Росія масовано атакувала Україну ракетами та «Шахедами»: що про це відомо
Вранці 26 серпня Росія, використавши дрони, керовані та високошвидкісні ракети наземного, повітряного та морського базування, завдала масованого комбінованого удару по нашій державі. Головними цілями стали об’єкти цивільної критичної інфраструктури. Географія атак, з огляду на повідомлення про загрози у конкретних регіонах, охопила фактично всю Україну.
Яке озброєння застосував ворог
Ще з ночі росіяни почали атакувати Україну БПЛА типу Shahed-136, які мали б перевантажити систему ППО. Вранці до них приєднались ракети.
За повідомленням Повітряних сил ЗСУ, Росія використала 11 стратегічних бомбардувальників ТУ-95, які є носіями ракет Х-101, а також 4 кораблі-ракетоносці із загальним залпом до 28 ракет «Калібр».
Окрім цього ще 6 літаків Ту-22М3, носіїв надзвукових ракет X-22, а о 9:30 повідомили про те, що МіГ-31К злетів із російського аеродрому Саваслейка та випустив дві гіперзвукові ракети «Кинджал».
Тобто РФ використала мало не всі доступні їй види далекобійного озброєння водночас.
Також дещо незвичною є траєкторія ракет. Щонайменше дві ракети (за іншими даними до 5) перетнули територію Закарпатської області, що трапляється вкрай рідко. Частина пізніше змінила курс. Одну з ракет збила ППО області, іншу мобільна група на межі з Львівською областю.
Про вибухи та/або роботу ППО повідомляли на Волинській області, Кривому Розі, Харкові, Вінниччині, Одещині, Тернопільщині, Івано-Франківщині, Рівненщині, Київщині тощо.
Усього радіотехнічними військами Повітряних Сил виявлено та супроводжено 236 засобів повітряного нападу противника: 127 ракет та 109 ударних БпЛА:
- 3 аеробалістичні ракети Х-47М2 «Кинджал» із повітряного простору Рязанської та Липецької областей – рф.;
- 6 балістичних ракет «Іскандер-М»/KN-23 із Курської, Воронезької областей – рф. та з Криму;
- 77 крилатих ракет Х-101 з літаків Ту-95МС із повітряного простору Волгоградської області та району Каспійського моря;
- 28 крилатих ракет «Калібр» із надводних/підводних носіїв у східній частині Чорного моря;
- 3 крилаті ракети Х-22 із повітряного простору Воронезької обл. – рф.;
- 10 керованих авіаційних ракет Х-59/Х-69 із літаків Су-57, Су-34 з повітряного простору Бєлгородської обл. та з району Маріуполя;
- 109 ударних БпЛА «Shahed-131/136» – райони пусків Приморсько-Ахтарськ, Курськ, Єйськ – рф., Чауда – Крим.
"До відбиття повітряного нападу було залучено усі наявні засоби озброєння і техніки: авіація, зенітні ракетні війська Повітряних Сил, мобільні вогневі групи Сил оборони України та підрозділи радіоелектронної боротьби", - повідомив командувач Повітряних Сил генерал-лейтенант Микола Олещук.
Загалом в результаті протиповітряного бою збито 201 повітряну ціль – 102 ракети та 99 ударних БпЛА:
- 1 аеробалістичну ракету Х-47М2 «Кинджал»;
- 1 балістичну ракету «Іскандер-М»/KN-23;
- 1 крилату ракету Х-22;
- 99 крилатих ракет Х-101, «Калібр», керованих авіаційних ракет Х-59/69;
- 99 ударних БпЛА «Shahed-131/136».
"Крім того, кілька одиниць БпЛА локаційно втрачені на території України, ще два – перетнули державний кордон з Республікою Білорусь", - додав він.
Реакція Києва
За даними прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, від ракето-дронового удару постраждали 15 областей.
“Ціллю російських терористів знову стала енергетична інфраструктура. На жаль, є пошкодження в низці регіонів. "Укренерго" вимушене застосувати екстрені відключення електроенергії, щоб стабілізувати систему”, - написав глава уряду.
Шмигаль на тлі цього обстрілу звернувся до міжнародних партнерів, аби ті надали Україні далекобійну зброю та дозвіл бити нею по російських об'єктах.
Близько 13:00 атаку прокоментував президент Володимир Зеленський. Він заявив, що удар РФ по Україні зранку 26 серпня був одним із наймасштабніших. Щонайменше 109 дронів-"шахедів" і 127 ракет різних типів були спрямовані на критичну, цивільну інфраструктуру.
