«Назавжди молодий» французький журналіст Арман Солдін, убитий російською ракетою

«Назавжди молодий» французький журналіст Арман Солдін, убитий російською ракетою

Укрінформ
Неймовірний репортер з надзвичайним драйвом і вражаючою людяністю, розповідають про нього колеги

Відеорепортер французького інформагентства AFP Арман Солдін загинув 9 травня під час ракетного обстрілу поблизу Часового Яру. Про його трагічну смерть першими повідомили в AFP. “Уся агенція спустошена втратою Армана, – зазначив глава AFP Фабріс Фріс. – Його смерть є жахливим нагадуванням про ризики та небезпеки, із якими щодня стикаються журналісти, висвітлюючи конфлікт в Україні”.

Разом з Арманом були ще четверо колег з AFP, які стали свідками загибелі Солдіна і бачили все на власні очі. Решта команди, крім нього, залишилася неушкодженою. За даними агенції, їхня група була з українськими військовими, коли потрапила під обстріл близько 16:30 за місцевим часом у вівторок. Солдін загинув, коли ракета влучила неподалік місця, де він лежав, ховаючись від обстрілів.

Національна антитерористична прокуратура Франції вже розпочала розслідування за фактом загибелі відеожурналіста. Розслідування здійснюватиме підрозділ, який спеціалізується на злочинах проти людяності та займається воєнними злочинами.

Арман Солдін став 57-м медійником, загиблим унаслідок російської агресії, та 10-м журналістом, убитим під час виконання професійних обов’язків.

Колеги та люди, яким пощастило бути знайомими з Арманом, розповіли Укрінформу, що він був дуже світлою людиною, справжнім професіоналом та сповненим любові до життя в усіх його проявах.

НАРОДЖЕНИЙ У САРАЄВІ ТА ВБИТИЙ В УКРАЇНІ

Він народився у столиці Боснії і Герцеговини – місті Сараєво. Коли почалася боснійська війна, Арманові виповнився лише рік. У 1992 році він був евакуйований до Франції. Розпочав свою кар’єру стажистом AFP у римському бюро, потім у 2015 році переїхав до Лондона. Арман Солдін був призначений українським відеокоординатором у Києві у вересні минулого року. Він став частиною першої команди AFP, яку відрядили в Україну після російського вторгнення 24 лютого 2022 року. Із перших днів повномасштабного російського вторгнення Арман Солдін був у центрі подій, збирав факти та висвітлював жахливу війну росії в Україні, яка перегукувалася з його особистою історією.

“Арман завжди казав, що історії про біженців для нього близькі через його власну історію”, – розповіла Укрінформу директорка з Європи AFP Крістін Буаж’яр.

Власне, про це говорив і сам Арман Солдін у своїх інтерв’ю.

“Історії біженців зворушують мене”, – зазначив він у блозі AFP Making Of наприкінці минулого року.

У своїх матеріалах Солдін розповідав, як українці виборюють свою свободу, про жорстокі бої, життя цивільних, які стали жертвами війни та намагалися вижити в нелюдських умовах, руйнування міст, а також демонстрував людяність до всього живого.

Його колеги кажуть, що він був доброю, енергійною, сміливою людиною, а ще – неймовірно відданим професії, і навіть після довгого, виснажливого, важкого дня завантажував відзняті кадри, щоб розповісти світові якомога більше про те, що він бачив. Солдін був відеокоординатором AFP на території України і регулярно їздив на фронт на сході та півдні нашої країни.

Крістін Буаж’яр згадує, що Солдін був журналістом, який хотів бачити все на власні очі, щоб передавати інформацію.

“Арман був неймовірним репортером і чудовою людиною. Він не міг всидіти за робочим столом. Йому завжди кортіло передавати з місця подій, розповідати людські історії. Його відданість роботі, його енергія, його мужність були надзвичайними. Він мав драйв, який мало у кого є”, – розповіла вона.

“НАЗАВЖДИ МОЛОДИЙ”

У день його смерті соцмережі фактично вибухнули емоційними коментарями, фото та відео з Арманом Солдіном. На одному відео, оприлюдненому  репортером AFP Дафною Руссо, вони співають пісню "Назавжди молодий” ("Forever Young”).

Руссо розповіла Укрінформу, що це відео було зняте у квітні 2022 року в Україні, що насправді в машині їх троє.

“Це був квітень 2022 року. По дорозі в Дніпро, потім Краматорськ. Це було військове радіо. Тоді грала пісня. Нас було троє в машині: Арман, Ясуші Чіба і я. Ми саме тиждень працювали над розслідуванням різанини в Бучі, й ми були дуже-дуже пригнічені, аж раптом грає ця пісня – і це новий розділ нашого висвітлення подій. Лінія фронту”, – поділилася Руссо.

За її словами, вони співали наче діти, які хочуть повернутися до життя, потім вони вже не могли слухати музику в машині, адже на Донбасі було надто небезпечно.

