Битва за Україну. День сімсот сімдесятий
Ми зібрали для вас інформацію про сімсот сімдесятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 3 квітня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Візит президента Фінляндії до Києва
- Президент України Володимир Зеленський та Президент Фінляндії Александер Стубб підписали двосторонню безпекову угоду між державами – Укрінформ. Цим документом Фінляндія формалізувала готовність і надалі підтримувати Україну в боротьбі проти російської агресії, зобов’язалася надавати довгострокову військову та фінансову допомогу, а також поглиблювати співпрацю з нашою країною в політичній, фінансовій, гуманітарній сферах та в напрямі реформ. Станом на сьогодні Україна уклала вже вісім двосторонніх безпекових угод.
- Президент України та президент Фінляндії обговорили збільшення оборонного виробництва держав, а також передачу досвіду Фінляндії у галузі побудови укриттів – сайт президента.
Президент Зеленський і президент Стубб провели спільну пресконференцію. Головне:
- Росія на 1 червня готує додатково мобілізувати 300 тисяч військовослужбовців – Зеленський.
- Фінляндія виділяє 23-й пакет допомоги Україні на 188 млн євро, який включає системи ППО та боєприпаси крупного калібру – Александер Стубб.
- Фінляндія підписанням безпекової угоди з Україною хоче відіграти свою роль у її перемозі над Росією, а також підтримує членство держави у Європейському Союзі та НАТО – Президент Фінляндії.
- Володимир Зеленський заявив, що ЗСУ доведеться поступово залишати позиції на фронті, якщо партнери не забезпечать їх достатньою кількістю озброєнь.
- Україна від початку року отримала 400 мільйонів євро військової допомоги від Фінляндії, а до кінця року ця сума суттєво зросте завдяки щонайменше двом пакетам допомоги – Зеленський.
- Президент Фінляндії, коментуючи удари по об'єктах на території Росії, заявив, що РФ розуміє тільки силу.
- Президент Зеленський порадив тим міжнародним організаціям, які засуджують удари українських дронів по російським НПЗ, приїхати до українських міст, які постійно перебувають під обстрілами Росії і уже потім щось засуджувати.
- Повну силу та гарантовану безпеку для всіх членів НАТО можливо дати тільки разом з Україною в Альянсі – Зеленський.
- Президент Зеленський вважає, що міжнародні партнери мають підтримувати удари у відповідь по інфраструктурі на території РФ.
- Президент Фінляндії Александр Стубб відвідав зруйнований росіянами аеропорт «Антонов» у Гостомелі. Міжнародній делегації показали місця найзапекліших боїв за летовище та літак «Мрія», який знищили окупанти – пресслужба МВС.
- Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук обговорив з президентом Фінляндії Александром Стуббом та спікером парламенту Фінляндії Юссі Халла-Ахо питання посилення санкцій проти РФ – Укрінформ.
***
- Політичну декларацію конференції «Відновлення справедливості для України», що проходила в Гаазі, підписали 44 держави; у ній висловлюють підтримку створенню спецтрибуналу щодо злочину агресії та ініціативам щодо використання заморожених активів РФ на користь України – сайт уряду Нідерландів.
***
Дводенна зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО
- Міністри закордонних справ країн НАТО підтримали пропозицію щодо посилення ролі Альянсу в наданні військової допомоги Україні – Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО .
- Міністри закордонних справ країн Альянсу серед головних питань обговорять зміни у системі постачання Україні зброї, боєприпасів та військового обладнання, що передбачає перехід від добровільних внесків країн-членів до колективних зобов’язань в рамках НАТО – Єнс Столтенберг.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 3-4 квітня відвідує штаб-квартиру Північноатлантичного альянсу у Брюсселі, та візьме участь у міністерському засіданні Ради Україна – НАТО – МЗС.
Глава МЗС Дмитро Кулеба
- та високий представник Європейського Союзу Жозеп Боррель обговорили військову підтримку нашої держави та наступний пакет санкцій проти Росії.
- обговорив із данським колегою Ларсом Люкке Расмуссеном першочергові потреби у військовій допомозі.
- і глава МЗС Іспанії Хосе Мануель Альбарес обговорили важливість зусиль для зміцнення оборони України та нагальність надання країні додаткових систем ППО, зокрема Patriot.
- з главою МЗС Польщі Радославом Сікорським обговорили, як Польща може допомогти захистити український повітряний простір.
ЦИТАТА
Ентоні Блінкен, держсекретар США: «Саміт НАТО до його 75-річчя дійсно буде дуже конкретно зосереджений на тому, як ми можемо створити цю дорожню карту (вступу України в НАТО – ред.). Або, використовуючи інший образ, необхідний міст, який дозволить Україні стати членом НАТО».
