Битва за Україну. День вісімсот двадцять третій
Ми зібрали для вас інформацію про вісімсот двадцять третій день Великої війни: чим жили Україна та українці 26 травня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
- Президент Володимир Зеленський з Харкова записав звернення до лідерів світу, аби ті допомогли з ППО, і закликав Байдена і Сі підтримати саміт у Швейцарії.
- Володимир Зеленський дав інтерв'ю журналістам із Казахстану, Киргизстану та Узбекистану. Основне:
- Через жорстокі удари, які завдає Росія, і численні жертви у більшості українців з'явилася злість та ненависть до всього російського, навіть розмовляти російською багатьом стало важко.
- Після початку повномасштабної агресії Росії змінилося ставлення українців до Білорусі, адже з території цієї країни в Україну заходили російські війська та летіли російські ракети. Водночас до народу цієї країни українці, як і раніше, ставляться з повагою.
- У світі довгий час панував страх перед Росією, тому інші країни намагалися шукати баланс із державою-агресоркою, щоб «не будити звіра». Тактика не спрацювала і вже вилилася у величезні непоправні людські жертви в Україні.
- Путіну наплювати і на своїх – і військових, і цивільних. Як приклад втрати окупаційних військ під час двох тижнів наступу на півночі Харківської області – співвідношення втрат серед військових України та РФ у цей період складає 1 до 8.
- За численні злочини та кровопролиття Путін неодмінно відповість. Важливо, щоб увесь світ об'єднувався у протидії будь-якому агресору, який несе війну та руйнування. Адже у країни, яка опинилася з Росією віч-на-віч, мало шансів на те, щоб вистояти.
- Наївним є продовження тактики «умиротворення агресора», яка продемонструвала свою неспроможність.
- Важливо, щоб світ подекуди діяв на випередження – інакше ціна зволікання може бути жахливою.
- Ми хотіли б, щоб лідери центральноазіатських країн були обов'язково на саміті, щоб вони підтримали саму подію, навіть із особливою думкою.
***
- Міністри оборони Данії, Швеції, Фінляндії, Естонії, Латвії, Литви, Нідерландів і Польщі направили спільного листа до Європейської комісії, Спільної зовнішньополітичної служби ЄС, Європейського оборонного агентства та інших європейських країн, в якому пропонують план інтеграції України в європейську оборонну промисловість – Троелс Лунд Поульсен, міністр оборони Данії.
- Неофіційно із США надходять сигнали, що в Білому домі вже почали обговорювати рішення про надання Україні дозволу бити американською зброєю по території Росії, хоча консенсусу ще немає – Єгор Чернєв, голова постійної делегації України у Парламентській асамблеї НАТО.
- Канцлер Німеччини Олаф Шольц виступив проти використання Україною наданої західними союзниками зброї для ударів по Росії – Tagesschau.
- Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні відреагував неоднозначно на заяву генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, який закликав союзників, що постачають зброю Україні, скасувати заборону на її використання для завдання ударів по військових об’єктах у РФ – ANSA.
- Міністр закордонних справ Радослав Сікорський підтримав пропозицію дозволити Україні завдавати удари західною зброєю по території РФ. Європа повинна навчитися краще грати в гру на ескалацію.
- Польща та країни Балтії надішлють свої війська в Україну у випадку, якщо росіяни досягнуть стратегічного прориву на сході країни через «половинчату» допомогу з боку заходу – Der Spiegel з посиланням на неназваних парламентарів балтійських країн.
ЦИТАТИ
Володимир Зеленський, президент України: «Я звертаюся до лідерів світу, які поки осторонь глобальних зусиль із підготовки Саміту миру. До президента Байдена, лідера Сполучених Штатів. До президента Сі, лідера Китаю. Будь ласка, проявіть ваше лідерство у наближенні миру – дійсно миру, а не паузи між ударами. Будь ласка, підтримайте Саміт миру своїм персональним лідерством та участю».
Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії: «Важливо, щоб ми постійно підтримували Україну та зміцнювали власну обороноздатність, адже якщо ми маємо зберегти мир на нашому континенті, то ми маємо інвестувати в оборону».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
- Генштаб ЗСУ у неділю, 25 травня, заявив про відбиття загрози прориву ворога на Харківському напрямку. Останні атаки росіян в напрямку сіл Липці та Тернова відбито, але вони ще намагаються просунутися вперед з району села Лук'янці.
- Окупанти не досягли заявленої Путіним мети щодо створення «буферної зони» на півночі Харківської області. Україна стабілізувала ситуацію на Харківському напрямку. Ворог продовжує наступати на Вовчанськ, однак місто залишається під контролем українських сил – Міноборони Британії.
