У рф ЗМІ та чиновники поширюють фейк про нібито підготовку Україною «брудної бомби»
Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на Радіо Свобода.
Зокрема, міністр оборони росії сергій шойгу провів телефонні переговори з міністрами оборони Франції Себастьяном Лекорно, Туреччини Хулусі Акаром і Великої Британії Беном Воллесом. За повідомленням міноборони рф, у всіх трьох розмовах шойгу «висловив стурбованість» у зв'язку з нібито можливим застосуванням Україною так званої «брудної бомби».
Цьому передувала публікація державним пропагандистським інформагентством ріа "новості" повідомлення (причому публікація має подвійне датування: у тексті «23 вересня», у вихідних даних - «08:00 23.10.2022», тобто 8 годин ранку 23 жовтня), в якому з посиланням на "джерела, що заслуговують на довіру, в різних країнах" стверджується, що нібито роботи над бомбою "вже знаходяться на завершальній стадії" і що нібито "здійснюються негласні контакти з представниками Великої Британії щодо можливої передачі київській владі компонентів ядерної зброї".
У повідомленні міноборони рф про розмову шойгу з Лекорно сказано, що обговорювалася ситуація в Україні, яка "має стійку тенденцію до подальшої, неконтрольованої ескалації". Французький міністр, як випливає з інформації військового відомства Франції, зазначив, що Париж виступає за мирне врегулювання конфлікту і що Франція не буде залучена до будь-якої ескалації в Україні, зокрема з використанням ядерної зброї. Лекорно підтвердив, що шойгу говорив з ним про «брудну бомбу».
Акар і Воллес поки що розмови з шойгу не коментували.
Звинувачення з боку рф звучать на тлі повідомлень про те, що російські війська можуть залишити правобережну частину Херсонської області.
"Брудна бомба" - вибуховий пристрій, що складається з контейнера з радіоактивним ізотопом та заряду вибухової речовини. Під час підриву заряду контейнер з ізотопами руйнується і радіоактивна речовина розпорошується ударною хвилею на великій площі. Вражаючі ефекти схожі на ефекти вибуху ядерного заряду малої потужності, хоча технічно "брудна бомба" не є ядерним боєприпасом. Прецедентів використання такої зброї наразі немає. Можливість застосування "брудної бомби" як провокації для звинувачення противника у використанні ядерної зброї є сумнівною - незважаючи на подібність, між цими двома видами зброї достатньо відмінностей, щоб фахівці могли встановити, який саме боєзаряд був підірваний.