Прощання з дитинством: випускні альбоми на руїнах і вальс-присвята
Так з’явилися випускні фотоальбоми на тлі руйнувань. Прощальні шкільні вальси станцювали на тлі знищених шкіл, пишні сукні, які купували на випускні вечори, довелося вдягнути на руїни, замість святкувань влаштували флешмоби.
Серед цьогорічних випускників багато тих, хто попрощалися зі своїми школами назавжди. Принаймні в тому вигляді навчальних закладів, до якого звикли. Адже 111 закладів загальної середньої освіти, за даними Міністерства освіти України станом на 31 травня, зруйновані вщент унаслідок повномасштабного вторгнення рф. Пошкоджено 830 шкіл.
Випускники житомирського ліцею №25, їхні батьки, вчителі символічно попрощалися з будівлею, яку 4 березня росіяни зруйнували авіаударом. Діти й освітяни прийшли з десятками маленьких дзвоників до руїн, вигукуючи "Віват, ліцей!".
Станцювали вальс на руїнах своєї школи №134 десять одинадцятикласників-харків’ян. Зібратися змогла лише третина учнів – решта виїхала за межі Харкова. У будівлі навчального закладу на вулиці Шевченка 27 лютого забарикадувалися російські спецпризначенці. Українські захисники знешкодили там ворога, але школа внаслідок бою зазнала великих руйнувань.
Для вальсування вчорашні школярі обрали пісню про розбомблене щастя "Мрія", яку написала українська співачка Jerry Heil (Яна Шамаєва). Територію під час запису відео охороняли військові.
Учениця цього ж навчального закладу Валерія прийшла до своєї розстріляної школи у яскравій червоній сукні, щоб зробити випускне фото.
"... мені 16 років... навчалася в школі 134 у Харкові... було дуже багато друзів зі школи, ми були як одна велика сім'я... З дівчатами ми вибирали сукні та раділи, що всі будуть дуже красиві в день випускного. Але до нас прийшoв "рyсский мир" та зруйнував всі наші плани, про які ми так мріяли!", – поділилася словами Валерії її тітка Анна Єпішева на своїй сторінці у Фейсбуці.
Вирішили сфотографуватися для випускного альбому на руїнах свого навчального закладу і одинадцятикласники Новгород-Сіверської школи №2 на Чернігівщині.
"Випускний альбом учнів 11 класу у цьому році виглядає так! У них вкрали дитинство, свято останнього дзвоника та випускний вечір", – підписали фото на сторінці Новгород-Сiверської загальноосвiтньої школи I-III ступенiв № 2 у Фейсбуці.
А учні трьох одинадцятих класів Чернігова пристали на пропозицію франківського фотографа Станіслава Сеника створити випускний альбом на тлі міських руйнувань.
"У нас вкрали свято, вкрали дитинство. І ми хотіли показати світу, що життя продовжується, незалежно від умов", – розповіла "Суспільному" випускниця загальноосвітньої спеціалізованої школи фізико-математичного профілю №12 Катерина, одна з учасниць фотопроєкту.
Випускники самі обирали локації для фотографування. Ними стали руїни торгового центру, житлового будинку на вулиці Чорновола, згорілий гуртожиток в мікрорайоні Шерстянка, понівечені цивільні автомобілі, рештки військової техніки росіян, яку знищили Збройні сили України.
Вінницькі випускники замість святкових вечорів створили патріотичні відео з виконанням гімну січових стрільців "Ой, у лузі червона калина". Ця пісня вже стала символом національного супротиву в боротьбі з російською агресією.
Публікували ролики у соціальних мережах з хештегом #Vypusknyky2022_Peremoga.
На Тернопольщині випускники Хоростківської школи №2 свій останній шкільний вальс присвятили тим, хто назавжди залишиться одинадцятикласником.
"Зруйновані школи, але не зруйновані мрії. Спалені підручники, але не знання. Поламані плани, але не втрачені надії", – йдеться в описі до відео, яке вже набрало майже 35 тисяч переглядів на YouTube.
Локаціями для танцю символічно стали українське поле та стадіон.
"Ми вирішили, що свій вальс випускники затанцюють у полі, адже багато шкіл України зруйновано. Наступна локація – стадіон. Місце для сильних духом і фізично. А саме такою є українська молодь. Наприкінці композиції кроки вальсу ми виконували самостійно, без партнерів, адже багато випускників роз’їхались по світу і ця страшна війна роз’єднала безліч українських пар", – розповіла "Суспільному" вчителька української мови Хоростківської школи №2 Галина Ворона.
Закінчується соціальний ролик життєствердно, бо його автори вірять у перемогу України.
Як повідомляв Укрінформ, 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, чим продовжила військову агресію, що триває з 2014 року. Війська рф проводять масовані бомбардування та обстріли українських міст і сіл, розв’язали масовий терор проти цивільного населення на тимчасово захоплених територіях.
Перше фото: Станіслав Сеник