![Вечір пам’яті Армана Солдіна: Віддав життя, аби мільйони знали, що відбувається в Україні Вечір пам’яті Армана Солдіна: Віддав життя, аби мільйони знали, що відбувається в Україні](https://static.ukrinform.com/photos/2023_05/thumb_files/630_360_1684178771-5424.jpeg)
Вечір пам’яті Армана Солдіна: Віддав життя, аби мільйони знали, що відбувається в Україні
15 травня в Укрінформі відбувся вечір пам’яті французького репортера Армана Солдіна, який загинув на Донеччині. Віддати шану журналісту, а також згадати, яким він був, прийшли друзі та колеги Армана.
На всіх фотографіях, розміщених на стінах пресзали, можна було побачити фото усміхненого Солдіна. Саме таким – життєрадісним і щирим – він був і в житті, розповідають друзі 32-річного журналіста, який загинув, висвітлюючи війну в Україні.
![](https://static.ukrinform.com/photos/2023_05/1684178770-2824.jpeg)
Для багатьох із тих, хто прийшов на вечір пам’яті, Арман був не просто колегою, а другом, людяним і світлим.
«Армана любили всі – і колеги, й ті, хто працював як фрілансер. Це була відкрита й добра людина. Він умів дати пораду і завжди знаходив правильні слова», – ділиться спогадами про Солдіна журналіст-фрілансер Том Марч.
ВІН ХОТІВ БУТИ ТАМ, ДЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ІСТОРІЯ
У перші дні російського вторгнення Арман Солдін уже був в Україні. Він приїхав допомагати локальній редакції агентства висвітлювати війну.
«Арман був одним із перших журналістів, який добровільно зголосився приїхати в Україну… Він віддав своє життя, щоб мільйони людей знали – що тут відбувається», – сказав зі сцени директор Agence France-Presse Фабріс Фрис.
Французький репортер показував жахіття війни в Ірпені, Бучі, Херсоні, Ізюмі та інших українських містах. Спочатку він приїздив фільмувати війну на ротаційній основі, а з осені залишився в Україні й став відеокоординатором, який організовував роботу відеографів AFP по всій країні. Але при цьому Солдін і сам постійно їздив знімати хроніку війни.
![](https://static.ukrinform.com/photos/2023_05/1684178769-1258.jpeg)
«Арман був відданий роботі й вірив, що може змінити світ на краще. Він насамперед розповідав про людей, щоб показати їхні страждання, спричинені війною», – згадує директор з глобальних новин Agence France-Presse Філ Четвінд.
Скоріш за все, Арман інтуїтивно розумів – що відчувають люди під час війни, адже він сам народився у воєнному Сараєво, звідки його родина переїхала до Франції, коли хлопчикові виповнився рік. Пізніше Солдін казав, що «історії про біженців впливають на нього».
![](https://static.ukrinform.com/photos/2023_05/1684178770-7751.jpeg)
Колеги згадували, що Арман добре ладнав із людьми «з першої хвилини» і мав хист не лише до роботи, а й до спілкування.
«У нього був талант розповідати історії, спілкуватися у соцмережах, викликати посмішку своїми жартами, та його добрий гумор», – каже про Армана Фабріс Фрис.
На вечорі пам’яті колеги показали фільм про життя Армана Солдіна, у якому він, веселий і життєрадісний, веде репортажі з вулиць Лондона перед футбольними матчами, знімає українських військових у зоні бойових дій, бере інтерв’ю. І щиро посміхається з екрана.
![](https://static.ukrinform.com/photos/2023_05/1684240184-923.jpg)
«Арман уособлював усе найкраще в журналістах, які йдуть туди, де важко, і ризикують усім, аби розповісти, що насправді відбувається», – зазначив головний редактор Kyiv Post Богдан Нагайло.
