Битва за Україну. День двісті шістдесят восьмий
Ми зібрали для вас інформацію про двісті шістдесят восьмий день війни: чим жили Україна та українці 18 листопада 2022 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Українські експерти вже працюють на місці трагедії у Пшеводуві, спричиненої російським ракетним терором проти України. «Я вдячний польській стороні за надання їм доступу. Ми будемо продовжувати нашу співпрацю у відкритому та конструктивному ключі, як це роблять найближчі друзі», - Дмитро Кулеба, глава МЗС.
- Європейський Союз заморозив російських активів на суму 68 мільярдів євро – Politico. Найбільша кількість заморожених активів знаходиться в Бельгії – близько 50 мільярдів євро. Друге місце посідає Люксембург – 5,5 мільярда євро. Разом з Італією, Німеччиною, Ірландією, Австрією та Францією на їхню частку припадає понад 90% заморожених активів. Крім того, ЄС міг заморозити до 33,8 мільярда євро національних резервів рф, але зараз ця цифра «перебуває на стадії оцінки, тому не підлягає цитуванню».
- ДК «Укроборонпром» вироблятиме та розроблятиме важке озброєння та військову техніку щонайменше з 6-ма країнами-членами НАТО. Польща, Чехія, Франція, Данія - та з ще кількома країнами укладені угоди, за якими не передбачають розголошення будь-яких даних. Зауважується, що для цього використовуються як наявні потужності, так і новостворені у безпечних місцях.
- Уряд США оголосив про виділення до 20 мільйонів доларів на реалізацію ініціативи Grain from Ukraine («Зерно з України»), оголошеної цього тижня Президентом Володимиром Зеленським з метою відправки продовольства в країни, що найбільше цього потребують.
- Керівна рада Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), що складається з 35 країн, ухвалила третю резолюцію від початку повномасштабної війни в Україні, в якій закликала росію припинити всі дії на українських ядерних об'єктах. Резолюцію підтримали 24 держави із 35-ти, утрималися 7 країн - Кенія, Намібія, Індія, Пакистан, Саудівська Аравія, Південна Африка та В'єтнам. Проти проголосували росія та Китай.
ЦИТАТИ ДНЯ
- Лінас Лінкявічюс, колишній міністр закордонних справ Литви: «Дикий терор рф не спинити ніякими перемовинами. Лише системами протиповітряної оборони, танками і далекобійною артилерією. Не має бути ніяких обмежень на зброю для України».
- Олег Ніколенко, речник МЗС України: «російська економіка відкотилася на тридцять років назад. Заяви про те, що європейські санкції не впливають на економіку росії, не відповідають дійсності. Як би в москві або Будапешті не намагалися применшити ефективність рішень Брюсселя, санкції працюють та обмежують можливості рф фінансувати війну проти України».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Генштаб: оперативна інформація на 18:00 18 листопада 2022 р.
!! У Скадовську в Херсонській області підтверджено ураження ЗСУ району зосередження окупантів, втрати особового складу склали близько 50 осіб загиблими. А в місті Чаплинка підтверджується знищення складу боєприпасів.
! За наявною інформацією, в місто Новоайдар на Луганщині зафіксовано переміщення окремих підрозділів російських окупаційних військ з Херсонського напрямку.
! Українська авіація протягом доби завдала 4 удари по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.
! Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони за поточну добу уразили 2 пункти управління, 9 районів зосередження живої сили, озброєння і військової техніки, 2 склади боєприпасів та залізничний міст.
- російська федерація запускає по Україні крилаті ракети з імітатором ядерної боєголовки - Центр стратегічних комунікацій ЗСУ. Одна ворожих ракет, збитих над Києвом уранці 17 листопада, належала до типу Х-55. Як зазначили в СтратКомі, орки взяли як мінімум одну Х-55 із свого "ядерного арсеналу", "відкрутили" з цієї ракети ядерну боєголовку і замість неї поставили пусту "болванку", і так і відстріляли по Україні. Експерти вважають, що це свідчить про те, що в росії закінчуються ракети.
- У Херсонської області правоохоронці знайшли тіла розстріляних семи цивільних, серед яких неповнолітня дівчина - Офіс генерального прокурора.
