Битва за Україну. День п’ятсот тридцять дев’ятий
Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот тридцять дев’ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 16 серпня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Перший корабель залишив морський порт Одеси по тимчасовому коридору для цивільних суден - Міністерство відновлення. Контейнеровоз «JOSEPH SCHULTE» (прапор Гонконг) вийшов з порту Одеса та рухається встановленим для цивільних суден тимчасовим коридором до/з чорноморських морських портів України.
- США домагаються від Ірану припинення продажу безпілотників Росії в обмін на зменшення санкційного тиску на Тегеран з боку Вашингтона - Financial Times.
ЦИТАТИ ДНЯ
Василь Малюк, голова СБУ: «Морські надводні дрони – унікальна розробка СБУ. До цієї розробки не мають відношення жодні приватні компанії. Саме ці дрони атакували Кримський міст у липні 2023 року, окремі - «Оленегорский горняк» і нафтовий танкер «SIG». Виготовлення наших дронів здійснюється на одному з підземних виробництв на території України. Сьогодні в процесі розробки і реалізації в нас дуже багато різних цікавих операцій, зокрема в акваторії Чорного моря. Обіцяю вам, це буде сюрпризом, особливо для наших ворогів».
Олександр Сирський, командувач Сухопутних військ ЗСУ: «На Куп’янському напрямку противник штурмовими загонами, що комплектуються переважно в’язнями, щоденно на різних напрямках намагається прорвати оборону наших військ, маючи на меті блокування, а згодом і захоплення Куп‘янська. За результатами роботи з командирами на цьому напрямку було прийнято ряд важливих рішень, які забезпечать надійність оборони».
Дмитро Кулеба, глава МЗС: «Після зустрічі в Джидді я можу підсумувати, що ми точно рухаємося в цьому напрямку хорошими темпами, і це (Глобальний саміт миру - ред.) відбудеться».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Сили оборони України звільнили Урожайне Донецької області. Наші оборонці закріплюються на рубежах - Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України
- З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Сили оборони вивели з ладу п'ять великих десантних кораблів флоту росіян - Дмитро Плетенчук, речник Військово-морських сил. Першим був затоплений великий десантний корабель "Саратов" у порту тимчасово захопленого Бердянська — ЗСУ вдарили по ньому 24 березня 2022 року. Також тоді були пошкоджені десантні кораблі "Цезарь Куников" та "Новочеркасск". Четвертий корабель — це ВДК "Оленегорский горняк", який був уражений морським дроном у порту Новоросійська 4 серпня. П'яту ціль спікер ВМС поки не назвав.
- Під Маріуполем російські загарбники створили ще один полігон, кількість особового складу в місті та навколо становить до 40 тисяч осіб - Петро Андрющенко, радник Маріупольського міського голови.
- Біля незаконно збудованого мосту через Керченську протоку виявлені російські системи протиповітряної оборони (ППО) та засоби для створення димої завіси - партизанський рух «Атеш».
Атака дронами по Одещині
- Вночі 16 серпня російські війська атакували портову інфраструктуру Одещини ударними БпЛА типу Shahed-136/131. Пуски здійснювались у кілька хвиль з південно-східного напрямку (Приморсько-Ахтарськ, Чауда). Силами та засобами Повітряних сил у взаємодії з протиповітряною обороною Сил оборони України знищено 13 ворожих БпЛА у межах Одеської та Миколаївської областей – Повітряні Сили.
- Російські дрони влучили в два склади ангарного типу Ренійського морського торговельного порту, унаслідок чого загорілися два трактори і шрот - Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента.
- Чергові удари Росії по портовій інфраструктурі України лише зміцнюють рішучість США підтримувати український сільськогосподарський експорт – посол США в Україні.
***
- У Синельниківському районі Дніпропетровської області внаслідок російського удару загинув 18-річний хлопець, четверо людей зазнали поранень – ОВА.
- З небезпечних громад Куп’янського району Харківської області евакуювали вже 436 людей, з них 128 дітей - Олег Синєгубов, начальник Харківської ОВА.
- Минулої доби внаслідок обстрілів російськими військами Донецької, Харківської та Херсонської областей 4 людини загинуло, 16 отримали поранення – дані ОВА.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Андрій Пащук розпочав виконання обов’язків директора Бюро економічної безпеки України - пресслужба БЕБ. Андрій Пащук працює у БЕБ з листопада 2022 року, був призначений як переможець конкурсу на зайняття вакантних посад штатних працівників БЕБ.
- Кабінет міністрів України схвалив проєкт угоди з Румунією про створення нового пункту перетину кордону на Закарпатті – біля села Біла Церква над Тисою – сайт уряду.
- У Гостомельській громаді Київської області відновлені вже 900 пошкоджених російською армією об’єктів, 887 з них належать до житлового фонду - КОВА. Внаслідок російського вторгнення в Гостомельській громаді пошкоджень зазнали 3250 об’єктів, зокрема 3166 житлових будівель.
- У Покровській громаді Дніпропетровської області за сприяння Програми «U-LEAD з Європою» створюється логістичний центр зберігання, охолодження та фасування продовольчої продукції - U-LEAD. Функціонування логістичного центру мінімізує ризики щодо продовольчої безпеки й допоможе забезпечити потреби мешканців у продуктах та запасах води.
