Влада Грузії має припинити насильство проти громадян і повернутися на шлях до ЄС - Каллас і Кос
Європейський Союз засуджує акти насильства проти учасників мирних протестів в Грузії і закликає уряд країни дотримуватися демократичних цінностей та повернутися на шлях входження до ЄС, оскільки це відповідає інтересам переважної більшості народу Грузії.
Як повідомляє Укрінформ, про це йдеться у спільній заяві високої представниці ЄС Каї Каллас та єврокомісарки з розширення Марти Кос щодо подій у Грузії. Повний текст документа оприлюднений сьогодні на сайті Європейської комісії.
«Народ Грузії знову вийшов на вулиці, щоб підтвердити свою волю приєднатися до Європейського Союзу. ЄС рішуче засуджує насильство проти учасників мирних протестів, які твердо стоять за своє європейське та демократичне майбутнє. Такі дії уряду Грузії мають прямі наслідки для наших відносин», - наголошується у заяві.
У документі ЄС висловлює жаль з приводу заяви прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе, яка відображує рішення «Грузинської мрії» не просуватися до відкриття переговорів про входження Грузії у ЄС та відмовитися від фінансової допомоги від ЄС на період до 2028 року.
Така позиція, йдеться у заяві, позначає відхід від політики всіх попередніх урядів Грузії та від європейських прагнень переважної більшості грузинського народу, як це записано в Конституції Грузії.
«Ми нагадуємо, що курс дій грузинської влади та її сповзання геть від демократії призвели, де факто, до зупинки процесу входження (країни до ЄС – ред.) вже у червні поточного року, і що фінансова допомога від ЄС, яка спрямовувалася на підтримку грузинської влади, наразі вже призупинена», - нагадується у заяві ЄС.
Як зазначили Каллас та Кос, влада Грузії має поважати право на свободу зібрань та на свободу висловлювань, утримуватися від використання сили проти мирних учасників протестів, проти політиків та представників медіа. Всі такі акти насильства мають бути розслідувані, а ті, хто в них повинні, мають бути притягнуті до відповідальності.
«ЄС знову підтверджує серйозне занепокоєння триваючим антидемократичним сповзанням країни, включаючи порушення у підготовці та у проведенні нещодавніх парламентських виборів. ЄС очікує на остаточну доповідь БДІПЛ/ОБСЄ та на її рекомендації з цього приводу. ЄС стоїть поряд із народом Грузії та (підтримує – ред.) його вибір європейського майбутнього. Двері до ЄС залишаються відкритими. Повернення Грузії до європейських цінностей та на шлях входження у ЄС наразі – в руках грузинського керівництва», - наголошується у заяві ЄС.
Як повідомлялося, прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе 28 листопада заявив, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу до ЄС та від фінансової допомоги ЄС до 2028 року.
Така позиція влади викликала обурення в суспільстві, в Тбілісі та в інших містах країни розпочалися масові протести. Спецзагони поліції жорстко розганяють учасників демонстрацій з використанням водометів та сльозогінного газу, десятки людей, включаючи активістів та представників ЗМІ, були затримані та жорстоко побиті поліцією. Акції протесту в країні тривають.
Фото: Mariam Nikuradze