Захоплена росіянами ЗАЕС потужно мілітаризується - Монастирський
Про це під час візиту до Запоріжжя, відповідаючи на запитання Укрінформу, сказав міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський.
“Фактично тенденція йде до погіршення. Ми не спостерігаємо будь-яких кроків - ні публічних, ні фактичних - до демілітаризації. Навпаки, станція потужно мілітаризується, як свого часу це відбувалось з окупованим Кримом”, - сказав Монастирський.
Він також нагадав, що коли АЕС перебувала під контролем України, то був чітко визначений периметр станції, де не допускається присутність військових, озброєння, там лише фахівці й спеціалісти станції. Зовнішнє коло - оборонялось військовими. Після захоплення станції все повністю порушено.
“Тобто там, де за всіма міжнародними конвенціями, правилами мають бути відсутні військові і тим паче їхнє небезпечне обладнання, вони присутні. Тому тенденція вкрай негативна. Я б сказав, вона критична”, - зазначив Монастирський.
Очільник Енергоатома Петро Котін додав, що ситуація на станції не дуже добра на сьогодні, і вона погіршується.
“За останні три тижні збільшились намагання російських загарбників пошкодити обладнання атомної станції через обстріли й також обстріли ліній, якими станція з’єднується з енергосистемою України. Це дуже небезпечно. Вони хочуть роз’єднати станцію з українською енергосистемою, після чого намагатимуться підключити її до Криму. Але в той самий період, коли у станції не буде зв’язку з українською енергосистемою, вона перейде в режим блекауту”, - сказав Котін.
Він нагадав, що на сьогодні на станції перебувають до 500 російських солдатів, там до 50 одиниць важкої техніки: БМП, "Урали" і танки. Більше того, загарбники загнали техніку до машзалів енергоблоків №1 та №2. Фактично це означає, що енергоблок заміновано. В Енергоатомі припускають, що у вантажівках є вибухівка та інший вибуховий матеріал і зброя.
Як повідомляв Укрінформ, російські військові захопили ЗАЕС у ніч із 3 на 4 березня.
ЄС та 42 країни закликали росію негайно вивести свої війська із Запорізької АЕС і всієї території України.
На базі ДП НАЕК “Енергоатом” створено кризовий штаб, куди увійшли представники різних міністерств, структур та відомств, які можуть бути задіяні у разі виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної із ЗАЕС.