«Рамштайн-22»: союзники дискутували про зняття табу бити по Росії

«Рамштайн-22»: союзники дискутували про зняття табу бити по Росії

Укрінформ
Війна переходить на новий етап. Може, до кінця року буде знайдена формула й Україні дозволять бити зброєю партнерів по території РФ?

20 травня у віртуальному форматі пройшло чергове – двадцять друге – засідання Контактної групи з питань оборони України за участю представників понад 50 країн світу. Традиційно за його підсумками українців найбільше цікавить, яку ж зброю отримає наша держава. Детальніше про це – згодом. Втім, тут слід одразу наголосити, що на третьому році існування «Рамштайну» не варто очікувати якихось сенсацій. Цей формат давно перейшов у режим копіткої рутинної роботи. Уже нічого нового з номенклатури озброєнь партнери Україні не запропонують. Максимум про що може йтися – це нові назви. Приміром, навіть якщо ми почуємо заяву про передачу нам, скажімо, французьких Mirage 2000 або Rafale, чи шведських Gripen, то при всій важливості цього кроку це все одно будуть винищувачі того ж класу, які для України вже погоджені (американські F-16).

Але нині мова не лише про зброю, нині ключову роль починає відігравати безпечна логістика, а також швидкість поставок. На останньому, зокрема, у переддень «Рамштайну» наголосила наш посол у США Оксана Маркарова в ефірі телеканалу CBS, закликавши американських лідерів прискорити поставки зброї: «Немає такого поняття, як достатньо швидко, коли ми маємо справу з таким ворогом, і ми повинні надолужити згаяне протягом тривалої паузи. Нам потрібно, щоб це було швидше».

Нарешті, важливо звернути увагу й на тло зустрічі – загострення на Харківщині, якого вдалося б уникнути. Як? Та все просто: маючи американські ракетні установки HIMARS, ЗСУ могли зупинити ворога ще до початку атаки. Але оскільки росіяни накопичували війська і техніку за межами української території, вони були в безпеці, знаючи про заборону з боку США на використання поставленої зброї по території РФ.

Такий дозвіл уже є від Великої Британії. Такі питання обговорюють у французькому парламенті. Офіційний Київ звернувся до президента Джо Байдена з проханням дати «добро» хоча б на удари по прикордонню. Крім того, відомо, що напередодні «Рамштайну» це питання обговорювалося й на рівні міністрів оборони України та США – Рустемом Умєровим та Ллойдом Остіном.

Скажемо одне: історія війн таких прецедентів не знає. Тож наскільки високі шанси на те, що нарешті зміниться позиція/підхід партнерів щодо використання наданої нам зброї?

Експерти: «На «Рамштайні» 100% обговорювали можливість надати Україні можливість бити західним озброєнням по РФ»

Таку думку в коментарі Укрінформу висловили оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко та директор Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

На їхню думку, саме та ситуація, яка виникла на Харківщині, створила новий порядок денний 22-ї зустрічі Контактної групи з питань оборони України.

«Я на 100% упевнений, що питання зняття заборони на використання наданої Україні зброї по території РФ обговорювалося на цьому «Рамштайні». І обговорюватиметься й надалі – під час наступних зустрічей. Станом на сьогодні наша держава дійсно потребує цього», – наголосив Олександр Коваленко.

За його словами, можна ще довго говорити про цілковите моральне і законне право України завдавати ударів по об'єктах на території Росії засобами ураження західного зразка, але…

«Давайте без цієї філософії і демагогії, а з практичної точки зору. Середній показник дальності ураження російської ствольної артилерії 15 км. Реактивних систем залпового вогню – 30-35 км. Середній показник дальності ураження західної ствольної артилерії 30 км. Реактивних систем залпового вогню – 70 км. Показники дальності польоту плануючих, коригованих авіаційних бомб у росіян і у західних зразків приблизно однакові – 40-50 км, якщо не враховувати унікальний GLSDB. А тепер пояснюю на пальцях. Переважно в Харківській області напрямок на Липці та Вовчанськ підтримуються артилерією окупантів з території Росії – з Лозового та Нової Таволжанки. Від Лозового до Липців – 15 км. Від Нової Таволжанки до Вовчанська – 10 км. Ворогу не потрібно розміщувати свої артсистеми на території Харківської області – вони прекрасно дістають зі своєї території за всіма основними напрямками своєї активності», – розповідає оглядач.

Питання зняття заборони на використання наданої Україні зброї по території РФ обговорювалося на «Рамштайні-22». І обговорюватиметься й надалі – під час наступних зустрічей
Зняття заборони на використання наданої Україні зброї по території РФ обговорювалося на «Рамштайні-22». І обговорюватиметься й надалі – під час наступних зустрічей

Зі свого боку, ми не можемо вести вогонь із тієї ж гаубиці М777 по Лозовому. Не можемо накрити з М142 місце розміщення резервів ворога. Не можемо розбомбити будь-який об'єкт на території Бєлгородської області із застосуванням високоточних плануючих бомб, але окупанти стирають Вовчанськ з лиця землі своїми КАБами.

