рф використовує «Росатом» як лазівку, аби купувати електроніку для ракет в обхід санкцій – МЗС
Про це заявила директорка Департаменту економічної дипломатії та санкційної політики МЗС Олександра Василенко під час круглого стола на тему: "Як зробити санкції проти атомної галузі росії більш дієвими?", повідомляє кореспондент Укрінформу.
Вона зазначила, що ядерна енергетика забезпечує рф майже 9 млрд доларів прибутку щороку. Окрім того, росія використовує «Росатом» для постачання технологій.
«Оскільки структура «Росатома» налічує більш як 300 різних юридичних осіб, які знаходяться в різних юрисдикціях, це дозволяє «Росатому» використовувати ці компанії для того, щоб закуповувати технології, які потім використовуються у сектора ВПК. Тому ми завжди акцентуємо увагу міжнародних партнерів саме на тому, що це питання не тільки доходів російського бюджету, а й в першу чергу це величезна дірка в обході санкцій, які вже запроваджені проти рф», - сказала Василенко.
Вона пояснила, що компанії «Росатома» знаходяться і в США, і в європейських юрисдикціях, і на Близькому Сході, що дозволяє їм закуповувати, наприклад, мікрочіпи та електроніку, які потім будуть використані у виробництві ракет та військової техніки.
«Україна постійно на всіх рівнях, починаючи від Президента і закінчуючи рівнем робочих контактів, закликає до запровадження санкцій проти російського ядерного енергетичного сектора за безпосередню причетність до злочинів на цивільних ядерних об’єктах України, це по-перше, і по-друге, з метою забезпечення ефективності вже накладених санкцій.
Ми очікуємо безкомпромісної і жорсткої позиції міжнародної спільноти щодо забезпечення політичних, економічних та правових наслідків цієї терористичної діяльності», - акцентувала директорка Департаменту економічної дипломатії та санкційної політики МЗС.
Вона нагадала, що Україна вже запровадила санкції проти 200 юридичних та 200 фізичних осіб атомної галузі рф, зокрема, й «Росатома» та інших підприємств та установ, які належать до сектора ядерної енергетики.
«Ми також постійно порушуємо питання віддзеркалення наших українських санкцій у санкційній політиці наших партнерів», - зауважила Василенко.
У цьому контексті вона нагадала, що у санкційних пакетах Великої Британії і США, запроваджених 24 лютого 2023 року, є певні санкції проти деяких юридичних осіб «Росатома», які знаходяться на території або в юрисдикції цих держав.
На думку Василенко, це є сигналом про позитивну динаміку, адже раніше жодних санкцій проти ядерного сектора рф не було.
Як повідомлялося, за даними джерел агенції PAP у Європейському Союзі, три країни ЄС - Франція, Угорщина і Болгарія - блокують запровадження санкцій ЄС проти сектора атомної енергетики росії, зокрема державного концерну “Росатом”.