Російська пропаганда замість смішних фейків стала «грати» на чутливих темах - експерти
Про це керівник департаменту збору та моніторингу інформації Центру протидії дезінформації РНБО Аліна Бондарчук сказала на пресконференції у Медіацентрі Україна -Укрінформ.
«Росія відмовилася вкидати смішні фейки, над якими ми лише жартували, і перейшла до тем, які можуть викликати дискусії», - зазначила вона.
За словами експерта, в інформаційному просторі вже не з’являються абсурдні фейки про «чорну трансплантологію» і «біолаболаторії», натомість спостерігається нагнітання на темах мобілізації, опалювального сезону, економічної ситуації, корупції.
Бондарчук зауважила, що найпоширеніші російські наративи стосуються чутливих тем: «Наші кількість загиблих, прильоти. Зараз іде розслідування за фактом обстрілу Костянтинівки, типу це була наша ракета чи ні. Тобто абсолютно все, що стосується чутливих тем, — все повністю стосується українців».
Своєю чергою лідер проєкту VoxCheck Світлана Сліпченко зауважила, обстріл Костянтинівки зараз є топтемою, і дослідження журналістів-розслідувачів дають «різні результати».
«Не видно уламків ракети, не можна точно ідентифікувати, що відбулося, але Росія продовжує тиснути на цю тему і вкидати багато версій. Таке ми спостерігали з попередніми масованими атаками по цивільних об’єктах: вкидається така кількість версій, що людина просто плутається в них, перенасичується темою, чіпляється за якусь одну, запамятовує її і забуває про цю тезу», - сказала вона.
Водночас, за її словами, червоною ниткою через російську пропаганду проходить тема, що винна у цьому саме Україна і атака була нібито з боку України.
Експерт також наголосила, що наратив про те, що Збройні сили України нібито цілеспрямовано обстрілюють місця скупчення людей у Донецькій і Луганській областях, Росія активно використовує з 2014 року. Він був ключовим в обґрунтуванні того, чому «потребують захисту» жителі Сходу України. А останні півтора року Росія поширює цей наратив і на інші тимчасово окуповані території.
На думку Сліпченко, ці тези й надалі поширюватимуться в українських та іноземних медіа, аби «викликати відчуття, що не все так однозначно, треба розбиратися, треба почекати».
Як повідомлялося, 6 вересня внаслідок обстрілу ринку у Костянтинівці Донецької області 16 людей загинуло і 33 особи дістали поранення.