У Договорі про Антарктику заблокували політичні ініціативи Росії
Учасники 46-ї Консультативної наради з питань Договору про Антарктику заблокували надання Білорусі статусу консультативної сторони, а також концепцію «багатополярного світу», яку Росія хоче впровадити замість концепцій міжнародного права та світового порядку.
Про це повідомив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий за підсумками заходу, що проходив в Індії, передає Укрінформ із посиланням на Міністерство освіти та науки.
«Росія другий рік активно лобіює надання Білорусі статусу консультативної сторони Договору, хоча та має лише сезонну станцію в Антарктиці. Цей статус дає право голосу та вето під час прийняття рішень Договору, а вони ухвалюються лише консенсусом. Звісно, ми заблокували це рішення... Більше того: ми домоглися, щоб у документах наради офіційно записали причину, чому РБ не потрапила до “антарктичного клубу”, хоча РФ та Китай наполягали на “деполітизації” цього питання», – сказав Дикий.
Крім того, не була підтримана й концепція «багатополярного світу» РФ про необхідність врахування в Антарктиці «особливих культурних моделей» різних країн, адже весь світ уже побачив наслідки впровадження такої політики в Україні.
Натомість Росія та її головний антарктичний союзник Китай заблокували резолюції щодо гендерної рівності та природоохоронних питань. Зокрема, йдеться про створення нового району під особливою охороною неподалік української станції «Академік Вернадський», надання імператорському пінгвіну статусу охоронюваного виду (він може опинитися на межі повного зникнення до кінця цього століття), запобігання поширенню мікропластику.
«Як бачимо, на блокування політичних питань Росія відповідає зупинкою природоохоронних ініціатив, що вкотре підтверджує справжні наміри її присутності в Антарктиці – видобуток корисних копалин. Зараз він заборонений, але за 20 років ситуація може змінитися. У західній пресі вже є повідомлення, що Росія виявила в Антарктиці величезні запаси газу та нафти й може націлитися на їхній видобуток. Очевидно, що ми наближаємося до великої світової битви за ресурси крижаного континенту. Про це, зокрема, свідчить ініціатива з приєднання до Договору Саудівської Аравії», – заявив Дикий.
Він також наголосив, що присутність України як консультативної сторони Договору дуже заважає Росії, тож вона розпочала велику інформаційну кампанію в Україні, намагачись сформувати у суспільстві думку, що треба відмовитися від Антарктиди “заради дронів”.
«Натомість сама РФ анонсувала мільярдні інвестиції для роботи в Антарктиці на наступні два роки, та ще й засекретила обсяг цих видатків на одному рівні із військовими витратами», – підкреслив директор НАНЦ.
Як повідомлялося, учасниками Договору про Антарктику є 56 країн, однак статус консультативної сторони мають лише 29, зокрема Україна.