Виборча комісія Косова заборонила партії етнічних сербів брати участь у виборах

Центральна виборча комісія (ЦВК) Косова вирішила не сертифікувати головну етнічну сербську партію «Сербський список», фактично заборонивши їй брати участь у парламентських виборах 9 лютого.

Про це повідомляє Radio Liberty, передає Укрінформ.

ЦВК заявила, що основною причиною відмови у сертифікації «Сербського списку» (Srpska Lista) є його націоналістична позиція і тісні зв'язки з Сербією. Деякі члени комісії зазначили, що лідер партії Златан Елек ніколи не називав Косово незалежним і продовжує називати його автономним краєм Сербії.

ЦВК також заявила, що «Сербський список» має тісні зв'язки з президентом Сербії Александром Вучичем та іншими сербськими лідерами, які також відмовляються визнавати незалежність Косова.

Euronews зазначає, що партія має право подати апеляцію до колегії Центральної виборчої комісії з розгляду апеляцій та заперечень протягом 24 годин. Якщо комісія підтвердить рішення ЦВК, «Сербський список» має ще один варіант, а саме - протягом 24 годин подати апеляцію до Верховного суду.

Очікується, що парламентські вибори 9 лютого 2025 року стануть ключовим випробуванням для прем'єр-міністра Косова Альбіна Курті, чия партія прийшла до влади в 2021 році з великим відривом.

Вучич заявив 23 грудня, що Курті намагається «усунути єдиного опонента» на виборах. Він також звинуватив Курті та його союзників у спробі вигнати сербський народ з південних районів Косова.

Косово було сербською провінцією до бомбардувальної кампанії НАТО в 1999 році, яка поклала край конфлікту між урядовими військами Белграда та етнічними албанськими сепаратистами в Косові.

Косово проголосило незалежність у 2008 році за підтримки ключових західних держав, таких як Велика Британія, США і майже всіх країн-членів ЄС.

Тим часом Белград відмовляється визнати незалежність Косова і досі вважає його своєю провінцією, а також має значний вплив на етнічну сербську меншину, яка там проживає.

Читайте також: Перемога РФ в Україні загрожуватиме миру на Балканах - прем’єр Косова

Як повідомляв Укрінформ, у лютому у ЄС попередили владу Косово щодо операцій косовської поліції проти установ, керованих Сербією на його території.

Фото: EPA-EFE