«Залізна завіса»: як заборона віз вплине на майбутнє рф та її здатність воювати?

«Залізна завіса»: як заборона віз вплине на майбутнє рф та її здатність воювати?

Укрінформ
Ініціативу щодо заборони шенгенських віз для росіян експерти називають розумною і потрібною – русіш-туристо можуть нести загрозу нацбезпеці

Уже кілька днів у низці країн Євросоюзу триває активна дискусія щодо можливості заборони на видачу віз громадянам росії. З відповідною ініціативою вже виступили країни Балтії, Фінляндія, Чехія та Польща.

На думку міністра закордонних справ  України Дмитра Кулеби, Європа може легко обґрунтувати заборону видачі віз російським громадянам. Існують санкції щодо росії, впроваджені Всесвітньою туристичною організацією ООН, і «ці санкції цілком застосовні для відмови у видачі росіянам віз до країн-членів Європейського Союзу».

Водночас у Єврокомісії виключили повне припинення видачі віз росіянам, «оскільки це суперечить нормам ЄС». Не збираються забороняти в'їзд росіянам і у США, німецький канцлер Олаф Шольц теж досить скептично сприйняв ідею. За його словами, Євросоюз уже вжив багатьох заходів та санкцій проти тих людей, які «підтримують владні структури в росії», зокрема, проти російських олігархів.

В будь-якому разі, це питання обіцяють розглянути під час зустрічі з міністрами закордонних справ ЄС у Празі наприкінці серпня.

Тим часом шум, який піднявся в раші вказує – влучили в саме серце. Тобто не зухвала агресія, не воєнні злочини та мародерство росіян на українські землі, не ядерний тероризм, до якого відкрито вдається керівництво їх країни. Не десятки тисяч гробів, які щодня йдуть до рф. Не мільйони зламаних доль в Україні через агресію рф. А можливість втратити право на в’їзд до Європи – ось, що справді турбує росіян. Вибачте, але все це лише вкотре доводить, що вони – хворі. Це вся їх сутність, вони нічого не зрозуміли і нічого не навчилися. А якщо їм не дати в писок, то, мов Бурбони, вони нічого й нікому не забудуть.

Але як цей факт впливає на майбутнє росії та – основне – її здатність воювати?

«Для російських «еліт» таке рішення буде дуже болючим, а особливо з найближчого оточення путіна»

В коментарі Укрінформу дипломат Вадим Трюхан зазначив, що тема відмови у видачі віз громадянам рф виникла доволі неочікувано. А той факт, що проти такого рішення публічно фактично виступив лише канцлер ФРН Олаф Щольц – викликає певне здивування, в хорошому сенсі.

«Адже консервативна Європа зазвичай дуже болісно рухається в напрямку до ухвалення рішень про якісь обмежувальні заходи щодо росії. Цього разу дискусії відбуваються в якомусь карколомному  турборежимі, - каже пан Трюхан. - Про що це свідчить? З одного боку це означає, що лідери більшості європейських держав вже «поставили хрест» на нинішній путінській росії і нарешті зрозуміли, що від неї слід відмежовуватися. Скрізь, в усіх сферах. А по-друге, самі росіяни, які проживають в Європі, або відвідують держави-члени ЄС, як туристи, показують себе, як своєрідні порушники європейського спокою, чи навіть можна жорсткіше висловитися, - як бидло».

Те, що так звані «хороші росіяни» масово виступають проти такого рішення, свідчить про дві речі. По-перше, в росії досі немає ані розуміння того, що самі ж росіяни породили монстра - путінський режим і мають нести за це відповідальність. А по-друге, там все ще немає готовності бодай до якоїсь, більш-менш значимої активності проти путіна і його уряду, а головне – проти війни з Україною.

Чи означає це, що так буде завжди? Ні.

«Раніше чи пізніше в росії відбудеться бунт незгодних. Скоріш за все не незгодних з тим, що їхній «цар» вбиває українців, чи навіть самих же росіян в росії, а з тим, що їм нема чого їсти і в них немає нормального людського майбутнього», - вважає дипломат.

Для російських «еліт» рішення щодо заборони шенгенських віз буде дуже болючим
Для російських «еліт» рішення щодо заборони шенгенських віз буде дуже болючим

А ще Вадим Трюхан стверджує, що припинення видачі віз росіянам вдарить по здатності росії «працювати» з європейцями. В рази зменшиться кількість агентів фсб і гур мо рф. Практично до нуля скоротиться кількість фінансованих росією пропагандистських заходів (конференцій, форумів тощо). Значно ускладниться проведення всіляких спецоперацій, які полюбляють проводити за кордоном росіяни, зокрема щодо усунення неугодних та найбільш небезпечних для них опозиційних діячів.

