Битва за Україну. День триста дев’яносто перший
Ми зібрали для вас інформацію про триста дев’яносто перший день Великої війни: чим жили Україна та українці 21 березня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Прем'єр-міністр Японії Кішіда Фуміо прибув до Києва з неанонсованим візитом - NHK WORLD-JAPAN.
Президент Зеленський зустрівся з Премʼєр-міністром Японії Фуміо Кішідою – сайт президента. За словами Зеленського, премʼєр-міністр Японії прибув в Україну саме в той час, коли важливо активізувати глобальне лідерство заради захисту цілей і принципів Статуту ООН та міжнародної безпеки загалом.
Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда відвідав Бучу. Глава японського уряду поклав квіти біля церкви у Бучі і вшанував пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Президент Володимир Зеленський прийняв запрошення прем’єр-міністра Японії Фуміо Кісіди взяти участь у саміті країн "Групи семи", що відбудеться у травні в Хіросімі, але у в онлайн-форматі.
Президент України Володимир Зеленський та Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда підписали спільну заяву про особливе глобальне партнерство між країнами.
***
- Велика Британія передасть Україні бронебійні снаряди зі збідненим ураном - Аннабель Голді, державний міністр міністерства оборони країни. Такі снаряди мають високу ефективність для ураження сучасних танків і бронетехніки. путін вважає ескалацією рішення про постачання Україні боєприпасів зі збідненим ураном, він пригрозив "відреагувати", а шойгу також заявив, що після такого кроку Заходу до ядерного зіткнення залишається "все менше і менше" сходинок.
- Засідання Комісії Україна-НАТО може відбутися вже на початку квітня в рамках засідання НАТО на рівні міністрів закордонних справ - Єнс Столтенберг, Генеральний секретар НАТО. Генсек також сказав, заявив, що позиція Угорщини не завадить проведенню засідання Комісії Україна-НАТО. Засідання відбудеться 4-5 квітня 2023 року в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.
- Системи протиракетної оборони Patriot будуть розгорнуті в Україні швидше, ніж планувалося спочатку - представники Міноборони США. Найближчими днями група з 65 українських військових завершить навчання роботі з системами у Форт-Сіллі, штат Оклахома. Після цього українські військові вирушать до Європи для додаткової підготовки на двох системах Patriot, які будуть перекинуті до України найближчими тижнями
- Угорщина заблокувала спільну заяву країн-членів ЄС про видачу міжнародного ордера на арешт президента рф володимира путіна – Bloomberg. Через рішення Будапешта означало голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель виступив із заявою від свого імені, "прийнявши до відома" рішення Міжнародного кримінального суду (МКС). У понеділок міністри юстиції ЄС опублікували свою заяву на підтримку рішення МКС, яку Угорщина теж не підписала.
ЦИТАТИ ДНЯ
Володимир Зеленський, президент України: «...Битва за Мощун – невелике село, яке стало місцем великої відваги, великого подвигу наших великих людей… Більш як два тижні поспіль у безупинних і важких боях українські воїни стримували тут ворожу навалу та знищували елітні підрозділи десантних військ рф, морської піхоти. Втримавши Мощун, ми захистили столицю. Не впали. Вистояв Київ, а з ним – і вся Україна»
Жозеп Боррель, високий представник ЄС: «російська злочинна агресія проти України була сигналом до пробудження для всіх нас. Ми зробили те, що вважалося немислимим ще місяці тому. Це відображає інтереси та спільні шляхи для нових форм співробітництва. Ми будуємо потужну оборону у Європі, створюємо більше спроможностей для захисту її цінностей та інтересів, досягаємо великого прогресу у сфері безпеки».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- За добу в районі Бахмута було 178 обстрілів, 26 бойових зіткнень — росіяни втратили 278 людей убитими та 325 пораненими - Сергій Череватий, речник Східного угруповання військ. Бахмут залишається епіцентром фронту на Донбасі, там зафіксовано рекордну кількість атак ворога.
- Спецпризначенці Служби безпеки України знищили два зенітно-ракетні комплекси “ТОР-М2” – СБУ.
- Вибухи, які напередодні пролунали у м. Джанкой на півночі тимчасово окупованого Криму та пошкодили залізничні колії, мали на меті зупинити повністю або частково логістичне забезпечення угруповань противника у тимчасово захоплених Мелітополі та Херсоні – Генштаб.
- Знищення організатора катівень на Херсонщині Сергія Москаленка – це справедлива відповідальність, це те, що очікує колаборантів і зрадників - Андрій Юсов, представник ГУР.
