Мерцу буде нелегко протистояти позиції Шольца щодо України - німецький експерт

Ексклюзив

Лідеру Християнсько-демократичного союзу та кандидату в канцлери ФРН Фрідріху Мерцу буде нелегко протиставити свою позицію лінії нинішнього глави уряду Олафу Шольцу, який обрав у передвиборчій кампанії роль «канцлера миру».

Таку думку в коментарі Укрінформу висловив аналітик Стокгольмського центру Східноєвропейських досліджень Андреас Умланд.

На переконання експерта, якщо тема України й не опиниться у центрі передвиборчої кампанії, вона буде дуже важливою поряд із внутрішніми питаннями, адже ситуація наразі є «дуже ганебною» для Німеччини.

Як вважає Умланд, особливо актуальними будуть питання про те, наскільки рішучою має бути німецька допомога Україні, наскільки фінансово ФРН буде у це вкладатися і наскільки готовою буде надавати все, що має, особливо ракети Taurus; якою буде міжнародна співпраця для допомоги Україні, як ставитися до розширення НАТО тощо.

«Ці теми будуть важливими у цій кампанії. Але Шольц пішов по такому шляху, що він хоче позиціонувати себе «канцлером миру». І Мерцу в такій ситуації буде важко проводити свою лінію, щоб його не сприймали як «канцлера війни»», - зауважив Умланд.

Читайте також: Зеленський на зустрічі з Мерцом: Розраховуємо на посилення далекобійності України

На його думку, тема, яка має особливий розголос, - щодо далекобійних ракет Taurus, скоріше може перейти в практичну площину, лише якщо Мерц стане канцлером після виборів, які, як очікується, пройдуть 23 лютого.

При цьому він вважає за можливе дві схеми: повернення до ідеї «кільцевого обміну» (Ringtausch) крилатими ракетами, коли, наприклад, Велика Британія і Франція будуть отримувати Taurus і передавати натомість свої крилаті ракети Україні, або передача безпосередньо Україні, але, скоріш за все, з обмеженнями, як-от забороною використовувати їх по території РФ.

«І навіть це буде важко провести через Бундестаг, якщо буде голосування», - визнав експерт.

Він також прокоментував вагання Німеччини перебрати на себе роль лідера в Європі, до чого її спонукають багато партнерів. Умланд пов’язує це з «історичним страхом такого лідерства».

«Є зацікавленість і бажання перевести все на європейський рівень, натовський, щоби бути на других ролях в ухваленні рішень, щоб інші вирішували, брали на себе відповідальність», - пояснив Умланд.

Водночас він не виключив, що влітку ситуація може змінитися, якщо у ФРН буде інший канцлер і якщо Трамп дійсно дистанціюється від європейської політики.

Читайте також: Лідер німецьких консерваторів звинуватив партію Шольца у «грі страхами населення»

«Тоді, мабуть, Мерц усе ж перейде на більш активну позицію. Він, здається, психологічно до цього краще підготовлений, ніж Шольц», - сказав Умланд.

Експерт також бачить певною базою для цього співпрацю в комбінації Мерца-канцлера та голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, яка також є членкинею ХДС, лідером якого є Фрідріх Мерц.

Як повідомлялось, у понеділок, 9 грудня, Мерц прибув до Києва з візитом. Перед початком перемовин з Президентом Володимиром Зеленським у столиці Мерц заявив про підтримку надання Україні далекобійних озброєнь.