Окупація Кадіївки: Українська Гельсінська спілка представила нові докази злочинів РФ

Окупація Кадіївки: Українська Гельсінська спілка представила нові докази злочинів РФ

Звіт
Укрінформ
Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) презентувала звіт про окупацію шахтарського міста Кадіївки (колишнього Стаханова) на Луганщині, зроблений на основі свідчень колишніх мешканців міста, які на власні очі бачили російську окупацію.

Про це сказав під час презентації документу координатор Центру документування УГСПЛ Олексій Біда, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Звіт доводить, що захоплення шахтарського міста Кадіївка незаконними збройними формуваннями стало можливим завдяки безпосередній участі РФ. Це вже восьмий звіт про захоплення різних міст Донбасу. Ці документи допоможуть не тільки зберегти свідчення про злочини збройних формувань РФ на нашій території, а й дозволять притягти злочинців до відповідальності, а постраждалим отримати сатисфакції. Звіт можна використовувати для повноцінного розслідування слідчими Міжнародного кримінального суду. Частина з цих матеріалів вже стали матеріалами справ у Європейському суді з прав людини», - наголосив Біда.

Щодо звіту з Кадіївки він зазначив, що було опитано 27 свідків подій – мешканців міста, які виїхали і живуть нині в різних куточках України, також збирали інформацію з відкритих джерел – зі ЗМІ, соцмереж.

«Над звітом працювали пів року, і це був для нас виклик, тому що Кадіївка залишається на окупованій території. У звіті йдеться про події 2014 - 2015 років, коли були найжорстокіші прояви насильства – тортури, вбивства, обстріли житлових масивів», - сказав правозахисник.

Він розповів, зокрема, що у серпні 2014 року були обстріляні житлові райони міста.

«Ми створили карту, на ній можна побачити, що місця обстрілів – мікрорайони Ромашка та Стройгородок – знаходяться досить віддалено від дислокації військових, і насправді в цей період Кадіївка стала тиловим штабом незаконних збройних формувань, підконтрольних РФ. Ми нарахували 17 пунктів, де вони розміщувалися, у двох з них утримувалися полонені. Ми припускаємо, що їх використовували як живі щити від обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Зокрема мікрорайон Ромашка був обстріляний, за свідченнями очевидців, з міста Калинове, яке було і залишається під контролем незаконних збройних формувань. Ми припускаємо, що ці обстріли проводилися саме окупаційними військами з метою нагнітання страху і ненависті до України», - зазначив Біда.

Читайте також: Відеоконференція у “нормандському форматі” пройде за участю представниці ОБСЄ

Він додав, що на мапу нанесли об’єкти, які можуть взяти до уваги правоохоронні органи при деокупації цих територій. Також назвав імена людей, які мають бути притягнуті до суду. Серед них Ніколай Козіцин – росіянин, уродженець Новочеркаська, який керував угрупованням донських казаків, Кузовльов Сергій Юрійович (псевдонім «Тамбов») - генерал-майор військових сил РФ, який із Кадіївки керував бойовими діями.

«На жаль, уже 7-ий рік війни, багато інформації забувається, втрачається із соцмереж, окупанти знищують докази воєнних злочинів. Тому мешканці Кадіївки мають доєднатися до ініціативи і надати якомога більше свідчень, щоб зафіксувати ці злочини», - закликав Біда.

Він також додав, що під час подій 2014-2015 років у Кадіївці пропало безвісти багато людей. Встановлено до 10 осіб, але насправді їх набагато більше.

Своєю чергою Євген Шляхтін, колишній полонений, мешканець Кадіївки, розповів, що 21-22 липня 2014 року, коли місто вже було повністю окуповане і в нього ввійшло близько 1,5 тисячі донських казаків, почались облави на проукраїнськи налаштованих людей.

«31 липня до мене в робочий кабінет увірвались 6 автоматників з нашивками «Новороссия», «Россия», побили, заарештували, катували. Потім було 30 діб тортур і допитів. І впродовж цього часу повз мене пройшли близько 200 людей, про одного я точно знаю, що його жорстоко катували і він загинув. Всі ці люди були цивільні», - розповів Шляхтін.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-