«Єдина лазівка, яка залишиться для росіян, окрім дипломатичних паспортів, - робота під прикриттям по фальшивим іноземних паспортам. Проте її також (цю лазівку, - Ред.) спецслужби держав-членів ЄС зможуть прикрити, враховуючи високу ступінь взаємодії між ними та сучасні технології відслідковування небажаних осіб», - акцентує експерт.

Чи вплине припинення оформлення віз на здатність росіян воювати в Україні? В короткостроковій перспективі навряд, але в середньостроковій – однозначно так.

«Адже росії буде в рази, на порядки складніше вести підривну діяльність в Європі, шукати/вербувати чергові пачки путінферштеєрів. Відтак рівень підтримки України з боку наших європейських друзів не лише не падатиме, він навпаки зросте», - переконує пан Трюхан.

Чи вплине це рішення на пересічних росіян? Експерт уважає, що в переважній своїй більшості вони і уваги на нього не звернуть.

«Більшість росіян максимум, що собі могли дозволити раніше – це змотатися раз на рік «на моря» в Туреччину або Єгипет. Проте для російських «еліт» таке рішення буде дуже болючим», - стверджує дипломат.

В Європі у багатьох заможних росіян є нерухомість, там навчаються їхні діти, там живуть їхні рідні: «Чи викличе це протест? Навряд. Проте таке рішення стане ще однією цеглинкою до визрівання рішення про необхідність якомога скорішого усунення від влади путіна і його умовного кооперативу «Озеро». Чи стане воно останньою краплею – покаже лиш час».

А чим же завершиться історія з забороною на оформлення віз росіянам? На думку Вадима Трюхана, рішення буде ухвалене. І воно буде ключовим у наступному санаційному пакеті ЄС. Втім, без виключень європейці не обійдуться.

«Скоріш за все плач «хороших росіян» буде почуто», - резюмував експерт.

«Ще не до всіх, але до багатьох нарешті почало доходити, що відкриті кордони для росіян – це загроза для безпеки і України, і Заходу»

«Тут варто говорити не стільки про рф як таку, скільки про вузесенький прошарок її населення, яке мало можливість до початку цієї широкомасштабної агресії подорожувати Європою. Якщо взяти російську статистику, то побачимо, що переважна більшість популяції рф далі своєї губернії не виїжджало», - звертає увагу міністр закордонних справ України у 2007-2009 рр. Володимир Огризко.

За даними російських соціологічних досліджень, майже 70% росіян ніколи не відпочивали за кордоном.

«Тобто насправді не йдеться про «трагедію» для всієї росії, йдеться про «трагедію» лише для відносно невеликої частини населення. Саме для них візові обмеження справді є болючим моментом, бо вони позбавляються якості життя, до якої звикли. При цьому, як це прийнято в московії,  вони абсолютно не хочуть пов’язувати наслідок з причиною», - наголошує пан Огризко.

Простіше кажучи, вони чіпляються за те, що це, мовляв, порушення основоположного права людини на вільне пересування, забуваючи, що їхні правителі позбавляють українців права на життя, що є найголовнішим і найпершим правом будь-якої людини.

«Це їх не хвилює і вони про це не хочуть говорити. Для мене це чергова ознака того, що лібералізму в рф насправді немає. Це той самий російський шовінізм, який викладається в менш агресивній формі, ніж це роблять пропагандисти. Не більше і не менше», - каже пан Огризко.

Насправді, продовжує він, ніхто в рф з путінським режимом не бореться.

«З режимом «боряться» десь на кухнях. І то – роблять це тихо, аби їх раптом не підслухали. А є ті, хто режим підтримують. Ну, або ті, які просто мовчать. Тому говорити про те, що візова історія когось відверне від підтримки путіна – це спроба видати чорне за біле».

Щодо публіки, яка на сьогодні кричить про якісь утиски чи порушення, то це в основному ті «ліберали», які вже давно переїхали за кордон і які там чудово себе почувають, яким цей самий «проклятий Захід» дає всі можливості для нормального існування.

«От у мене до них питання: а що ви зробили, щоб путінській режим впав? Можу запросто відповісти за них: а нічого не зробили! Тому це ніщо інше, як знову цинізм від так званих «лібералів», за гаслами яких прослідковується ідеологія рашизму, яка мало чим відрізняється від офіційної. Хіба що якимись нюансами».

Безпека України та Заходу за рахунок візових обмежень лише зміцниться
Безпека України та Заходу за рахунок візових обмежень лише зміцниться

Візова істерія, на думку Володимира Огризка, невдовзі закінчиться.

«А реальних змін в рф чекати не доводиться. Принаймні, поки що. Режим тримає популяцію міцно в руках. Лише українська армія, а також західні санкції, які можуть бути ще сильнішими, здатні в кінцевому рахунку підточити основи режиму. Коли це станеться? Нічого не прогнозуватиму, але це точно станеться».

