Іранські дрони Shahed-136: збивати їх уже можна, але це ще не просто
У війні проти України росіяни почали активно використовувати дрони-камікадзе іранського виробництва Shahed-136, які марковані як «Герань-2». Є підтверджені факти використання цих дронів як на лінії фронту, так і проти великих міст, які знаходяться на півдні нашої країни.
Наприклад, іранськими безпілотниками ворог ледь не щодня атакує Одещину. Протягом 23-26 вересня було вражено об'єкт інфраструктури, припортову будівлю, а також військовий об'єкт в області. За словами експертів, рф запускає по шість-вісім таких камікадзе, які можуть знищувати системи ППО та руйнувати будівлі. Запускають з тимчасово окупованого Криму. Дальність польоту цих дронів з мису Тарханкут становить понад 180 км.
Отже, що відомо про ці дрони та як їм протидіяти?
ЗВІДКИ У ПІДСАНКЦІЙНОГО ІРАНУ ВЛАСНІ БЕЗПІЛОТНИКИ?
Про іранські безпілотники заговорили позаторік улітку, хоча розробку власних БПЛА Тегеран розпочав ще у 1980-х роках. Через санкції Іран був відрізаний від сучасних технологій і став, як розповідає кореспондент АрміяInform Олександр Козубенко, на звичний для подібних країн шлях — виробництво власної продукції на основі вкрадених зразків.
«Результати з’явилися дуже вчасно для росії: нові зразки озброєння до Корпусу вартових революції передали у 2020 році. У грудні 2021 року було представлене відео застосування безпілотних літальних апаратів «Шахід» (Shahed-136) та їхня мобільна пускова установка, замаскована під кузов самоскида», - каже пан Козубенко.
Усе це відбувалося під час навчань «Великий пророк 17», де іранці також продемонстрували імітацію комбінованого пуску оперативно-тактичних і балістичних ракет по ізраїльському ядерному дослідницькому центру.
«Але існують свідчення використання таких безпілотників і в реальних умовах, зокрема в липні 2021 року під час атаки на нафтовий танкер MT Mercer STREET», - додає журналіст.
Загалом, продовжує Олександр Козубенко, Іран надає великого значення розвитку бойових дронів — тактичних, стратегічних, розвідувальних, ударних.
«Ізраїльська розвідка підтверджує, що тегеранська промисловість має певні успіхи в цій галузі, незважаючи на жорсткі міжнародні санкції. Поки Тегерану недоступне проєктування й масове виробництво власних літаків, але вкрадені іноземні технології дозволяють працювати з «полегшеним варіантом» — безпілотниками», - акцентує кореспондент АрміяInform.
Крім того, він звертає увагу на те, що у спадок «вартовим революції» досталися потужності колишніх військових заводів шахського Ірану, завдяки яким були спроби будівництва й літаків.
«Умільці з Іранської літакобудівельної промислової компанії збирали копії американського Northrop F-5 — реактивні літаки Saeqeh та Azarakhsh. Цікавий факт: Іранські літакобудівельники копіювали й українську продукції, хоча і легально. Їхній пасажирський літак IrAn-140 заснований на нашому Ан-140, - розповідає пан Козубенко. - Увагу на БПЛА Іран звернув після війни з Іраком і 1988 року створив власну «безпілотну» програму, яка принесла свої плоди через 15-20 років. Станом на 2019 рік, за даними Центру дослідження військових безпілотників Бард-коледжу (США), Іран мав до 200 БПЛА різних класів: від простих квадрокоптерів до високотехнологічних аналогів турецького Bayraktar TB2.
ХАРАКТЕРИСТИКИ SHAHED-136: ПРИЗНАЧЕННЯ ТА МОЖЛИВОСТІ
Одразу слід наголосити, що заявлені характеристики часто відрізняються від реальних. Тож наводимо приблизні дані з відкритих джерел.
Дрон-камікадзе Shahed-136 – тип безпілотних літальних апаратів з бойовою частиною. Вони здатні тривалий час у режимі очікування перебувати в повітрі в районі цілі та оперативно атакувати її після отримання команди від оператора.
Також дрон здатний виконувати завдання, на яке його запрограмували автоматично.