***
- За минулу добу, 20 березня, російські загарбники 66 разів атакували населені пункти Херсонщини, 1 людина загинула, ще 7 осіб отримали поранення, серед яких восьмирічний хлопчик – ОВА.
- В Україну вдалося повернути 308 дітей, яких загарбники примусово вивезли до росії - Офіс генпрокурора.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Президент Зеленський провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Учасники заслухали доповідь Головнокомандувача ЗСУ про оперативну обстановку на основних напрямках фронту, члени Ставки розглянули питання забезпечення сил оборони боєприпасами, зокрема, календар надходження зброї та боєприпасів від партнерів України. Окрему увагу приділили питанню захисту інформації та запобігання її витоку.
- Міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу прибув з візитом до Києва. Гість взяв участь у засіданні Верховної Ради – ВРУ.
- Кабінет міністрів на засіданні 21 березня, замість концерну "Укроборонпром" створив нове акціонерне товариство "Українська оборонна промисловість", яке буде повністю належати державі - Тарас Мельничук, представник Кабміну у парламенті.
***
Верховна Рада призначила:
- Михайла Федорова на посаду віцепрем'єра-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністра цифрової трансформації України.
- Олександра Камишіна на посаду міністра з питань стратегічних галузей промисловості України.
- Оксена Лісового на посаду міністра освіти та науки України.
Ухвалила:
- Закон “Про внесення змін до законів України "Про громадянство України" та "Про забезпечення функціонування української мови як державної" щодо умов прийняття до громадянства України”.
- закон, який передбачає збільшення видатків державного бюджету на 537,2 млрд грн; з них 96,5% спрямовуються на сектор національної безпеки і оборони.
- закон про реформу галузі рибного господарства та аквакультури, в межах якої очікується зростання конкуренції, підвищення якості виловленої риби та збільшення надходжень до місцевих бюджетів
- відкликання члена депутатської групи "Платформа за життя і мир" Сергія Льовочкіна зі складу парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
***
- Станом на ранок 21 березня енергосистема України продовжує працювати без обмежень споживачів із резервом потужності – Міненерго
- Президент Зеленський підписав закон, який спрямований на забезпечення прозорого та відритого процесу оборонних закупівель. Це допоможе суспільству слідкувати за тим, на що витрачаються бюджетні кошти у військовій сфері.
- Міністерство культури та інформаційної політики планує цього тижня віддати відповідь на запит представників УПЦ МП про результати роботи Міжвідомчої робочої групи - Олена Земляна, керівниця юридичної служби МКІП.
- У ніч проти неділі, 26 березня, в Україні відбудеться перехід на літній час – ЗМІ. 26 березня о 3 (третій) годині за київським часом запроваджується літній час шляхом переведенням годинникової стрілки на 1 (одну) годину вперед.
***
- Меткомбінат «Запоріжсталь» вводить в експлуатацію доменну піч №2 після року у режимі гарячої консервації - пресслужба групи «Метінвест». Очікується, що добова продуктивність комбінату з введенням третьої печі зросте до 8 тис. т чавуну.
- 21 березня Україна отримала 1,5 млрд євро в межах масштабної Програми макрофінансової допомоги (МФД) від ЄС – Денис Шмигаль, прем’єр-міністр. Зазначене фінансування є другим траншем пільгової кредитної програми на 2023 рік, загальний обсяг якої становить 18 млрд євро. Перший транш у розмірі 3 млрд євро Україна отримала в січні 2023 року.
- У межах підтримки мікро, малого та середнього бізнесу в Україні з початку використання інструменту державних гарантій на портфельній основі, з грудня 2020 року, видано 21 177 кредитів на загальну суму 67,05 млрд гривень – Мінфін. Станом на 1 березня 2023 року 28 банків-кредиторів обслуговують 17 480 кредитів на суму 55,02 млрд гривень.
- Платоспроможні банки у січні-лютому 2023 року отримали 21,5 млрд грн чистого прибутку, що у 2,2 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року – Найбанк
- У 2022/2023 маркетинговому році Україна відвантажила на експорт 35,810 млн т зернових та зернобобових культур, із них у березні – 3,513 млн т - Мінагрополітики
- З 1 квітня жителі України зможуть відправляти посилки до Німеччини за допомогою Укрпошти зі знижкою у 60% від вартості - Ігор Смілянський, генеральний директор Укрпошти. Тариф на найпопулярніші категорії посилок становитиме: до 3 кг ваги – 13,7 долара (оплата здійснюється у гривнях за курсом НБУ на дату прийому відправлення) та 7 кг – 21,6 долара. Для легких відправлень продовжують діяти тарифи на дрібні пакети від 5,6 долара.