У цій пісні є слова про те, щоб сподіватися на краще, але готуватися до гіршого, що давайте помремо молодими або давайте жити вічно, а також про те, що небеса зачекають... Арман Солдін загинув внаслідок ракетного обстрілу поблизу Часового Яру, йому було лише 32 роки...

“Ця гучна російська ракета, ця війна, яка вкрала тебе у своїх, це все не має сенсу. Але тобі можливо, як завжди, вдалося б знайти сенс. Чи посміятися, що його немає. Або прийняти як філософ те, що таким, яким ти би міг бути, ти вже ніколи таким не будеш”, – написала у своєму твіттері Дафна Руссо.

Колеги Армана розповідають, що він був сміливим, творчим, переповненим енергією та наполегливим, що попри обстріли та запах смерті, Солдін міг підтримати, а також був цілковито відданим роботі.

Арман Солдін вільно володів французькою, англійською та італійською мовами, але в роботі в Україні йому допомагало боснійське походження. “Це теж слов’янська мова, ми трохи розуміємо одне одного”, – казав він.

Фото: twitter/ArmanSoldin
Фото: twitter/ArmanSoldin

ВРЯТОВАНИЙ ЇЖАК НА ІМ’Я ЛАКІ

Однак найзрозуміліша мова, яка не потребує слів, – людяність, якою Солдін володів чудово і вражав. Він дуже любив тварин, зокрема, про це свідчать його світлини та вчинки. Наприклад, нещодавно він урятував на фронті їжака, якого назвали Лакі.

“Він був надзвичайно оптимістичною, позитивною, щедрою людиною, любителем тварин, як показує історія з їжачком чи його фото з маленьким кошеням. Він мав так багато друзів в AFP. Для всіх нас він залишиться прикладом журналістської самовідданості. Прикладом цілеспрямованості та прагнення розповісти історію України й її народу. Утрата для нас величезна”, – сказала Крістін Буаж'яр.

Приголомшені втратою і в UAnimals, де ще кілька днів тому контактували з Арманом Солдіном щодо порятунку в зоні бойових дій того самого їжака Лакі, відео з яким минулого тижня підірвало соцмережі любов’ю до тварин і повагою до чужого маленького життя. Всеукраїнська зоозахисна організація UAnimals оголосила ґрант на честь французького журналіста.

“Ми переписувалися ще позавчора, а сьогодні він загинув. Минулого тижня французький журналіст Арман Солдін написав нам повідомлення і поділився відео, як він із колегами врятував в окопі знесиленого їжака. Він вилікував тварину і згодом випустив на волю. Ми змонтували невеличку історію на основі відео Армана, і вона розчулила багатьох наших підписників. Він дякував, а ми тішилися його доброті. А щойно ми дізналися, що Арман загинув. І це шок. Заціпеніння. Ми були знайомі лише онлайн, але встигли відчути, наскільки доброю і відданою була ця людина. Коли з'явилася новина про загибель Армана, ми порадились і вирішили бодай символічно вшанувати його пам'ять. Тому... Оголошуємо грант на 100 тисяч гривень для притулків і волонтерів, які рятують їжаків. Щоб податися на грант, заповніть, будь ласка, коротку заявку за посиланням.

Так боляче... Армане, ти рятував життя, а хтось їх уміє тільки відбирати. Прощавай”, – ідеться на фейсбук-сторінці UAnimals, які вирішили вшанувати пам'ять загиблого журналіста.

ОСТАННІЙ МАТЕРІАЛ СОЛДІНА ТА СПІВЧУТТЯ ПРЕЗИДЕНТА ФРАНЦІЇ

Солдін, народжений у Сараєві, був громадянином Франції. Загибель талановитого журналіста AFP приголомшила багатьох його співвітчизників. Свої співчуття родичам і колегам полеглого в Україні Армана Солдіна висловив і президент Франції Емманюель Макрон.

“В Україні вбито журналіста Agence France-Presse, одного з наших співвітчизників Армана Солдіна. Із перших годин конфлікту він мужньо перебував на фронті, щоби з'ясувати факти. Щоби поінформувати нас. Ми поділяємо біль його близьких і всіх його колег”, – написав президент Франції у своєму твіттері.

Один із останніх матеріалів Армана Солдіна був про польовий госпіталь поблизу Бахмута, де рятують життя.

“Глибоко в рані б'ється серце українського солдата. Час – 9-та вечора, а його щойно привезли в польовий госпіталь із бою за Бахмут. Куля пройшла через ліву руку юнака, перетнула грудну клітку…”, – написав Солдін у своєму твіттері 8 травня.

Уже наступного дня через російську атаку він загинув біля Бахмута.

“Журналіст AFP Арман Солдін загинув унаслідок російського ракетного обстрілу Часового Яру Донецької області. Наші щирі співчуття його родині та колегам. Він присвятив своє життя інформуванню світу про правду. Його спадщина, як і його справа, житимуть далі”, – йдеться у твіттері Міноборони України.

Ірина Драбок

Перше фото: Redes sociais

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-