«МИ НЕ ВПЕРШЕ ПОТРАПИЛИ ПІД ОБСТРІЛ АБО БУЛИ ПОРУЧ»
9 травня команда AFP поїхала на зйомки поблизу Часового Яру на Донеччині. Журналісти цю місцевість добре знали, адже часто туди їздили, розповів у коментарі Укрінформу журналіст Еммануель Пешо, який був поруч під час останнього для Армана російського обстрілу.
«Ми не вперше потрапили під обстріл або були поруч. Це сталося за секунди», – сказав Пешо, додавши, що на місці Армана міг бути він або хтось інший з колег.
За його словами, Арман дуже серйозно ставився до роботи й розумів, на що іде, як і кожен журналіст, який їде знімати війну.
«Він знав про ризики, але поїхав, бо хотів показувати та розказувати правду про цю війну», – резюмує журналіст.
![](https://static.ukrinform.com/photos/2023_05/1684178772-7383.jpeg)
ВБИВСТВО ЖУРНАЛІСТА – ЦЕ НЕ ЛИШЕ ВОЄННИЙ ЗЛОЧИН ПРОТИ ЦИВІЛЬНОЇ ЛЮДИНИ
Прокуратура Франції почала розслідування загибелі журналіста AFP на війні в Україні за фактом трьох воєнних злочинів. Французькі слідчі вже приїхали в Україну і почали проводити слідчі дії.
«Ми приділяємо багато уваги цій справі, адже вбивство журналіста – це не лише воєнний злочин проти цивільної людини. Журналісти виконують соціальну функцію – надавати правдиву інформацію для суспільства, й Арман Солдін робив це професійно», – сказала керівниця офісу «Репортери без кордонів» у Східній Європі та Центральній Азії Жанна Кавельє в коментарі Укрінформу.
За даними організації «Репортери без кордонів», Арман Солдін став 10-м медійником, який загинув в Україні під час виконання професійного завдання.
![](https://static.ukrinform.com/photos/2023_05/1684178769-3640.jpeg)
УКРАЇНСЬКИЙ ГІМН БУДЕ ЗНАКОМ ПАМ’ЯТІ Й ПРО АРМАНА СОЛДІНА
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко у своєму виступі зазначив, що не був особисто знайомий з Арманом Солдіном, але зі спогадів тих, хто його знав, бачить, що він був не лише чудовим журналістом, а й прекрасною людиною.
«Французькі слова égalité, fraternité, liberté знають майже всі. Це «рівність», «братерство» та «свобода». Égalité – про те, що війна робить нас усіх рівними, і ті, хто цю війну почав, повинні пам’ятати: вони обов’язково понесуть відповідальність. Не тільки за життя журналістів, а й за всіх, кого вони вбили. Fraternité – про те, що у нас існує братерство журналістів, які працюють над тим, аби висвітлювати події в Україні та розповідати про російські злочини. І звичайно Liberté – про те, що ми боремося за свободу і обов’язково переможемо», - зазначив Ткаченко.
Наприкінці вечора пам’яті його учасники написали слова підтримки родині Армана Солдіна у книзі, яку потім передадуть у Францію. Свої співчуття родині Армана висловив і Укрінформ.
Як поділився генеральний директор Укрінформу Олександр Харченко, по завершенні вечора залишилась думка, що, вшановуючи пам’ять Армана Солдіна, ми вшановуємо всіх, чиє серце билось для України, хоча місце народження та паспорт у багатьох були зовсім не українськими.
«Очима Армана, очима всіх наших колег-журналістів світ бачить, яке горе несе війна, які злочини позначають слід агресора на українській землі. Наша зброя – слово і камера. Здавалося б, не так і багато. Але ця зброя є потужною й сильною, бо в руках таких людей, як Арман, – це сила правди. І проти цієї правди Армана Солдіна безсилі російська пропаганда, російські ракети, ворожі війська та найманці. Тож завжди, коли лунатиме український гімн, і ми прикладатимемо руку до серця, це буде також знак пам’яті про Армана Солдіна. І це означатиме, що в наших грудях разом з нашим битиметься і його серце», – зазначив Харченко.
Дар’я Сметанко
Фото: Руслан Канюка