Shahed-136 призначений для ураження цілей на дальній відстані. Наводиться дрон на стаціонарну ціль за супутниковими координатами. Запускається з пускової платформи (установка для запуску виконана у вигляді контейнера, замаскована під вантажівку, вагони поїздів; одночасно в ній може бути п'ять безпілотників. Вже в Україні з'ясувалося, що на них встановлено двигуни розміром із мотор на старих мотоциклах «Ява», - Ред.). Боєголовка розташована в носовій частині дрона.
Невеликі за розміром безпілотники літають низько, тому українським системам ППО буває важко їх відстежити. Виявлення дронів відбувається часто завдяки гучному двигуну – двигун шумить, як на мопеді чи бензопилі.
Зазвичай їх запускають парами (один нижче, другий вище, тобто якщо перший збивають, то на ціль заходить другий, - Ред.) чи навіть зграями.
Shahed-136 мають модифікації, які здатні завдавати високоточних ударів. Однак більш поширеним є варіант, що наводиться за супутниковими координатами та вражає лише стаціонарні об’єкти.
ТТХ іранського дрону-камікадзе:
- дальність польоту — до 1000 км;
- швидкість – 185 км/год;
- вага — 200 кг;
- довжина — 3,5 м;
- розмах крил — 2,5 м;
- головна частина може нести до 50 кг вибухівки;
- в рф цей дрон назвали «Герань-2».
ЯК ДАВНО РОСІЯ ВИКОРИСТОВУЄ ДРОНИ SHAHED?
Першими про ймовірність постачання до росії безпілотників іранського виробництва з посиланням на джерела в уряді США повідомили американські ЗМІ 10 липня. Наступного дня цю інформацію підтвердив радник президента Сполучених Штатів з національної безпеки Джейк Салліван. Він сказав, що рф звернулась до Ірану з проханням поставити їм «сотні» безпілотних літальних апаратів, зокрема бойових, для війни в Україні.
Офіційний Іран відкинув заяви про надання безпілотників росії. Це повідомлення на сайті іранського МЗС опублікували 15 липня. Міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амір Абдоллохіян у телефонній розмові з очільником українського МЗС Дмитром Кулебою заявив, що Іран виступає «проти війни в Україні» і «не підтримує кроки, які призведуть до продовження та ескалації бойових дій».
Натомість адміністрація Білого дому опублікувала нові докази: супутникові знімки, які зафіксували делегацію кремля в Ірані на військовій базі безпілотників "Шахід".
19 серпня Іран відправив до росії перші партії безпілотників, повідомила прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр.
30 серпня прессекретар президента рф пєсков, як повідомив російський Інтерфакс, назвав повідомлення про поставки з Ірану фейком, хоча сказав, що стосунки країн "динамічно розвиваються".
13 вересня фотографії першого БПЛА, схожого на іранський Shahed-136 опублікував у своєму Twitter один з військових офіцерів. Апарат збили в Куп’янську (Харківська область).
Після цього повідомлення про збиті БПЛА з'являлися все частіше.
ДЕ ЩЕ В УКРАЇНІ БУЛИ ЗАФІКСОВАНІ SHAHED-136?
Днями одразу кілька безпілотних апаратів збили на Миколаївщині, також уламки знайшли у Дніпропетровській області.
Доволі часто цей дрон помічають на півдні України, а саме:
- 21 вересня 2022 року ворог атакував Shahed-136 прибережну зону Очакова Миколаївської області. Один апарат збили українські захисники. Інший самоліквідувався ударом по цілі.
- 22 вересня у небі над Миколаївською областю зенітники Повітряних сил знищили чотири Shahed-136. Вранці цього ж дня дрон-камікадзе атакував Кривий Ріг.
- 23 вересня 2022 року Shahed-136, керований російськими окупантами, завдав удару по Одесі. Постраждала будівля у припортовій зоні, загинула одна людина.
- 25 і 26 вересня російська армія знову атакувала Одесу дронами, влучивши адмінбудівлю в центрі міста та об’єкт військової інфраструктури.
ВІЙСЬКОВІ ЕКСПЕРТИ: «ІРАНСЬКІ ДРОНИ – ЦЕ НЕ ЯКИЙСЬ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ПРОРИВ, ОДНАК ВОНИ ВСЕ ОДНО НЕБЕЗПЕЧНІ»
«Іранські БПЛА в 2022 році неможливо назвати проривом», - коментує Укрінформу активіст Одеського осередку ДемСокири, інженер авіаційної та ракетної техніки Станіслав Маньков.