«Тому питання стоїть не стільки в моральному праві і законності таких дій, скільки в практичному плані. Адже так, нас і справді, навіть після перемоги, ще ціле століття і довше можуть безкарно обстрілювати з того боку кордону. За словами експерта, ситуація з обмеженням на використання наданої зброї – це безпрецедентно у воєнній історії.

«Такого ще не було. Принаймні, особисто я жодного прикладу згадати не можу», – каже Олександр Коваленко.

Своєю чергою Олександр Мусієнко переконаний, що швидше, ніж до кінця року, буде знайдена формула, за якою Україні буде дозволено бити зброєю партнерів.

Військовий експерт підкреслив, що Україна вже сьогодні завдає ударів по російських стратегічних цілях, зокрема, по Новоросійському морському порту. «Через цей порт, крім російських, йдуть ще й нафтопродукти з Казахстану та Азербайджану. Такі удари роблять Росію не надто надійним партнером. Можу сказати, що Україна вийшла на новий етап війни, розширює фактично межі географічно цих об’єктів, і я думаю, що це не останній удар по цьому порту».

Нарешті пан Мусієнко нагадав, що вже ведуться розмови про направлення в Україну військових з країн НАТО. «Ми вже переходимо на інший етап – про відправку військових країн НАТО в Україну. Зараз йдеться про військових інспекторів. Думаю, що кінця року певні серйозні зрушення нас очікують», – наголосив він.

Підсумки «Рамштайну-22» від Умєрова

Найперше міністр оборони України Рустем Умєров наголосив, що за час, що минув від попереднього засідання, ворог суттєво активізувався, намагаючись розтягнути українську оборону вздовж 1200-кілометрового фронту. Зокрема, на кордоні з Харківською областю.

«Ми стримуємо цей наступ: відновлюємо наявні бойові підрозділи та створюємо нові бригади», – запевнив пан Умєров.

Пріоритет України – важке озброєння. Танки, БТРи, гаубиці. Саме це на «Рамштайні-22» й обговорювалося.

«Україна продовжує мужньо протистояти російській агресії. Завдяки оновленим мобілізаційним процесам цієї суботи запущено застосунок Резерв+ для військовозобовʼязаних, яким уже скористалися понад 600 тисяч українців. Наші рекрутингові центри надають можливість інженеру залишатись інженером, водію – водієм, ІТ-спеціалісту – ІТ-фахівцем – навіть в армії, виконуючи свій обовʼязок перед Батьківщиною. Разом з нашими партнерами ми покращуємо можливості для тренування новобранців», – зазначив глава Міноборони.

Також Рустем Умєров нагадав партнерам, що російські масовані ракетні удари спричинили складну ситуацію в українській енергетиці. Ці удари також створюють потенційну небезпеку і для сусідніх країн.

«Тому системи ППО середньої і далекої дії є нашою нагальною потребою. Дякую нашим партнерам за неоціненну допомогу. Вчасна та у повному обсязі доставка анонсованої зброї є життєво необхідною. Тільки разом ми зможемо зупинити російську агресію», – підкреслив міністр.

Інші важливі заяви

На брифінгу після закінчення зустрічі міністр оборони США Ллойд Остін повідомив, що учасники обговорили оборонні операції на всій лінії фронту. За його словами, українським військовим нелегко, але «Росія вже сплачує високу ціну за агресію».

«Україна отримує стратегічну перевагу в той час, коли Путін веде війну імперської агресії зразка ХІХ століття. Він робить це у 2024 році, його стратегія залишає бажати кращого. Втім, якщо російський диктатор переможе, то тирани дійдуть висновку, що вони також можуть спробувати вторгнутися і завоювати своїх суверенних сусідів. Це зробить світ більш жорстоким і хаотичним. Тому ми продовжимо діяти рішуче. Виживання та успіх України є ключовими для безпеки України, безпеки Європи, глобальної безпеки та безпеки Америки», – зазначив глава Пентагону.

За його словами, партнери в рамках «Рамштайну» багато часу присвятили поставкам систем ППО, а також зосередилися на першочергових запитах.

«Захист України підтримують всі пів сотні країн, які входять до Контактної групи, і ми продовжимо надавати Україні підтримку, якої вона потребує», – додав пан Остін.

Учасники формату «Рамштайн» загалом уже виділили $95 мільярдів військової підтримки нашій державі. Пан Остін вкотре висловив переконання, що ця підтримка змінить ситуацію на полі бою: «Ми продовжимо виділяти значні пакети допомоги Україні у сфері безпеки. Ви побачите постійний потік підтримки в Україну з боку США – тиждень за тижнем».

