Термінова і довгострокова підтримка: що Україна отримає від США?

Термінова і довгострокова підтримка: що Україна отримає від США?

Укрінформ
Американські партнери передадуть ЗСУ новітні комплекси ППО С-UAS, які допоможуть швидко виявляти та знищувати ворожі “шахеди”

На початку тижня США оголосили про новий пакет військової допомоги для України на суму $2,6 млрд. Від попередніх його відрізняє, зокрема, широка номенклатура сучасних натівських боєприпасів, а також наявність експериментальних засобів проти ворожих повітряних цілей, як от дронів-камікадзе.

Що саме нам передадуть американські партнери: вміст та оцінка пакету

Пакет оборонної допомоги на 2,6 млрд доларів складається з двох частин. Перша – на $500 мільйонів, яка надається в рамках процедури PDA, згідно якої президент США має право передати дружній державі у надзвичайній ситуації зброю та боєприпаси безпосередньо з баз Пентагону.

Згідно з прес-релізом американського міноборони, в цей пакет входять:

  • додаткові ракети для зенітно-ракетних комплексів PATRIOT;

  • додаткові ракети для високомобільних ракетних систем (HIMARS);

  • 155-мм та 105-мм артилерійські снаряди;

  • 120-мм мінометні міни;

  • 120-мм та 105-мм танкові боєприпаси;

  • 25-мм боєприпаси;

  • протитанкові керовані ракети TOW;

  • приблизно 400 гранатометів та 200 000 боєприпасів до них;

  • 11 тактичних транспортних засобів для евакуації важкого обладнання;

  • 61 важкий паливозаправник;

  • 10 вантажівок та 10 причепів для перевезення важкого обладнання;

  • випробувальне та діагностичне обладнання для підтримки технічного обслуговування та ремонту;

  • запасні частини та інше польове обладнання.

Повідомляється, що ця зброя та боєприпаси будуть передані Україні з баз Пентагону у найкоротші терміни.

В інший пакет на $2,1 мільярди, який оплачується з бюджету USAI (Ініціативи Допомоги Україні у Галузі Безпеки) входять наступна зброя, техніка та боєприпаси, які Пентагон замовить та закупить у компаній-виробників:

  • додаткові ракети для зенітно-ракетних комплексів NASAMS;

  • 9 мобільних установок із 30-мм гарматами для протидії дронам;

  • 10 мобільних ракетних комплексів з лазерним наведенням c-UAS;

  • 3 радіолокаційні станції повітряного спостереження;

  • 30-мм та 23-мм зенітні боєприпаси;

  • 130-мм та 122-мм артилерійські снаряди;

  • 122-мм ракети для РСЗО «Град»;

  • реактивні системи залпового вогню та боєприпаси;

  • 120-мм, 81-мм та 60-мм міни;

  • 120-мм танкові боєприпаси;

  • протитанкові комплекси Javelin;

  • протитанкові ракети;

  • високоточні авіаційні боєприпаси;

  • приблизно 3600 одиниць стрілецької зброї та понад 23 000 000 набоїв до неї;

  • 7 тактичних автомобілів для евакуації техніки;

  • 8 важких паливозаправників та 105 паливних причепів;

  • броньовані мостові системи;

  • 4 автомобілі матеріально-технічного забезпечення;

  • вантажівки та 10 причепів для перевезення важкого обладнання;

  • засоби захищеного зв'язку, термінали та послуги SATCOM;

  • фінансування навчання, технічне обслуговування та утримання.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на черговий пакет військової допомоги від США коротко, втім, позитивно: “Це те, що треба”.

російсько-українська війна – це насамперед війна артилерії. Снаряди потрібні у величезній кількості вже зараз
російсько-українська війна – це насамперед війна артилерії. Снаряди потрібні у величезній кількості вже зараз

За словами військових експертів, Україну продовжують насичувати можливостями для протидії ворожим повітряним цілям та передають різну номенклатуру, зокрема сучасні натівські боєприпаси, для ефективного майбутнього контрнаступу ЗСУ.