- Укргідроенерго намагається підняти рівень води на Київському та Канівському водосховищі й подало аварійну заявку, щоб перестати спрацьовувати воду з цих водойм для потреб гідроенергетики - Ігор Сирота, гендиректор Укргідроенерго. На сьогодні відмітки по всім водосховищам нижчі, ніж були минулого року у цей період. Це пов'язано з підривом Каховського водосховища, зі спекою, а також з тим, що Енергоатом проводить ремонтну кампанію на 9 енергоблоках.
- 19 серпня Національна опера України відкриває театральний сезон та символічно представить перлину українського мистецтва – оперу Миколи Лисенка «Наталка Полтавка» - Мінкультури. Музична редакція опери Мирослава Скорика, сценічна редакція – Анатолія Солов’яненка.
- У межах кримінальних проваджень за фактами колабораційної діяльності та державної зради перевіряється причетність до цих правопорушень більш як 840 працівників поліції - Іван Вигівський, голова Нацполіції.
***
- Укрнафта анонсувала запуск нової свердловини на Сумщині на місці Великобубнівського родовища - ПАТ «Укрнафта». Початок буріння нової свердловини на Сумщині запланований на 17 вересня. За прогнозами нова горизонтальна свердловина дасть початковий дебіт 87 т нафти на добу.
- У ІІ кварталі обсяги чистого роздрібного гривневого кредитного портфеля зросли вперше від початку повномасштабного вторгнення – на 4,5%, передусім унаслідок відновлення карткового кредитування – НБУ.
- Економічний ефект від діяльності Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури у першому півріччі становив майже 1,7 мільярда гривень - Семен Кривонос, директор НАБУ.
- За січень-липень 2023 року загальна сума касових видатків загального фонду державного бюджету становить 1640,1 млрд грн. У липні видатки становили 231,8 млрд гривень – Мінфін.
- Ощадбанк розпочав оформлення спеціальної цифрової картки «єВідновлення» для отримання грошової допомоги від держави на ремонт житла, пошкодженого через бойові дії. Картку можна відкрити в Мобільному Ощаді – пресслужба банку.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав Конгрес ухвалити запит адміністрації президента Джо Байдена на додаткове фінансування для України – ЗМІ. Минулого тижня Байден звернувся до Конгресу з проханням виділити 24,1 мільярда доларів, щоб «продовжувати підтримувати безпеку України, її економічні та гуманітарні потреби, а також допомагати іншим країнам, які потерпають від наслідків російської війни».
- Президент Румунії Клаус Йоганніс підтвердив, що його країна навчатиме українських пілотів на американських винищувачах F-16. Для цього відкриють регіональний навчальний центр – ЗМІ. Навчальний центр готуватиме не лише українців, але й пілотів країн-учасниць НАТО.
- Європейська комісія вирішила передати 135 млн євро за Інструментом сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва, раніше запланованих на програми Interreg NEXT з Росією та Білоруссю на 2021-2027 роки, на програми Interreg з Україною та Молдовою – сайт ЄК.
- Загальна сума заморожених у Чехії активів громадян Росії, які потрапляють під санкції, становить понад 14 мільярдів гривень (347,36 мільйона євро) - Радек Матула, посол Чехії в Україні.
- 16 серпня Федеральна рада Швейцарії ухвалила рішення про введення нових санкцій проти Росії. Це об’єднує Швейцарію з ЄС, який ухвалив останні заходи в рамках свого одинадцятого пакету санкцій. Нові заходи набувають чинності о 18:00 середи, 16 серпня - сайті Федеральної ради Швейцарії.
- Уряд Чеської Республіки затвердив внесення до національного санкційного списку глави російського збройового холдингу «Тактичне ракетне озброєння» Бориса Обносова та його родичів - Radio Prague International.
- У США у вівторок стартувала кампанія «Республіканці за Україну» з бюджетом 2 млн доларів, покликана переконати виборців Республіканської партії та обраних посадовців підтримати українців у боротьбі проти російської агресії - організація «Захистимо демократію разом» (Defending Democracy Together). До кінця року на телебаченні та в Ютубі транслюватимуться більш як півсотні відеороликів від першої особи, у яких республіканські виборці закликатимуть партію підтримувати Україну.
ВОРОГ
- Міністр оборони Китайської Народної Республіки Лі Шанфу прибув з офіційним візитом до Білорусі – БЕЛТА. Під час триденного візиту заплановані зустрічі китайського урядовця з керівництвом білоруського оборонного відомства «для обговорення актуальних питань двостороннього військового співробітництва в галузях, що становлять взаємний інтерес».
- У Москві після тривалої хвороби помер генерал-полковник Геннадій Жидко, який у травні-липні 2022 року командував усім окупаційним угрупованням в Україні – росЗМІ.
- Заступника командувача об'єднаного угруповання російських військ в Україні Сергія Суровікіна відсторонили від роботи, відправили під домашній арешт і наказали мовчати, поки про нього не забудуть - видання Politico.
- Кремль використовує форум «Армія-2023» у Москві для зміцнення двосторонніх військово-політичних відносин з іншими країнами та просуває свої наративи, начебто санкції не заважають військовому виробництву – ISW.
- Москва почала використовувати аналоги іранських ударних дронів Shahed власного виробництва - розвідка Великої Британії. Росія, ймовірно, прагне самозабезпечення БПЛА впродовж найближчих місяців. Однак тим часом РФ, як і раніше, залежить від комплектуючих та готових озброєнь з Ірану, які переважно доставляють через Каспійське море.
- РФ може відновити практику обов’язкового продажу валюти експортерами, аби втримати рубль від падіння – Bloomberg.
Підготувала Марина Дмитрів