Дмитро Кулеба, глава МЗС України: «Партнери України мають у своєму розпорядженні понад 100 систем Patriot, але наразі не бажають поділитися ще 5-7 – мінімумом, необхідним для значного додаткового захисту. Хіба це така велика проблема? (…) Це лише питання політичної волі».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Наразі дві групи українських пілотів перебувають у Данії та США, де відточують свої навички на винищувачах F-16, а ще одна група у Франції освоює легкомоторні літаки – Ілля Євлаш, речник Повітряних сил ЗСУ.
- На Бахмутському напрямку ситуація динамічна, росіяни штурмують Богданівку, Кліщіївку, Андріївку, Іванівське. Сили оборони намагаються вибити ворога з Іванівського – Юрій Федоренко, командир батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів ЗСУ «Ахіллес» 92-ї ОШБр ім. кошового отамана Сірка.
- На лівому березі Дніпра в Херсонській області російські загарбники спробували атакувати більшою кількістю дрібніших штурмових груп – українські захисники відбили всі вісім ворожих штурмів – Сили оборони півдня України.
- Російські окупанти атакують на семи напрямках, найгарячіше минулої доби було на Новопавлівському, загалом за добу на фронті відбулося 75 бойових зіткнень – Генштаб.
- Зараз українська збройна промисловість будує 8 самохідних артилерійських систем «Богдана» щомісяця, і хоча офіційні особи не скажуть, скільки вони загалом виготовили, збільшення виробництва свідчить про потенційний бум виробництва зброї в країні – The New York Times.
- За останній тиждень на Сумщину намагалися зайти три російські ДРГ, усі були зупинені українськими прикордонниками – ДПСУ.
- Оператори ударних підрозділів, що діють у межах проєкту «Армія дронів», минулого тижня уразили 20 танків ворога, 39 бойових броньованих машин, 66 гармат і 9 складів – Михайло Федоров, віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації.
- За березень російські терористи застосували проти України понад 400 ракет різних типів, понад 600 «Шахедів» і понад 3 тисячі керованих авіабомб – Володимир Зеленський, президент України.
- Станом на березень 2024 року у збройних сил РФ перебуває близько 100 багатофункціональних винищувачів Су-35, понад 100 винищувачів-бомбардувальників Су-34, а також сім літаків далекого радіолокаційного виявлення і наведення А-50У. При цьому три А-50У перебувають на ремонті та модернізації – ГУР.
- Під час ударів дронами по об’єктах у російських містах Єлабуга та Нижньокамськ не використовувалася зброя іноземного виробництва – Андрій Юсов, представник ГУР. Внаслідок удару безпілотника по комплексу «Алабуга Політех» у Татарстані, де збирають військові дрони Shahed-136, постраждали громадяни дев'яти країн, які, ймовірно, брали участь у виробничому процесі.
- Вночі 3 квітня ворог ударив по Донеччині трьома зенітними керованими ракетами С-300, а також застосував 4 БпЛА «Shahed-136/131». Усі дрони були знищені силами протиповітряної оборони – Повітряні сили ЗСУ.
***
- Росіяни здійснили ракетний удар по Краснопільській громаді на Сумщинв, 1 людина загинула, 2 поранено, серед яких дитина – ОВА.
- Станом на ранок 3 квітня 2024 року, за офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 538 дітей загинули та понад 1280 отримали поранення різного ступеня тяжкості – Офіс генпрокурора.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та віцеспікер Сеймасу Литви Паулюс Саударгас обговорили співпрацю українських і литовських оборонних компаній щодо спільного виробництва в Україні озброєння і боєприпасів – Укрінформ.
- Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону «Про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електричної станції» – Тарас Мельничук, постійний представник Кабміну у ВР
- Генеральним директором – художнім керівником Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка призначили актора театру та кіно народного артиста України Євгена Нищука – Укрінформ.
- Внаслідок буревію на ранок 3 квітня залишаються знеструмленими понад 38 тисяч споживачів у семи регіонах України – Міненерго.
- Українська футбольна Прем’єр-ліга визначила лауреатів 22-го туру чемпіонату України. Уболівальники проголосували за півзахисника «Чорноморця» Артура Авагімяна та головного тренера «Динамо» Олександра Шовковського – Укрінформ.
- Пішов з життя «батько рівненського баскетболу» Сергій Шемосюк, який першим в Україні переклав на державну мову правила змагань з баскетболу – Андрій Карауш, голова Рівненської обласної ради.
***
- У перші три місяці року Україні не вистачило 257,4 мільярда гривень власних коштів для покриття видатків держбюджету – Роксолана Підласа, голова бюджетного комітету Ради.
- Дефіцит державного бюджету України за підсумками першого кварталу оцінюється у 197 млрд грн, зокрема у березні він становив 103 млрд грн – дані Держказначейства.