Попередньо відомо про відносно просту і обмежену в можливостях систему наведення, дешевий двигун та конструкцію, що, за словами експерта, цілком відповідає вимогам до простого одноразового ударного БПЛА.
«На Shahed-136 стоїть поршневий чотирицилиндровий авіаційний двигун іранської фірми Mado MD-550 – копія німецького двигуна L550 від фірми Limbach. Двигун має потужність 50 к.с. та питому витрату пального на рівні 340-440 г/к.с×год. Щоб подолати 2500 км (як про це часто пишуть. Ред.), цей апарат має провести в повітрі не менше 13,5 годин (за умови, що політ весь час проходить на максимальній швидкості ~185 км/год). За таких умов, цей БПЛА витратить не менше 230 кг палива, що перевищує заявлену загальну масу 200 кг. Реалістичніше виглядає запас палива в 100 кг (половина від загальної маси), на ~6 годин польоту на дальність ~1000 км», - каже пан Маньков.
«Не можу говорити про якийсь технологічний прорив, оскільки його немає. Це спроба створити копії ізраїльських та американських БПЛА, які збивали в Ірані, але через застосування кустарних комплектуючих за якістю бажають кращого», - доповнює військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко.
З іншого боку, продовжує він, навіть такого рівня виробництва дронів-камікадзе немає в росії, що лише підкреслює: навіть Іран більш розвинений у низці напрямків, ніж російський ВПК.
Тим не менш…
«Ці дрони, не будучи технічним та технологічним дивом, все одно небезпечні, адже вони є носіями серйозної бойової частини», - підкреслив військовий експерт.
Загалом же – про Shahed-136 відомо не так багато, не дивлячись на наявність інформації про їх ТТХ у відкритих джерелах. На думку пана Коваленка, це пов'язано з тим, що багато параметрів явно завищені.
«Наприклад, у відкритих джерелах можна побачити, що дальність польоту цього БПЛА 2 тис кілометрів, але це явно гіпертрофоване перебільшення. Ефективна дальність польоту даного БПЛА до 200 км», - каже оглядач групи «Інформаційний спротив».
Також відомо, що вони мають нераціональну систему наведення, яка при слабкому сигналі значно знижує точність Shahed-136. Для забезпечення більш-менш прийнятної точності цих «камікадзе» супроводжує ударно-розвідувальний БПЛА Mohajer-6, які й забезпечує «шахідам» підсвічування.
«До мінусів можна віднести й те, що вони не здатні завдавати ударів по рухомим об'єктам, тільки стаціонарним, - наголошує експерт. - Головна ж небезпека від цих дронів – серйозна бойова частина. По суті, це великокаліберний снаряд, здатний знищити танк і завдавати серйозних руйнувань будинкам, наприклад, зруйнувати декілька квартир».
ЯК ЦІ ДРОНИ МОЖНА ВИЯВЛЯТИ І НЕЙТРАЛІЗУВАТИ – ЗБИВАТИ?
За словами Станіслав Манькова, незважаючи на простоту, завчасно виявити цей апарат в повітрі є завданням «із зірочкою».
«Його розміри та композитна конструкція створюють труднощі для виявлення за допомогою радарів. Візуально це ускладнено через малі розміри, тим паче вночі. Візуально, але з тепловізором також проблемне виявлення через малі розміри, відносно "холодний" двигун, що розташований у задній частині апарату», - каже інженер.
«Наша ППО вперше зіткнулася з такою загрозою. Кожна ціль у ППО має свої алгоритми відпрацювання. Допоки ці алгоритми не відпрацьовані, Shahed-136 зможуть проривати нашу ППО. Крім того, вони зазвичай застосовуються групами, що також підвищує ймовірність прориву ППО», - вважає Олександр Коваленко.
Відпрацювання алгоритмів протидії займе деякий час, але в цілому це не є якась невразлива зброя.
«Проти нього застосовуються такі ж засоби ураження, як і проти звичайних БПЛА, зокрема зенітними самохідними установками та ЗРК малої та середньої дальності ураження», - підкреслив військовий експерт.
Йдеться, зокрема, про українську ЗСУ-23-4 «Шилка», чи німецьку Gepard.
«Збивати Shahed -136 можна майже всім, починаючи від автоматичної стрілкової піхотної зброї, малокаліберних зенітних гармат, певними видами ПЗРК, також ЗРК малої та середньої дальності», - погоджується Станіслав Маньков.
