Близько 90% українських військових у полоні РФ пройшли через катування - генпрокурор
Про це повідомив генеральний прокурор України Андрій Костін під час зустрічі зі спеціальною доповідачкою ООН з питань катувань, доктором Еліс Джил Едвардс, передає Укрінформ із посиланням на Офіс генпрокурора.
«На всіх визволених територіях ми знаходимо свідчення цих жахіть. Лише в Херсонській області зафіксовано 11 катівень. У Харківській області розслідується майже 100 випадків катувань, у яких встановлено понад 700 постраждалих. Подібну картину ми бачимо і в інших деокупованих регіонах», – зазначив Костін.
За його даними, на сьогодні ідентифіковані 156 російських військовослужбовців і представників загарбницької псевдовлади, їм оголошені підозри.
Стосовно 114 фігурантів обвинувальні акти вже скеровані до суду. 35 загарбникам винесений вирок за катування і жорстоке поводження як воєнні злочини.
Генпрокурор наголосив, що Росія вибудувала розвинену систему тортур і жорстокого поводження як з військовополоненими, так і з цивільними українцями.
«Агресор використовує тортури і як зброю війни, і як метод знищення української ідентичності в умовах окупації», – констатував він.
Костін поінформував спеціальну доповідачку ООН з питань катувань про один із таких випадків, а саме розповів історію власника однієї з херсонських кав'ярень, заарештованого загарбниками за сфабрикованими звинуваченнями.
32-річний чоловік допомагав учасникам протестів проти російської окупації: давав випити води, умитися, надавав у своєму кафе першу допомогу. Знайдений у нього касовий апарат американського виробництва був використаний як «доказ» впливу США.
Протягом 17 днів загарбники практично безперервно катували чоловіка, погрожували також зґвалтувати його дружину й віддати малолітню дитину до дитячого будинку. Відпустили затриманого лише після того, як родина заплатила 100 тисяч гривень.
Перш ніж звільнити потерпілого, загарбники змусили його записати відео про нібито передачу грошей «на підтримку спеціальної військової операції».
«На щастя, тепер він вільний. Проте його історія є однією із тисяч подібних. Справа проти організаторів цієї катівні наразі розглядається в суді. Встановлено понад 160 осіб, які постраждали там від рук російських катів. Тисячі інших все ще залишаються в російському полоні», – зауважив генпрокурор.
Він наголосив, що світова спільнота має об'єднатися, щоб допомогти звільнити полонених українців, зруйнувати російську машину тортур і забезпечити покарання кожного з її учасників.
Посилення міжнародної співпраці для припинення тортур і жорстокого поводження з українськими полоненими було однією з тем, обговорених Костіним і доктором Едвардс у ході зустрічі.
Як повідомляв Укрінформ, за даними Міноборони України, на тимчасово захоплених територіях російські загарбники продовжують переобладнувати об’єкти цивільної інфраструктури для посилення репресій проти населення і приховування своєї злочинної діяльності.
Фото: Офіс генпрокурора