Окремо вони зупинилися на пункті з додатковими боєприпасами для Patriot. Це важливо, особливо на тлі новин про те, що США прискорять поставки цього зенітно-ракетного комплексу, а перші 65 українських військових уже опанували його.

Так, ексначальник пресслужби Генштабу Владислав Селезньов наголошує, що ракети для Patriot знімуть із зберігання на складах і швидко передадуть Україні: “Чи вже прийшли ЗРК Patriot, інформації про це немає. Але те, що вони потребуватимуть величезної кількості ракет, коли заступлять на бойове чергування, це очевидно”.

Військовий оглядач Олександр Коваленко також згадав про ракети до західних комплексів ППО: “Окрім цього зроблено акцент на боєприпаси – і радянського, і західного типу – для ствольної та реактивної артилерії, зокрема HIMARS”.

Крім того, він звернув увагу на номенклатуру озброєння для сухопутних військ, зокрема для середньо- та легкоброньованих ББМ, та – для важкоброньованьої техніки, себто танків.

«Від США ми отримуємо 120-мм снаряди для Abrams та Leopard 2. У них однакова номенклатура пострілів. Ці боєприпаси на сьогодні вважаються найпотужнішими, вони мають серцевину зі збідненого урану (раніше в Лондоні теж говорили про плани передати ЗСУ снаряди зі збідненим ураном, – Ред.). І це саме те, що викликало нервову реакцію у росіян в контексті перспектив знищення їхніх «тешок» ЗСУ”, – акцентує пан Коваленко.

Своєю чергою колишній очільник Міноборони Андрій Загороднюк виділив два пріоритети. Перший – підтримка України в довгостроковій боротьбі. За його словами, Штати розуміють, що війна не закінчиться швидко. Тому замовляють зброю та техніку, яка прийде через місяці. А також дають те, що треба вже завтра. Зокрема для наших контрнаступальних дій.

“Акцент на різних боєприпасах в американському пакеті свідчить про те, що США вже оплатили виробництво і поставки великих партій. Як висловилися експерти, російсько-українська війна – це насамперед війна артилерії. Снаряди потрібні у величезній кількості вже зараз. А на тлі планів щодо контрнаступу їх треба ще більше”, – наголосив пан Загороднюк.

Водночас наявність паливозаправників, тралів для важкої техніки та броньованих мостів говорить про можливу підготовку логістики для танків Challenger 2 та Leopard 2. Оскільки українські трали розраховані на вагу лише до 50 тонн. До слова, нещодавно міністр оборони Олексій Резніков в інтерв'ю ERR заявив, що німецькі "леопарди" можуть з'явитися на полі бою у квітні-травні.

Окрім зброї, новий пакет передбачає передачу терміналів SATCOM та послуги супутникового зв'язку. Це система, яка використовується збройними силами США, Канади та Австралії. Термінали встановлюються у тому числі на кораблях, підводних човнах, в органах управління ядерними силами тощо. Пентагон не розкриває характеристик терміналів SATCOM, які отримає Україна.

“Партнери допомагають нам збільшити можливості резервних каналів. І чим більше буде резервних можливостей для сталого та безперебійного зв'язку, тим краще”, – стверджує Владислав Селезньов.

Втім, серед усього “буденного” озброєння у списку експертам впала в око така новинка: 10 мобільних зенітних комплексів з лазерним наведенням С-UAS, які раніше Україні не передавалися.

ППО C-UAC: що це за система та як допоможе Україні?

Про технічні характеристики С-UAS (системи управління та контролю протидії безпілотним авіаційним системам) у відкритих джерелах майже немає інформації. Втім, на сторінках мілітарного видання Defense One напередодні з’явився досить цікавий матеріал з цього приводу.

Про що йдеться?

Defense One, посилаючись на представників американської державної підрядної компанії SAIC, пише, що “США відправлять Україні експериментальну зброю для боротьби з іранськими та китайськими дронами”.