- В Україні з 1 квітня 2023 року відбудеться щорічний перерахунок пенсій для пенсіонерів, які працюють – Мінсоцполітики. Уряд прийняв рішення проіндексувати із 1 березня 2023 року пенсії на 19,7% для 10,5 млн осіб. Середній розмір пенсії становить 5 219,69 грн.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Уряд США оголосив про запровадження санкцій проти компаній та осіб в Ірані й Туреччині, причетних до іранських програм виготовлення БПЛА, а також іншого озброєння, включно з балістичними ракетами - сайт Міністерства фінансів США.
- Пентагон прискорить постачання танків Abrams в Україну та з цією метою вирішив відправити Києву відремонтовану попередню модель танка замість новішої M1A2 - Associated Press. Українським військам буде легше навчитися використовувати і обслуговувати цю модель. Спочатку США планували відправити Україні 31 танк M1A2 Abrams, на виробництво і доставку яких міг піти рік або два.
- Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг заявив про існування ознак того, що росія зверталась до Китаю з проханням надати летальну допомогу для ведення повномасштабної війни в Україні – CNN. Жодних доказів того, що Китай постачає летальну зброю росії немає, але це питання розглядає китайська влада.
- Міністр закордонних справ ФРН Анналена Бербок назвала нинішню позицію КНР і візит до москви китайського лідера сумними і закликала Пекін до активнішої ініціативи заради забезпечення миру в Україні – ЗМІ.
***
21 березня генеральний секретар НАТО Йєнс Столтенберг представив щорічний звіт НАТО - пресслужба альянсу. Головні заяви генсека:
- путін зробив велику стратегічну помилку, коли розпочав повномасштабне вторгнення в Україну.
- у відповідь на війну росії проти України Фінляндія та Швеція вирішили подати заявку на членство в НАТО, а це подвоїть довжину кордону НАТО з росією.
- члени НАТО надали Україні значну підтримку, щоб допомогти Україні захистити себе та повернути територію.
- НАТО посилює захист критичної національної інфраструктури, включаючи підводні кабелі та трубопроводи.
***
- У Лондоні міністри юстиції понад 40 країн у рамках міжнародної конференції з питань воєнних злочинів зобов’язались виділити 4,9 мільйона доларів на підтримку розслідувань Міжнародного кримінального суду (МКС) в Україні та його роботи з притягнення росії до відповідальності - АР
ВОРОГ
- Глави росії і Китаю путін і Сі Цзіньпін підписали в Москві два спільні документи – росЗМІ. Один документ - це заява про плани економічного співробітництва, інший - заява про плани поглиблення партнерства. Також путін на спільній з лідером КНР Сі Цзіньпіном пресконференції заявив, що план Китаю припинення війни в Україні можна буде «взяти за основу, коли до цього будуть готові Захід та Україна».
- Під час зустрічі глави Китаю Сі Цзіньпіна з путіним обговорювалася ситуація, пов'язана з війною, яку росія веде проти України – Сіньхуа. Сі Цзіньпін наголосив, що «голоси за мир і розум в українському питанні наростають, більшість країн виступають за деескалацію напруженості, за мир і переговори та проти підливання олії у вогонь. Історія показує, що конфлікти зрештою мають вирішуватися шляхом діалогу та переговорів. Китай готовий і надалі відігравати конструктивну роль у просуванні політичного вирішення українського питання», - вказується у повідомленні.
- Китай з моменту вторгнення в Україну відправив росії безпілотників та запчастин на суму понад 12 мільйонів доларів, що свідчить про «тиху співпрацю» між країнами – NYT.
- На тлі повномасштабної війни в Україні росія проводить приховану мобілізацію і підготовку до подальших мобілізаційних заходів, щомісяця мобілізують близько 20 тисяч осіб – розвідка
- Верховний суд росії підготував постанову, у якій роз'яснив, як суди розглядатимуть кримінальні справи за новою статтею Кримінального кодексу щодо карної відповідальності за добровільну здачу в полон – росЗМІ. Санкція передбачає від 3 до 10 років ув′язнення. Якщо військовий перейшов згодом на сторону супротивника, його будуть судити за статтею "держзрада", До 20 років колонії.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