Нарешті, що стосується здатності воювати…

«На жаль, ані ми, ані наші союзники та партнери з 2014 року ніяк не хотіли зрозуміти, що відкриті кордони – це загроза для безпеки і України, і Заходу. І тільки зараз, нарешті, до багатьох це почало доходити. Не до всіх, але тим не менш. Чому це потрібно? А тому, що кількість інфільтрованих російських шпигунів і «консервів» просто зашкалює. Вони працюють і працюють доволі інтенсивно. Пропагандистські кампанії вряди-годи «вибухають», причому дуже синхронно. А заборона в’їзду – безумовно, допоможе, по-перше, різко зменшити кількість цих «консервів», по-друге, допоможе виявити «консерви», які там залишилися. Тож безпека України та Заходу за рахунок візових обмежень лише зміцниться», - переконаний Володимир Огризко.  

«Потрібна не тотальна заборона шенгенських віз для росіян, а суворі і цільові візові обмеження для громадян рф»

«Все далеко не так просто, як комусь здається. Причому у різних вимірах. Якщо хтось думає, що від заборони шенгенських віз для росіян буде швидкий і прямий ефект, наприклад, бунт середнього російського класу проти путінської влади, то з високою вірогідністю цього не станеться», - коментує політолог Володимир Фесенко.

Закордонні паспорти має лише третина росіян. До Європи подорожує ще менше. Це і є середній клас російського суспільства. А в ньому близько половини –  представники корумпованої російської бюрократії. Це не ті люди, які піднімають бунти.

«Інша половина – бізнес, «креативний клас». В ньому є люди як з опозиційними поглядами, так і прихильники путіна, а є і «мовчазна більшість». Останніх дехто жорстко називає «тєрпілами». І ці люди теж в бунтах і навіть в звичайних протестах участі не беруть. Російська опозиція нині зруйнована, розчавлена. Значна і активна її частина емігрувала, а ті, хто залишився – під ризиками репресій, а найбільш активних вже посадили», - каже пан Фесенко.

Щоб захитався путінський режим, потрібна серйозна політична криза в рф.

«Заборона шенгенських віз ніяк не вплине на провокування такої кризи. За історичним досвідом політичну кризу в росії може спричинити поєднання декількох чинників: соціально-економічна криза; військова поразка росії; внутрішнє послаблення російської влади (в різних формах і в силу різних причин), - перелічує політолог. - На послаблення росії може вплинути якраз не заборона для росіян на виїзд, а навпаки – стимулювання еміграції фахівців (айтішніків, інженерів, тощо). Скоріше за все, за таких умов путін (або його режим) самі почнуть закривати країну на виїзд».

І такі плани, за його словами, в росії вже обговорюються.

«Чи буде повна заборона на шенгенські візи для росіян? Вже відомо, що ні. З різних причин, але в основному тому, що ефект такої тотальної заборони на Заході вважається сумнівним і неоднозначним. Що потрібно, і що можуть підтримати і в ЄС і на Заході – так це введення суворих візових обмежень для росіян. Зокрема, було б варто відмовитись від спрощеного режиму видачи віз, а також від туристичних віз для росіян».

За нинішніх умов (агресивна війна проти України) такий спрощений режим виглядає і несправедливо і політично недоречно. По-друге, необхідна заборона на в’їзд до ЄС представників російської бюрократії, як людей, які управлінські забезпечують цю війну. По-третє, необхідна перевірка (перед видачою візи), чи підтримує людина, яка хоче приїхати до ЄС, війну проти України.

«Якщо підтримує, то така людина має потрапити до чорного списку тих, кому заборонено в’їзд до Євросоюзу. Тобто такі обмеження мають бути покаранням за агресивну війну росії проти України та її підтримку конкретними росіянами», - переконує пан Фесенко.

Для країн Балтії, а можливо і для деяких інших країн, є доцільною повна заборона на в’їзд росіян. Це буде не просто доречний, а нагальний спосіб захисту національної безпеки.

«Нагадаю, що в 2014 році сепаратистські заколоти в Україні відбувалися за активної і масової участі російських «туристів». Показово, що близький до кремля телеграм-канал «незыгарь» вже анонсував акції спротиву російськомовних громадян Латвії після того, як Рига оголосила росію країною – спонсором тероризму. Це той самий «незыгарь», який ще в червні анонсував обстріли Оленівки. Так що, такі «анонси» треба сприймати всерйоз. І саме тому країнам Балтії треба підстрахуватися від підривного російського «туризму», - акцентує експерт. І додає, що потрібна не тотальна заборона шенгенських віз для росіян, а суворі і цільові візові обмеження для громадян рф: «Це буде і більш логічно, і більш ефективно».

Мирослав Ліскович. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-