Україна може перемогти Росію, але для цього треба набагато більше підтримки партнерів – експерт
Як передає Укрінформ, таку думку висловив старший науковий співробітник з питань наземної війни в Королівському об'єднаному інституті оборонних досліджень Великої Британії Джек Вотлінг у колонці для The Guardian.
«Забезпечити поразку Росії в Україні можливо, але для цього потрібні деякі важливі кроки. По-перше, Україні знадобиться постійне постачання зброї, щоб мати можливість притупити російські атаки в першій половині 2024 року. Для цього знадобиться значна підтримка США, а також збільшення поставок з боку європейських членів НАТО, чия підтримка буде критично важливою під час виборів у США», - йдеться у публікації.
Вотлінг нагадав, що у березні ЄС ухвалив рішення поставити Україні мільйон артилерійських снарядів протягом 12 місяців, однак фактично надіслане число на разі близьке до 300 тис. «За даними Збройних сил України, протягом літа 2023 року Україна випускала до 7000 артилерійських снарядів на день і зуміла погіршити логістику та артилерію Росії до такого рівня, коли Росія випускала близько 5000 снарядів на день. Сьогодні українці вистрілюють 2000 снарядів щодня, тоді як російська артилерія сягає близько 10 000», - пише він.
На думку експерта, наступного року Росія, ймовірно, зможе випустити близько 5 мільйонів снарядів по Україні, спираючись на власне виробництво, постачання з Ірану, КНДР та залишкові запаси.
За словами Вотлінга, багато боєприпасів, наданих з початку війни, були закуплені на міжнародному ринку або взяті з запасів, а інвестиції в європейське виробництво були повільними. Але оскільки запаси закінчуються, підтримка воєнних зусиль України критично залежить від збільшення європейських виробничих потужностей, пише він.
По-друге, наголошує аналітик, важливо, щоб Україна виправила помилки, які призвели до її невдалого контрнаступу у 2023 році. Удосконалення підготовки військ має бути пріоритетом.
Вотлінг зазначає, що під час Другої світової війни британські війська вважали 22 тижні піхотної підготовки мінімумом, перш ніж солдат був готовий приєднатися до підрозділу, де вони потім проводили колективне навчання у складі батальйону. «Українським військам пощастило отримати п'ять тижнів навчання, тоді як колективні навчання рідко проводяться вище масштабу роти. Європейське НАТО має розширити навчальну підтримку, щоб надати українським підрозділам ширший тактичний ресурс і, що більш важливо, розширити масштаб, у якому армія може керувати та синхронізувати операції», - зауважує він.
За словами Вотлінга, існують також вагомі причини з точки зору безпеки інвестувати у внутрішнє виробництво. «Якщо цього не зробити зараз, європейським лідерам доведеться стримувати повністю мобілізовану Росію без запасів або можливостей їх поповнити», - підкреслює він.
На його думку, одночасна ескалація в Індо-Тихоокеанському регіоні в 2025 році може змусити США перемістити низку критично важливих військових можливостей – дозаправку в повітрі, матеріально-технічне забезпечення, протиповітряну оборону – для стримування Китаю, залишаючи Європу значною мірою вразливою.
«Для України найближче майбутнє — це кілька місяців важких боїв без критично важливих ресурсів і спроб відновити бойову силу, витрачену протягом 2023 року. Але Європа може визначити, як виглядатиме друга половина 2024 року і, власне, 2025 рік. Це війна, яку можна виграти», - вважає експерт.
За його словами, нещодавній успішний удар по російському десантному кораблю "Новочеркаськ" в гавані, захищеній ешелоном російської оборони, показує, як Україна може ефективно використовувати обладнання, яке їй надається. Але європейська безпека не повинна бути змарнована через самозаспокоєність, резюмує Вотлінг.
Як повідомляв Укрінформ, ISW у своєму звіті зазначає, що Росія зберігає свої максималістські цілі в Україні та не зацікавлена у чесних переговорах, попри повідомлення про те, що західні офіційні особи стають більш прихильними до можливих переговорів України з Росією щодо припинення війни.