Росіяни в ТКГ знову проштовхують механізм «спільної інспекції» українських позицій
Про це повідомив радник з інформаційної політики української делегації в ТКГ Олексій Арестович у коментарі Укрінформу в четвер, 8 квітня.
«Російська делегація хоче, скориставшись загостренням на фронті, яке вона сама й створює, проштовхнути механізм додаткового контролю режиму припинення вогню. Головна мета цього механізму – легалізація так званих ЛНР/ДНР в якості сторони конфлікту і переведення Росії у статус посередника. Ці «конструктивні» пропозиції полягали в тому, що росіяни жадали повторити або легалізувати таку річ, як інспекція наших позицій, як (пропонувалося) у Шумах. Вони (росіяни – ред.) гребуть туди. Звісно, ми їм сказали, що так не буде», - сказав Арестович.
Він зазначив, що українська сторона готова розглядати додаткові механізми контролю режиму дотримання тиші, але «точно не за рахунок того, що Росія буде представлена як посередник, а не сторона конфлікту, і точно не за рахунок того, що так звані ЛНР/ДНР будуть контролювати наші позиції».
Коментуючи кардинально протилежні оцінки вчорашньої зустрічі в ТКГ, Арестович нагадав, що сторони підтвердили необхідність дотримання режиму припинення вогню і готовність вживати додаткових заходів для вдосконалення координаційних механізмів.
«Але ми ж бачимо, що після цього одразу відбулися обстріли і загинув наш військовослужбовець. Тобто ціну російським запевненням ми всі добре знаємо. Тут мова про інше: разом із західними партнерами стримувати Росію від відкритого застосування сили - іншого виходу поки не проглядається», - резюмував радник з інформаційної політики української делегації в ТКГ
Як повідомлялося, на екстреному засіданні Тристоронньої контактної групи 7 квітня сторони підтвердили необхідність повного та всеосяжного дотримання режиму припинення вогню на сході України. Однак спільної заяви по факту, яку запропонував координатор підгрупи з безпеки глава СММ ОБСЄ Халіт Чевік, не ухвалили, оскільки російська сторона зажадала внести додаткові корективи у її текст.
Представник Росії в ТКГ Борис Гризлов заявив після засідання, що «конструктивні пропозиції Донбасу» щодо залучення механізму верифікації порушень режиму припинення вогню «були заблоковані без жодної аргументації».
9 вересня 2020 року учасники Тристоронньої контактної групи домовилися про спільну інспекцію в районі селища Шуми за участю представника координатора від ОБСЄ, однак через неконструктивну позицію Росії вона не відбулась.