Основне питання в тому, аби підібрати таку комбінацію засобів для виявлення і вогневого ураження, аби надійно виявляти і знищувати подібну ціль завчасно.
«Наступна вимога до такого рішення – забезпечення масовості. У нас величезна протяжність фронту по суходолу та морю. Сумніваюсь, що існуючі «антидронові» рішення зможуть забезпечити швидке насичення армії на необхідному рівні», - додав експерт.
Тому, скоріше за все, в масовому порядку, буде знайдена комбінація з існуючих сил та засобів для протидії іранським одноразовим ударним БПЛА.
Роботи в цьому напрямку вже розпочалася. 26 вересня керівниця об’єднаного пресцентру оперативного командування «Південь» Наталія Гуменюк повідомила, що усі зразки збитих іранських безпілотників Shahed-136 ретельно вивчаються українськими фахівцями.
«Це достатньо нова зброя, з якою ми зіткнулися, тому всі зразки, які ми зуміли здобути, вивчаються фахівцями, напрацьовується найефективніша система протидії їм. Зокрема, є у нас приклади досить результативного збиття цих дронів. Є розуміння, що їх можна збивати на певній висоті і стрілецькою зброєю, це також використовується досить потужно», - заявила пані Гуменюк.
ДИПЛОМАТИЧНИЙ ВИМІР: КИЄВУ СЛІД НЕГАЙНО РОЗІРВАТИ ДИПВІДНОСИНИ З ІРАНОМ, А ПАРТНЕРАМ – НАКЛАСТИ ДОДАТКОВІ САНКЦІЇ»
9 вересня США наклали санкції на іранську компанію, яку вони звинуватили в координації військових польотів для транспортування іранських безпілотників до росії, а також на три інші компанії, які брали участь у виробництві іранських безпілотників.
Згодом – 23 вересня – зреагувала Україна, позбавивши посла Ірану акредитації.
«Постачання зброї росії для ведення війни проти України є недружнім актом, який завдає серйозного удару відносинам України та Ірану. У відповідь на такий недружній акт українська сторона ухвалила рішення позбавити посла Ірану в Україні акредитації, а також суттєво скоротити кількість дипломатичного персоналу посольства Ірану в Києві», — йдеться у заяві МЗС України.
Що ж, це серйозний крок. Але чи достатній, враховуючи, що посол Ірану й так не присутній в Україні?
«В принципі, реакція на продаж Іраном безпілотників росії, хоча й запізніла, але правильна. Проте це лиш перший крок. Насправді, слід негайно розривати дипломатичні відносини і накладати ембарго на поставки будь-яких продуктів харчування», - стверджує дипломат Вадим Трюхан.
Втім, за його словами, слід усвідомлювати, що реакції України, якою б вона жорсткою не була, не достатньо.
«Україна має домагатися від наших партнерів, зокрема США і ЄС, припинення переговорів стосовно так званої нової ядерної угоди і зняття ембарго, а також щодо накладення додаткових санкцій», - підкреслив дипломат.
Над тим, наскільки серйозними наслідками для Ірану обернеться фактично відкрите постачання озброєнь до рф, що йде врозріз із політикою всього світу, розмірковує також політолог, експерт Аналітичної групи «Левіафан» Микола Мельник.
«Думаю, США зараз серйозно спантеличені. Політика, яку американці проводили на Близькому Сході останні 20 років, виявилася непослідовною. Кожна нова адміністрація Білого дому має свою позицію щодо того ж Ірану. Республіканці вводили жорсткіші санкції, демократи намагаються їх послабити. Іран почав розуміти, що краще якийсь час перечекати і спробувати домовитися з новою адміністрацією. Але зараз Білому дому доведеться реагувати, – вважає експерт. – Тим більше, що в оточенні Байдена там превалює думка про необхідність активної позиції США на світовій арені загалом та підтримки України зокрема. І кожний новий ворог України автоматично стає ворогом США».
Політолог прогнозує посилення американських санкцій проти Ірану. Крім того, нагадує він, США мають чимало союзників на Близькому Сході, готових відкрито виступити проти Ірану. Це і Саудівська Аравія та, можливо, Ірак.
«Думаю, найближчими тиждень-два ми зрозуміємо, яка позиція перемогла у Вашингтоні: агресивна (санкції тощо) або примирлива (що буде помилкою)», – резюмує Микола Мельник.
Мирослав Ліскович. Київ