Дві трагедії однієї сім’ї
«Пересвіт» – небесний воїн полку «Азов» – під таким заголовком у травні минулого року в іванківській районній газеті «Трибуна праці» було опубліковано розповідь про трагедію в родині жителів Іванкова Клименків.
Тільки тепер, 22 березня 2023 року, в Іванкові відбулося поховання меншого сина Клименків Миколи, який рік тому загинув на передовій, у Маріуполі. П’ять днів не дожив він до свого дня народження. Йому мало б виповнитися 27. Від командира військової частини матері Світлані надійшло сповіщення, що старший солдат Микола Олегович Клименко, стрілець-гранатометник окремого загону спеціального призначення «Азов» Національної гвардії України, виконуючи бойове завдання, залишився вірним військовій присязі та українському народові, захищаючи територіальну цілісність, недоторканість та незалежність України, виявивши стійкість і мужність у бою за нашу Батьківщину, загинув 15 березня 2022 року.
У згаданій розповіді в «Трибуні праці» заступника директора Іванківського центру соціально-психологічної реабілітації Людмили Шелест йшлося про те, що на Миколу справили глибокий вплив події на Майдані Незалежності в Києві під час Революції Гідності і що з початком війни на Донбасі в 2014 році він, будучи студентом факультету «Фізичне виховання, спорт і здоров'я людини» Київського університету імені Бориса Грінченка, пішов захищати Батьківщину. Про своє рішення в сім’ї не сказав. Мама випадково побачила сина у новинах по телевізору…
Микола Клименко обрав службу у безстрашному полку «Азов» Нацгвардії України, який найбільше відповідав світогляду та духовним цінностям хлопця. Проте навчання продовжив. Бійцю, який приїжджав складати сесію із зони бойових дій, викладачі йшли назустріч: частину заліків ставили «автоматом». А ще й тому, що спорт у житті Миколи займав дійсно важливе місце. У шкільні роки займався рукопашним боєм у Школі спортивних єдиноборств «Берсерк», котра співпрацювала з Школою бойових мистецтв «Пересвіт». Вивчав дієві сучасні прийоми ведення бою, необхідні в різних ситуаціях, філософію цінності життя та керування ним. Цілеспрямовано працював над собою. Займався бігом (долаючи напівмарафони), пізніше – велоспортом, тріатлоном, веслуванням. Брав участь у різних змаганнях.
Вчителі згадують його як урівноваженого, сміливого, витривалого й цілеспрямованого учня. Саме бійцівські якості та відмінна фізична підготовка допомогли йому пройти всі випробування жорсткого відбору до полку «Азов». Там він отримав свій військовий позивний «Пересвіт», що означав «Перунів світ». А Перун, як відомо, – це покровитель воїнів у слав’янській міфології, володар неба, повелитель грому і блискавок.
Микола був призначений на посаду стрільця-гранатометника. На своїй Фейсбук-сторінці він вказав місцем свого проживання – Маріуполь, бо так фактично й було. Сім років свого життя він віддав боротьбі за Україну, за нашу з вами незалежність. Додому приїздив нечасто, але завжди намагався побачитися з друзями, скрізь встигнути, надолужити те, що відібрала війна. Він поспішав жити, бо знав ціну життю. Про війну розповідав неохоче…
Під час останнього приїзду, перед початком повномасштабної війни, котру підступно розв’язала рф, більше, ніж звичайно, намагався побути вдома, з батьками. Залишив мамі свої медалі, фото, ключі від квартири (хоча раніше забирав ключі з собою)… Мабуть, на відміну від нас, відчував, що війна неминуча і вона буде надзвичайно страшною.
Й час випробувань настав. Для кожного з членів сім’ї Клименків. І кожен зробив неоціненний внесок у наближення української Перемоги. Від початку окупації Миколина мама Світлана, медсестра хірургічного відділення ЦРЛ, буквально жила на роботі. Через небезпеку пересувань по селищу та гостру нестачу медперсоналу вона цілодобово перебувала в лікарні, асистувала хірургам, іноді під дулами автоматів. Минулого року у Всесвітній день медичної сестри, за вірність обраній справі, особистий внесок у надання медичної допомоги населенню під час збройної агресії рф проти України Президент України Володимир Зеленський відзначив Світлану Клименко медаллю «За врятоване життя».
Старший син В’ячеслав 24 лютого приїхав до Іванківського військкомату, проте приєднатися до наших військових уже не встиг. Через швидкий наступ окупантів виїхати з селища теж було вже неможливо. В Ірпені залишилася дружина. Дякуючи друзям, її вдалося евакуювати. В’ячеслав пішов до маминої лікарні – допомагати медикам. Адже за відсутності електроенергії та водопостачання роботи вистачало, а працівники, які проживають у селах, доїжджати не мали змоги. Він не медик, а юрист за освітою, тож допомагав, чим міг: носив воду, переносив поранених та хворих, допомагав з різними побутовими справами, щоб лікарня могла функціонувати, а лікарі – надавати допомогу.
Олег Вікторович, чоловік Світлани, був фельдшером бригади швидкої допомоги. Під час окупації продовжував працювати, хоча кожен виклик – як небезпечна спецоперація під обстрілами окупантів… 6 березня минулого року Олег Вікторович у своїй червоній уніформі швидкої медичної допомоги увечері відійшов з роботи на пару годин і вже повертався. Колеги побачили його у вікно і вийшли назустріч, та його вже не було. Зник у самому центрі Іванкова. Швидше за все, окупанти забрали його в якийсь автомобіль. Колеги, як з’явилася можливість після деокупації, розмістили оголошення у соцмережах, рідні – подали заяву в поліцію. До цього часу місцезнаходження Олега залишається невідомим.
...Коли ще окупований Іванків мав зв’язок, Микола телефонував до рідних. Не жалівся, але казав, що перебуває в самому пеклі. Саме тоді, вперше за всю війну, в нього прозвучало: «Якщо я загину…». Він не боявся, але розумів, що в Маріуполі буде занадто гаряче і шансів вижити там менше, ніж в інших місцях.
27 квітня 2022 року від командира його військової частини матері надійшло сповіщення про його загибель.
Цілий рік знадобився, аби труну з тілом захисника України побратими змогли доправити додому. Важко навіть уявити, що пережили за цей час Світлана Клименко та її старший син Вячеслав!.. 22 березня 2023 року відбувся похорон героя.
З важким серцем і безмежним жалем пишу ці рядки. Пишу з гіркою думкою, скільки таких трагедій принесла на нашу землю, в долі тисяч і тисяч сімей ця проклята, нав’язана Україні рашистськими нелюдами війна.
Павло Смовж
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама