Британія передає ЗСУ гелікоптери Sea King, здатні полювати на субмарини
Міністр оборони Великобританії Бен Уоллес нещодавно підтвердив передачу Україні трьох гелікоптерів Sea King. Українські екіпажі протягом останніх шести тижнів тренувалися обслуговувати та керувати вертольотами у Сполученому Королівстві.
Великобританія підготувала 10 екіпажів українських льотчиків і незабаром поставить ЗСУ ще 2 вертольоти Sea King. Один з них вже знаходиться в Україні.
За словами Уоллеса, Sea King допомагатиме українським військовим у пошуково-рятувальних місіях.
Westland WS-61 Sea King — це британська ліцензована модифікація однойменного американського вертольота, також відомого як Sikorsky SH-3 Sea King.
Розробка цього гелікоптеру була зумовлена небезпекою з боку радянського підводного флоту. Під час Холодної війни, радянський флот становив понад 200 бойових субмарин. Щоб протистояти цій загрозі, ВМС США вирішили вдосконалити і розробити нові засоби боротьби з підводними човнами противника, в результаті чого з'явився вертоліт Sea King. Згідно із замовленням, вертоліт мав бути оснащений підводним гідролокатором, а також бути здатним перебувати в повітрі до чотирьох годин і нести до 380 кг озброєння.
Такий запит ВМС США успішно виконала відома авіабудівна компанія Sikorsky Aircraft Corporation, заснована в США українським авіаконструктором з Києва Ігорем Сікорським. Основними особливостями нового протичовнового вертольота, розробленого фахівцями Sikorsky, був його корпус-амфібія, що дозволяє вертольоту здійснювати посадку на воду, а також використання двох турбованих двигунів, що дозволило апарату бути більшим і краще оснащеним у порівнянні з можливостями інших гелікоптерів.
Ці вертольоти також популярні серед цивільної служби та іноземних військових користувачів і все ще перебувають на озброєнні багатьох країн світу. Окрім США, Sea King будувала компанії Agusta у Італії за ліцензією, Mitsubishi у Японії і Westland у Великій Британії під назвою Westland Sea King.
Перший тестовий політ прототип майбутнього Sea King виконав у 1959 році, у 1961-му був введений в експлуатацію і протягом десятиліть зазнавав різноманітних модифікацій у Сполучених Штатах.
Великобританія випускалала свою версію Sea King з 1960-х років. Британська компанія Westland Helicopters мала ліцензійну угоду з Sikorsky Aircraft.
Британський авіавиробник вніс серйозні модифікації у конструкцію гелікоптера. Британські вертольоти відрізняються від американських двигунами Rolls-Royce Gnome, британськими протичовновими системами та повністю комп'ютеризованим управлінням польотом. Крім того, британський варіант Sea King, відомий як Commando, також був модифікований для використання як військово-транспортна машина.
Одним із найпоширеніших варіантів для британської армії якраз і став Sea King Commando (HC4) – це вже не вертоліт-амфібія, а транспортний вертоліт, який може перевозити до 28 військовослужбовців з повним спорядженням.
Westland WS-61 Sea King є досить автономним і може працювати, координуючись з літаками або надводними кораблями. Вертоліт оснащений пошуковим радаром.
У Великобританії вертольоти Sea King HC4 (Commando) брали участь у Фолклендській війні, в операціях на Балканах і двох війнах у Перській затоці, Сьєрра-Леоне, Лівані та Афганістані.
У Британії Sea King широко використовувалися як Королівським ВПС, так і Королівським Військово-морським флотом. Останній гелікоптер зняли з експлуатації ВМС у 2018 році.
Богдан Тузов, Київ
Інфографіка Олександр Шингур