- Поточної доби кількість бойових зіткнень збільшилась до 67 – Генштаб (станом на 16:00).
- Найбільша інтенсивність бойових дій – на Покровському напрямку. Ситуація контрольована. Відбулося вже 27 бойових зіткнень, армія РФ втратила там 244 військовослужбовців, танк, дві бойові машини піхоти та три бронетранспортери – Генштаб (станом на 16:00)
- В операційній зоні Сил оборони півдня українські захисники минулої доби відбили одинадцять штурмів армії РФ на лівому березі Дніпра в районі Кринок і чотири штурми – на Оріхівському напрямку – в районі Старомайорського, Роботиного і Новоандріївки – Сили оборони півдня України.
- Росія вивела на бойове чергування в Чорне море один підводний човен – Сили оборони півдня.
- Сили ППО вночі знищили 12 ракет та 31 «Шахед» – генерал-лейтенант Микола Олещук, командувач Повітряних сил.
- Міністерство оборони вважає російські керовані авіаційні бомби однією з найбільших проблем на фронті – Іван Гаврилюк, перший заступник міністра оборони. В середньому за день 100-120 КАБів скидаються на голови наших захисників.
- Від початку року російські окупанти скинули на територію України вже майже 10 000 керованих авіабомб – заява Рустема Умєрова, міністра оборони України.
***
- У Харкові кількість загиблих унаслідок удару РФ по будівельному гіпермаркету «Епіцентр» збільшилася до 16, поранених – до 43 осіб, серед них 14-річний хлопець, кількість поранених унаслідок ракетного удару по центру Харкова збільшилася до 25 осіб – Ігор Терехов, міський голова Харкова.
- Триває пошук людей, зниклих після удару по «Епіцентру». У поліції Харківщини просять родичів загиблих у «Епіцентрі» здавати ДНК для впізнання – Нацполіція у Харківській області. За результатами експертизи ДНК поліція вже ідентифікувала тіла 10 громадян, зокрема 12-річну дівчинку.
- Понад 16 годин тривала ліквідація пожежі в харківському «Епіцентрі» – вогонь поширився на понад 13 тис. кв. м – Ігор Клименко, очільник МВС.
Реакція світу на удар КАБАМи по Харкову
- Президент Європейської ради Шарль Мішель назвав жахливим злочином російський удар по будівельному гіпермаркету «Епіцентр» у Харкові – соцмережа X (Twitter) Шарля Мішеля.
- Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель засудив жахливу атаку на Харків 25 травня. «Європа має терміново збільшити підтримку протиповітряної оборони України».
- Бомбардування будівельного гіпермаркету в Харкові в суботу є ще одним свідченням жорстокого і злочинного характеру російського керівництва. Винні будуть притягнуті до відповідальності – Теодорос Русопулос, президент ПАРЄ.
- Мальтійське головування в ОБСЄ висловило обурення повітряними ударами Росії по містах України та закликало РФ припинити війну.
- На Вінниччині внаслідок російської атаки пошкоджені будинки, троє людей постраждали, евакуйовано 40 людей – Сергій Борзов, голова Вінницької ОВА.
- У Хмельницькій області після ракетної атаки росіян, було знеструмлено 11,1 тисячі абонентів у 13 населених пунктах – Міненерго.
- Російські окупанти минулої доби у Донецькій, Харківській, Херсонській областях, вбили 17 мирних жителів, 87 дістали поранення – дані ОВА.
НОВИНИ: УКРАЇНА
- В Україні в останню неділю травня відзначали День Києва – Укрінформ. Вперше День Києва відзначили у 1982 році – 1500 річницю міста. Відтоді столиця відзначає свято щорічно.
- До Дня Києва Укрінформ підготував добірку фотографій, на яких видно, як змінилося обличчя столиці за минулі десятиліття.
- Міністр юстиції Денис Малюська розказав, що станом на 24 травня 4300 в'язнів подали заяви на умовно дострокове звільнення для мобілізації до лав ЗСУ. 350 із них уже відпустили – New York Times.
- В Україні стартує робота груп психологічної підтримки «Тихі зустрічі» для жінок з родин військових, які пережили травматичний досвід – Коордштаб.
- Заступник міського голови, секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко повідомив, що шість мінітец у столиці будуть розміщені на правому і лівому берегах Києва – «Київ. 24».
- На одній з підстанцій у Дніпропетровській області (ДТЕК Дніпровські електромережі) знайшли вибухівку. Для її знешкодження викликали поліцію та саперів – Міненерго.