- Унаслідок обстрілу минулої доби російськими терористами Вільнянська Запорізької області загинули 10 людей, з них 3 - діти – прокуратура.
- Від початку повномасштабного вторгнення російські війська вбили в Україні 433 дитини, ще 837 дітям завдали поранень.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Президент Володимир Зеленський прийняв у Києві і обговорив з виконавчим віцепрезидентом Європейської комісії Валдісом Домбровскісом питання фінансової підтримки України, а також питання щодо відбудови країни. В свою чергу віцепрезидент Єврокомісії сказав, що очікує на схвалення пропозиції «Макрофінансової допомоги плюс» для Україні у розмірі 18 млрд євро на початку грудня, аби Єврокомісія змогла надати перший транш на нагальні потреби України вже в січні.
- Вийшов друком перший після окупації номер херсонської обласної газети «Новий день» - Національна спілка журналістів України. Друк видання профінансувала НСЖУ завдяки міжнародним партнерам. Зазначається, що це уже п'ята місцева газета на передовій, яка виходить за підтримки НСЖУ.
- Рішення про встановлення Головної новорічної ялинки у Києві ухвалять після консультацій із силами оборони – КМДА. Якщо ялинка і буде встановлена, то не за бюджетні кошти, а за гроші меценатів.
- Петиція про позбавлення мандатів усіх депутатів від ОПЗЖ у Верховній Раді набрала понад 25 000 підписів, тепер її має розглянути президент Володимир Зеленський. Петиція була опублікована 16 листопада нардепом від Європейської солідарності Олексієм Гончаренком, і за кілька днів ініціативу підтримали понад 25 тис. українців.
- Резніков привітав із професійним святом та вручив нагороди сержантам ЗСУ. У Збройних силах України служать та забезпечують відсіч російським загарбникам понад 100 тисяч сержантів і старшин.
- Президент Володимир Зеленський вніс зміни у склад Ставки Верховного Головнокомандувача, увівши до неї двох осіб. Згідно з документом до персонального складу Ставки введено міністра інфраструктури Олександра Кубракова та заступника керівника Офісу Президента Романа Машовця.
- Кабінет Міністрів призначив заступником міністра закордонних справ України Андрія Мельника. Як повідомлялося, Указом від 9 липня Президент Володимир Зеленський звільнив Андрія Мельника з посади Надзвичайного і Повноважного Посла України у Федеративній Республіці Німеччина.
- З 1 липня, коли почав діяти візовий режим з росією, громадянам рф було видано лише 10 віз на в’їзд в Україну - Олег Ніколенко, речник МЗС. Тепер мету своєї поїздки до України кожному росіянину потрібно обґрунтовувати заздалегідь.
- Кабінет Міністрів прийняв постанову, яка дає старт експериментальному проєкту з впровадження Цифрової системи управління відбудовою транспортної інфраструктури - Олександр Кубраков, міністр інфраструктури. Нова ІТ система дозволить відстежувати весь цикл інфраструктурного проєкту: від проєктування, проведення публічних закупівель, здійснення робіт з будівництва, реконструкції та ремонту – до введення готових об’єктів у експлуатацію.
***
- Кабінет Міністрів України на засіданні 18 листопада ухвалив рішення про залучення 4,5 млрд дол. гранту від Міжнародного банку реконструкції та розвитку й Міжнародної асоціації розвитку - Денис Шмигаль, прем'єр-міністр. Грант буде спрямований на зарплати бюджетникам, зокрема вчителям і лікарям. А також на соцвиплати людям з інвалідністю та внутрішньо переміщеним особам.
- Україна придбала за державні кошти 50 тисяч тонн зерна для перших двох суден у межах гуманітарної програми Grain from Ukraine - Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства України в інтерв'ю DW. Україна витратила 420 млн грн з резервного фонду, фрахт суден оплатили Японія і Німеччина. Перші два кораблі доставлять зерно в Ефіопію і Сомалі. Один з кораблів вже вийшов із порту, інший у грудні має стати під завантаження.