“Постачання слідує після конкурсу, проведеного армією США в січні для вибору системи проти іранських БПЛА Shahed-136”, – пише видання.

США відправлять Україні експериментальну зброю для боротьби з іранськими дронами
США відправлять Україні експериментальну зброю для боротьби з іранськими дронами

Джерело із SAIC у кулуарах симпозіуму Global Force розповіло Defense One, що саме його компанія має відправити в Україну 10 згаданих антидронових комплексів. У січні вона провела успішні випробування із застосуванням ракет із лазерним наведенням APKWS від BAE Systems, які показали 100-відсоткову точність влучення.

І хоча, повідомляє Defense One, армія США та ще один учасник випробувань, Invariant Systems, не підтвердили, що комплекси мають відправити до України після випробувань, але підтвердили інші деталі, які збігаються із заявами співробітників SAIC: “Як зазначено у контрактах, наданих ЗС США, метою випробувань було знищення безпілотників третього класу, вага яких перевищує 25 кг, а Shahed-136 важить близько 220 кг. У документах також прописано, що переможець конкурсу має бути готовим відправити озброєння країнам партнерам протягом 30-90 днів після підписання угоди – приблизно стільки ж часу пройшло між завершенням тестів та повідомленням про постачання антидронової техніки в Україну”.

На що здатні комплекси від SAIC?

Як заявив віцепрезидент армійського бізнес-підрозділу SAIC Грег Фортьє, один постріл їхнього нового комплексу обходиться менш ніж у $30 000, що набагато дешевше за великі ракети для ППО, які використовує Україна.

Під час випробувань система виявила БПЛА на відстані близько 10 км і вразила у 5 км, хоча армія вимагала дальність у 2 км.

Системний інженер SAIC Джеремі Девідсон додав, що комплекс також включає кулеметну установку M240 і систему радіоелектронної боротьби, яка може взяти під контроль комерційний безпілотник, у тому числі будь-яку модель популярного китайського бренду DJI, не захищену розширеним шифруванням. Слід зазначити, що дрони DJI активно застосовуються на війні як російськими, так і українськими військами.

Схожою інформацією ділиться з Укрінформом Олександр Коваленко: “Системи C-UAC – це комплекси малого радіусу дії, щонайперше для боротьби з БПЛА, дронами-камікадзе та іншими малогабаритними повітряними об’єктами. Вони уражають згадані цілі як за допомогою гарматного озброєння, так і за допомогою РЕБ, тобто здатні завадити БПЛА виконувати ті чи інші завдання, наприклад, вимикаючи його, змушуючи змінювати курс і так далі. Відстань фіксації об’єкта в небі – 9-10 кілометрів, а знищення – сягає 5 кілометрів”.

За його словами, це досить серйозні показники, які дозволять значно підвищити ефективність нашої протиповітряної оборони, зокрема проти «шахедів».

Експерт також звернув увагу на те, що раніше американські партнери відправляли в Україну лише вже наявні військові технології: «Зараз же США передають Україні сучасний комплекс, я б навіть сказав так – максимально сучасний. У нас він проходитиме «бойове хрещення», тобто не десь на полігоні Юма в штаті Аризона, а в умовах реальних бойових дій».

Крім того, пан Коваленко не виключає, що С-UAS зможе працювати й по інших цілях.

«Ця система найперше заточена саме на дрони. Але щось мені підказує, що наші умільці використовуватимуть С-UAS й проти інших повітряних цілей, наприклад, гелікоптерів (за понад рік війни у ЗМІ публікувалося вже чимало інформації про те, як бійці ЗСУ за допомогою ПТРК “Стугна” збивали російські вертольоти, зокрема новітній Ка-52 “Алігатор”, – Ред.). А ще, як варіант, чому б не спробувати цей комплекс залучити до збиття крилатих ракет?» – резюмував він.

Мирослав Ліскович. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-