***
- Пенсійний фонд направив на виплати пенсійних виплат 60,9 млрд грн – пресслужба ПФУ.
- Ціни виробників промислової продукції України у квітні 2024 року зросли на 3,3%, тоді як у березні зафіксовано падіння цін на 9,1% – Держстат.
- Картопля врожаю 2023 року на українському ринку почала підвищуватися в ціні. Виробники відвантажують її по 15-22 грн/кг ($0,38-0,55/кг) залежно від якості, сорту та обсягу партії, що в середньому на 27% дорожче, ніж наприкінці минулого робочого тижня – EastFruit.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
- Президент Франції Еммануель Макрон розпочав свій державний візит до Німеччини спільним із федеральним президентом ФРН Франком-Вальтером Штайнмаєром виступом на Фестивалі демократії з нагоди 75-річчя Конституції ФРН. Це перша така поїздка президента Франції до Німеччини за останні 24 роки – Укрінформ.
- У Литві розпочалося голосування у другому турі президентських виборів, у якому за посаду змагаються чинний президент Гітанас Науседа та прем’єрка Інгріда Шимоніте – LRT.
- Фінляндія, Норвегія, Польща та країни Балтії після низки провокацій, починаючи від примусової міграції і закінчуючи спробами змінити кордони, планують «стіну з дронів», яка допоможе захистити їхні кордони з Росією – Financial Times.
- США та Євросоюз вимагають пояснень від Росії щодо «зміни кордонів» з Литвою та Фінляндією у Балтійському морі – 24 канал. Євросоюз також обурений діями Росії на естонсько-російському кордоні та вимагає повернення буїв, які демаркують кордон на річці Нарва.
- Україна бере участь у цьогорічному Міжнародному книжковому ярмарку у Варшаві, що триває з 23 по 26 травня, і представила понад 300 книг і друкованої продукції 20 українських видавництв – Укрінформ.
- У Лондоні відбувся перший захід у рамках національного проєкту «Культура vs війна» за участю гурту «Антитіла» – МКІП.
- Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі у зверненні з нагоди Дня незалежності наголосила, що європейське майбутнє Грузії та її незалежність зараз перебувають під загрозою – Эхо Кавказа. Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе у своїй промові до дня незалежності країни назвав президентку Саломе Зурабішвілі «зрадницею».
- Ілон Маск, засновник компанії SpaceX, яка є оператором системи супутникового звʼязку Starlink, зазначив, що компанія виділяє значні ресурси на протидію спробам росіян глушити звʼязок терміналів – соцмережа X Маска.
- Генсек НАТО Єнс Столтенберг попереджає Китай, що надання підтримки Росії у війні проти України ставить під загрозу співпрацю Пекіна із Заходом – Welt.
***
- Ізраїль має право на захист, але Британія не бомбила Белфаст за теракти ІРА – Карім Хан, прокурор МКС.
- Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявила у неділю, що з району Рафаху у секторі Гази бойовиками угруповання ХАМАС було випущено вісім ракет по Ізраїлю, вперше за чотири місяці – Times of Israel.
- В Ізраїлі спалахнули протести проти уряду прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу. Понад 80 000 демонстрантів у Тель-Авіві звинуватили його в неготовності до атаки ХАМАСу і вимагали відставки, дострокових виборів і звільнення заручників – Times of Israel.
ВОРОГ
- У підмосковному Подольську, після низки вибухів, загорілися і почали вибухати газові балони на складі. А у Санкт-Петербурзі теплохід протаранив туристичне судно. Інформації про постраждалих наразі немає – ЗМІ.
- Виробництво артснарядів в Росії майже в три рази перевищує показник західних партнерів України. До того ж вони коштують в чотири рази дешевше – Sky News.
- Багато російських фахівців вирушили до Північної Кореї, щоб допомогти у розробці її розвідувального супутника, який вона планує вивести на орбіту вже незабаром – Yonhap.
- У Судані заявили про готовність дозволити Росії створити військову базу на узбережжі Червоного моря в обмін на постачання зброї – Ясір Аль-Атта, помічник головнокомандувача. Військова делегація Судану вирушить до Росії протягом кількох днів для укладання відповідної угоди.
- На білоруський аеродром «Барановичі» прибули 2 російські гелікоптери з аеродрому «Сєща» в Брянській області. Це перші військові вертольоти від моменту виведення вертолітного угруповання збройних сил Росії з Білорусі в серпні 2023 року – «Беларускі Гаюн».
Підготувала Жанна Телеганова, Київ