- У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій роз'яснили, як оформити щомісячну грошову допомогу в розмірі 5 тисяч гривень, яка надається дітям - сиротам війни. Першим місяцем виплат вважається той, коли була подана заявка на допомогу, заявки приймаються до кінця листопада. Заявка на допомогу заповнюється і подається онлайн на сайті.
- Міжнародні партнери затвердили програми з допомоги українській енергосистемі на понад 200 млн євро, частина необхідного обладнання вже прямує в Україну - Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. Внаслідок завданих росіянами ракетних ударів виведена з ладу майже половина енергосистеми України.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Високий представник ЄС Жозеп Боррель наголосив на необхідності розслідування всіх обставин катастрофи рейсу MH17 Малайзійських авіаліній над окупованою територією Донбасу, в результаті якої 17 липня 2014 року загинули 283 пасажири та 15 членів екіпажу, та назвав рішення суду у Нідерландах у цій справі першим кроком на шляху правди та відповідальності.
- Словаччина передала Україні ще одну самохідну артилерійську установку Zuzana-2 - Ярослав Надь, міністр оборони Словаччини. Це вже сьома гаубиця Zuzana-2 Howitzer, яка була передана українським Збройним силам.
- Нідерланди викликають російського посла та вимагають пояснень щодо осудливої реакції на вердикт у справі MH17 - Het Parool. Міністерство закордонних справ росії у відповідь на вирок заявило, що висловлює жаль щодо того, що суд “знехтував принципами неупередженості у справі MH17”. росіяни також називають рішення політично вмотивованим. росія не має наміру видавати громадян, засуджених заочно.
- Європейський Союз заморозив російських активів на суму 68 мільярдів євро – Politico. Найбільша кількість заморожених активів знаходиться в Бельгії – близько 50 мільярдів євро. Друге місце посідає Люксембург – 5,5 мільярда євро. Разом з Італією, Німеччиною, Ірландією, Австрією та Францією на їхню частку припадає понад 90% заморожених активів. Крім того, ЄС міг заморозити до 33,8 мільярда євро національних резервів рф, але зараз ця цифра «перебуває на стадії оцінки, тому не підлягає цитуванню».
- Керівна рада Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), що складається з 35 країн, ухвалила третю резолюцію від початку повномасштабної війни в Україні, в якій закликала росію припинити всі дії на українських ядерних об'єктах. Резолюцію підтримали 24 держави із 35-ти, утрималися 7 країн - Кенія, Намібія, Індія, Пакистан, Саудівська Аравія, Південна Африка та В'єтнам. Проти проголосували росія та Китай.
***
- Заступник міністра культури та національної спадщини Ярослав Селлін заявив, що Польща повинна замінити Росію у "Групі двадцяти" (G20). Він також наголосив, що Росію слід визнати терористичною державою. Тоді не буде жодних сумнівів щодо того, чи варто запрошувати Росію на засідання G20 чи ОБСЄ.
- Вибухи, які пошкодили газопроводи Nord Stream, були результатом диверсії, заявили слідчі у Швеції - Independent. У прокуратурі Швеції заявили, що проведений аналіз показує сліди вибухівки на кількох об’єктах, які були знайдені. Ці знахідки поблизу пошкодження трубопроводу підтвердили факт диверсії, наголошується у заяві.
ВОРОГ
- путін уперше за час війни особисто був присутній на засіданні Ради безпеки, але не вмикався по відеозв'язку – ЗМІ. Попереднє очне засідання Радбезу за участю путіна було 21 лютого – тоді обговорювали "визнання незалежності" псевдореспублік "ЛНР" і "ДНР".
- Суд у білорусі визнав "екстремістською" українську пісню "Батько наш - Бандера, Україна - мати" - Euroradio. Влада білорусі, союзниця росії, боїться проукраїнських настроїв серед білорусів і намагається боротися з ними подібними заборонами та репресіями.
- Центробанк рф заявив, що минулого місяця виник дефіцит валюти, оскільки оголошення моболізіації в росії спровокувало зняття коштів з депозитів в доларах і євро, а також сплеск купівлі валюти на місцевій біржі. Голова Центробанку рф закликала переходити на валюти "дружніх країн", наприклад, юань.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