Чи можуть ЗСУ застосовувати американську зброю для ударів по об'єктах у Росії? За словами глави Пентагону, зброю насамперед дають для ураження ближніх цілей…

Тим часом голова Об'єднаного комітету начальників штабів США Чарльз Браун уточнив, що врешті-решт вирішувати Україні, але, як правило, сьогодні американська зброя застосовується не на великі відстані. Щодо окупованого Криму, то Україна має право бити по ворожих цілях на півострові. (Зауважимо, що згідно з їхньою конституцією, Крим – це Росія і в правовому плані нічим для них не відрізняється від Бєлгородської області. – Ред.)

Втім, відповідаючи на питання про удари ракетами, Браун запевнив, що ATACMS не застосовувалися по російській території. Насамкінець Остіну поставили запитання про те, чи може Україна ще над Росією збивати літаки з КАБами.

«Ми дуже чітко висловилися, що Україна отримує все для захисту суверенітету. Решту залишу на розгляд експертів. Наші очікування такі, що українці продовжать використовувати зброю всередині країни. Але коли ми кажемо про динаміку у повітрі, вона може бути іншою», – додав він.

Яку ще допомогу отримає Україна

10 травня США оголосили про виділення Україні чергового пакета військової допомоги на 400 млн доларів. Втім, що передбачено – тоді не повідомлялося. Ллойд Остін під час «Рамштайну» розповів: «Будуть нові снаряди до NASAMS, до HIMARS, нові одиниці бронетехніки та інших систем».

Глава Пентагону нагадав, що безпековий пакет на 7 млрд доларів вже було оприлюднено раніше: «Також ми доставляємо те, що Україна зараз потребує нагально, особливо 155-мм снаряди й ще дуже багато вже в дорозі… Ми мусимо шукати шляхи, щоб наша допомога надходила безперебійно, щоб надалі стримувати російську агресію», – додав Остін.

Снаряди 155-мм калібру
Снаряди 155-мм калібру

Іспанія готує для України новий пакет допомоги, який включає другу партію бойових танків Leopard, боєприпаси, зокрема 155-мм калібру, нову партію зенітних ракет до ППО Patriot, системи боротьби з безпілотниками, оптико-електронні системи спостереження та інше.

Танки Leopard мають прибути в Україну наприкінці червня.

Нідерланди – передають нову партію бронетранспортерів YPR-765, які є нідерландською версією американського бронетранспортера M113. Точна кількість БТР, які планують передати, не зазначається (всього було випущено близько 2100 таких машин, з яких 500 перебували на озброєнні Нідерландів). Наголошується, що це зроблять «якнайшвидше».

Відомо, що загалом Нідерланди уже поставили в Україну 207 YPR різних типів.

«Ці типи бронетехніки дуже важливі для України. Вони маневрові, допомагають швидко переміщати війська і можуть виконувати розвідувальні, наступальні та оборонні ролі. Озброєння з дистанційним керуванням забезпечує додаткову безпеку стрільцям», – розповіла міністерка оборони Кайса Оллонґрен.

БМП YPR-765 прибудуть в Україну в найкоротші терміни
БМП YPR-765 прибудуть в Україну в найкоротші терміни

Міноборони Німеччини повідомило, що на «Рамштайні» партнери погодилися підтримати німецьку ініціативу щодо посилення української протиповітряної оборони. Зокрема, профінансувати посилення ППО готові Бельгія, Данія, Нідерланди, Норвегія та Канада. А США, Велика Британія, Франція, Іспанія, Румунія, Бельгія та Литва – передати обладнання та ракети-перехоплювачі.

Нагадаємо, що Берлін оголосив про нову ініціативу ще у квітні. З того часу стало відомо, що ФРН надасть нашій державі третю батарею Patriot, ще одну можуть надати США, а Нідерланди та інші союзники готові закупити такі системи.

Водночас Литва готова направити військових інструкторів до України. Про це повідомив міністр закордонних справ країни Габріелюс Ландсбергіс: «Литва готова приєднатися до коаліції з навчання українських військових, яку очолює, наприклад, Франція».

Але це ще не все.

Велика Британія за три тижні травня передала Україні вже 80 ракет для протиповітряної оборони, ще 20 надійдуть до кінця місяця.

«Світ не може чекати, Україна потребує, щоб ми активізувалися, щоб у них було все необхідне для того, щоб відтіснити Путіна», – йдеться у повідомленні міністра оборони Гранта Шаппса у соцмережі X.

Водночас він опублікував повний звіт про те, що Британія передала Україні у травні:

  • 80 ракет до ППО (ще 20 надійдуть до кінця травня);
  • понад 20 систем розмінування;
  • понад 30 палет запчастин та протимінного обладнання;
  • дрони-розвідники великого радіуса дії;
  • 1 млн набоїв до стрілецької зброї;
  • 4000 одиниць військового одягу;
  • 20 бронемашин-амфібій Viking.

А ще раніше – Швеція ухвалила рішення виділити 28 млн євро Україні. 18 млн євро передадуть коаліціям у межах «Рамштайну», а 10 млн скерують до фонду НАТО для України.

Мирослав Ліскович. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-