- Завдяки синхронізації з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E українська енергосистема змогла отримати 27 тис. МВт-год. аварійної допомоги та залучити 285 тис. МВТ-год. імпорту для підтримки під час зими – Укренерго.
- Міністерство фінансів 2 квітня 2024 року на аукціоні з розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) залучило до державного бюджету 6,752 млрд грн – Мінфін.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- НАТО більше долучатиметься до координації зусиль у рамках Контактної групи оборони України у форматі «Рамштайн» для підвищення ефективності у постачанні зброї та військового обладнання, яких Україна потребує на полі бою – Єнс Столтенберг.
- Польща підтримує пропозицію генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга про створення фонду внесків союзників на суму $100 мільярдів протягом п’яти років для України у межах пакета, який лідери Альянсу мають підписати в липні у Вашингтоні – Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Польщі.
- Міністр закордонних справ Латвії Крішʼяніс Каріньш схвалює пропозицію Столтенберга щодо створення фонду підтримки для України. Він також вважає, що НАТО має негайно перейти до довгострокової стратегії стримування Росії – Укрінформ.
- Міністр закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб вважає, що створення фонду підтримки України у 100 мільярдів доларів на найближчі 5 років було б інвестицією у власний захист, однак ця ініціатива потребує обговорення – Укрінформ.
- В умовах затягування в Палаті представників рішення про подальшу масштабну допомогу Україні, адміністрація США продовжить шукати способи для того, щоби забезпечити українців екстреною підтримкою, як минулого місяця – Джон Кірбі, радник Білого дому.
- Державний секретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен заявив, що керівництво США не підтримує відправку іноземних військ в Україну – LCI.
***
Візит Дениса Шмигаля до Естонії
- Прем'єр-міністри України Денис Шмигаль розпочав візит до Естонії із зустрічі з парламентаріями Рійгікогу на чолі зі спікером Лаурі Хуссаром – Укрінформ.
- Денис Шмигаль зустрівся в Таллінні з президентом Естонії Аларом Карісом й обговорив із ним створення спільних оборонних підприємств – сайт уряду.
***
- Євросоюз працює над тим, як можна використати заморожені російські активи – 37 млрд євро приватних та 208 млрд євро державних – для відшкодування завданих російською агресією збитків Україні – Дідьє Рейндерс, єврокомісар з питань юстиції.
- Сполучені Штати зберігатимуть лідерство в Контактній групі з питань оборони України, відомої як формат «Рамштайн», та продовжать високо цінувати внесок кожної країни-учасниці в забезпечення підтримки України – Джон Кірбі, радник Білого дому. напередодні західні ЗМІ з посиланням на джерела в європейських країнах та США не виключили, що контроль над Контактною групою з питань оборони України може перейти від Сполучених Штатів – альянсу НАТО. Таким чином, за інформацією медіа, союзники хотіли б убезпечити цей інструмент у разі приходу до влади в США Дональда Трампа.
- Латвійський уряд затвердив новий пакет комплексної допомоги Україні у 2024 році на 9,6 млн євро – Укрінформ.
- Рада міністрів Австрії схвалила виділення 21,5 мільйона євро на фінансування роботи австрійських гуманітарних організацій у кризових регіонах, у тому числі 2 мільйони євро – на проєкти в Україні – сайтМЗС Австрії.
- Польські фермери блокують рух вантажівок по трьом пунктам пропуску, пропускаючи по кілька вантажних транспортних засобів на годину, або взагалі обмежуючи рух, у чергах – 400 вантажівок – ДПСУ.
- Президент США Джо Байден заявив (після того, як стало відомо про загибель гуманітарних працівників від удару Сил оборони Ізраїлю – ред.), що Ізраїль зробив недостатньо для захисту працівників гуманітарних організацій, а також цивільного населення в секторі Гази – Укрінформ. Начальник штабу ЦАХАЛу Герці Халеві вибачився за ізраїльський удар по працівникам організації World Central Kitchen в Газі, заявивши, що причиною стала «помилкова ідентифікація», що зараз розслідується.
ВОРОГ
- Російське Міноборони відзвітувало про ріст кількості охочих записатися до армії загарбників на контракт та зазначило, що більшість хоче йти воювати в Україну начебто для того, щоб помститися за теракт в підмосковному концертному залі «Крокус Сіті Хол» – Міноборони РФ у Telegram.
- У Подольську Московської області сталася пожежа на енергопідстанції, що призвело до знеструмлення кількох районів міста – Телеграм-канал Mash.
- З початку 2024 року в Росії до реєстру терористів та екстремістів Росфінмоніторингу додали 669 осіб, 17 з них – неповнолітні – «Новая газета Европа».
- Міністерство будівництва та житлово-комунального господарства РФ опублікувало рейтинг російських міст за шкалою комфорту: четверту позицію серед міст не-мільйонників несподівано посів Бєлгород, який регулярно обстрілюється – росЗМІ.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