Швейцарія утилізує 60 справних ЗРК Rapier, які могла б передати Україні – ЗМІ

Швейцарія утилізує 60 справних ЗРК Rapier, які могла б передати Україні – ЗМІ

Укрінформ
У Швейцарії утилізують 60 зенітно-ракетних комлексів Rapier британського виробництва, придатних до використання, які могли б бути застосовані в Україні.

Про це повідомляє швейцарська газета Tages-Anzeiger, передає Укрінформ.

"Наразі армія утилізує 60 оборонних систем Rapier. Вони не лише придатні до використання, а й могли б бути застосовані в Україні", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, компанія Armasuisse підтвердила виданню NZZ am Sonntag факт утилізації десятків одиниць зенітної зброї. Йдеться про системи Rapier, які Швейцарія закупила у 1980-их роках. У 2007 році було закуплено нову керовану зброю, яку також утилізують.

"Причина утилізації: Швейцарія виводить Rapier з експлуатації наприкінці 2022 року", - пише NZZ am Sonntag.

Водночас наводиться думка військового експерта Петера Шнайдера, який заявив, що списані швейцарські ЗРК Rapier могли б бути використані в Україні - наприклад, для захисту цивільної інфраструктури. "Ракети старі, але ще не повністю застарілі", - заявив колишній головний редактор Allgemeine Schweizerische Militärzeitschrift.

Читайте також: У Швейцарії від початку повномасштабної війни зареєстрували 75 тисяч українських біженців

За його словами, ракети передусім ефективні проти "низько літаючих цілей, таких як безпілотники". У Лондоні в 2012 році така ж система була використовувалася для забезпечення захисту під час Олімпійських ігор.

Водночас у статті наголошується, що система Rapier виготовлена у Великій Британії, тож "могла б бути передана Україні без зміни законодавства, оскільки це прямо дозволено рішенням Федеральної ради від 2006 року". У цьому рішенні йдеться про те, що виведена з експлуатації іноземна продукція має бути продана до країни-виробника у пріоритетному порядку – і без жодних умов. "Це означає, що Велика Британія може вільно розпоряджатися системами без заборони на реекспорт", - йдеться у публікації.

Таке саме регулювання вже було застосоване до танків Leopard, які Швейцарія продала назад Німеччині в 2010 році. Згідно з дослідженням SRF, частина з 40 танків була передана іншим країнам НАТО минулого літа.

NZZ am Sonntag зауважує, що федеральний уряд Швейцарії прийняв рішення про утилізацію ракет Rapier у 2019 році, водночас від Великої Британії поки що жодних запитів не надходило.

"Для Швейцарії не характерно активно пропонувати списані військові системи на продаж", - пояснив речник Armasuisse Кай-Гуннар Зіверт.

Велика Британія вивела з експлуатації свої системи Rapier у 2021 році, і за даними Міністерства оборони, всі ракети були утилізовані до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Читайте також: Парламент Швейцарії блокує поставки зброї в Україну

Швейцарське видання також зазначає, що "протягом наступних кількох років й інші системи озброєнь мають бути виведені з експлуатації у Швейцарії, наприклад 248 бойових машин піхоти M113 та понад 100 артилерійських гармат M109". "Обидві системи наразі застосовуються на лінії фронту в Україні. І обидві є продукцією американського виробництва, яка може бути продана назад до США без жодних умов", - йдеться у статті.

Як повідомляв Укрінформ, раніше уряд Швейцарії заявив, що не змінюватиме своєї політики щодо заборони передачі зброї швейцарського виробництва третім країнам, попри тиск з боку європейських країн щодо її експорту в Україну. У січні два парламентські комітети у Швейцарії рекомендували пом’якшити правила. Однак після засідання 10 березня уряд відхилив цей заклик.

Від початку повномасштабного вторгнення Швейцарія отримувала запити від Німеччини, Данії та Іспанії щодо реекспорту швейцарського озброєння в Україну, але всі вони були відхилені.

Фото: Gaetan Bally 

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-