“Як і більшість попередніх російських ударів, цей такий же підлий, націлений на критичну цивільні інфраструктуру. По більшості наших регіонів, від Харківщини та Києва до Одеси і західних областей. На жаль, є загиблі. Мої співчуття всім рідним і близьким. Є десятки поранених — усім надається необхідна допомога. Багато пошкоджень в енергетиці. Але всюди, де є відключення електрики, тривають відновлювальні роботи. Ремонтні бригади працюватимуть цілодобово. Електрику — повернемо”, - наголосив Глава Держави.
Також Зеленський додав, що подекуди держава-терорист атакувала цивільні об’єкти касетними боєприпасами: "Мають попрацювати сапери, перш ніж енергетики візьмуться за ремонт".
З’явилася й реакція міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, який сказав, що партнери можуть допомоги запобігти російським обстрілам цивільних у два способи:
• підтвердити право України на завдання ударів на великі відстані по всіх легітимних військових цілях на території Росії;
• щоб партнери використовували вдласні потужності ППО для збиття ракет і безпілотників, що наближаються до їхнього повітряного простору.
This morning, Russia launched a massive missile and drone strike on 15 Ukrainian regions, primarily targeting critical civilian infrastructure and our energy system.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) August 26, 2024
There have been civilian deaths and injuries, as well as damage to energy facilities. Russia continues to wage a…
Водночас глава Міноборони Рустем Умєров пообіцяв, що ворог отримає рішучу відповідь: “Росія знову вдарила по наших містах. Постраждали мирні люди, зруйновані домівки, порушена критична інфраструктура. Україна готує відповіді. Зброю власного виробництва”.
Реакція міжнародних партнерів
Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекелманс заявив, що чергова масована атака Росії тільки посилила його мотивацію продовжувати підтримувати нашу державу.
Another morning of severe air raids in #Ukraine, another morning of full shelters.
— Ruben Brekelmans (@DefensieMin) August 26, 2024
This just shows how Russian aggression won’t simply cease; it needs to be actively stopped.
It strengthens my motivation to continue supporting Ukraine with air defence capabilities (incl. F16s)!
“Ще один ранок потужних авіанальотів на Україну, знову багато людей в укриттях. Це показує, що російська агресія просто так не припиниться, а має бути активно зупинена. Це посилює мою мотивацію продовжувати підтримувати Україну засобами ППО (включно з F-16)!” - написав він.
Схожим чином висловилася посол ЄС в Україні Катерина Матернова: “Ще одна огидна багатогодинна масована ракетна атака Росії сьогодні вранці. Енергетична інфраструктура в 15 українських регіонах постраждала від безпілотників, крилатих і балістичних ракет. Були вбиті та поранені мирні жителі. Цю жорстокість необхідно припинити, Україна потребує більше засобів протиповітряної оборони. Росію буде притягнуто до відповідальності”
Another heinous mass attack by Russia this morning for many hours. Energy infrastructure in 15 🇺🇦 regions was hit by drones, cruise & ballistic missiles. Civilians were killed and wounded. This brutality must be stopped, 🇺🇦 needs more air defence. Russia will be held accountable.
— Katarina Mathernova 🇪🇺 (@kmathernova) August 26, 2024
Наслідки: відключення світла, загиблі та постраждалі
На тлі масованого обстрілу української енергетичної інфраструктури «Укренерго» розпорядилося ввести екстрені відключення світла. Там наголосили, що під час екстрених відключень графіки, які можуть бути спрогнозовані заздалегідь, не діють. Так, екстрені відключення світла ввели на Київщині, Полтавщині, Сумщині.
Також у низці міст виникла проблема з водопостачанням, зокрема в Києві та Житомирі.
Прем'єр Шмигаль написав, що голови областей отримали завдання розгорнути за потреби Пункти незламності. Нагадаємо, у застосунку "Дія" тепер доступна мапа з розташуванням "Пунктів незламності". Її можна завантажити для перегляду офлайн.
Тим часом у ДСНС заявили про п'ятьох загиблих і 30 постраждалих внаслідок масованої повітряної атаки.
“До ліквідації надзвичайних ситуацій під час цих атак було залучено 740 рятувальників і 176 одиниць техніки. Частина цих рятувальників і техніки... і зараз працюють на місцях”, - повідомив пресофіцер Державної служби з надзвичайних ситуацій Олександр Хорунжий.
За його словами, триває розбирання завалів, ліквідація пожеж, порятунок людей.
«Відбулися ураження у більш як 50 населених пунктах. Було уражено 57 об’єктів, у тому числі житлові будинки і різні об’єкти різного призначення, зокрема і критичної інфраструктури”, - сказав Хорунжий.
А тепер — детальніше по областях.
Наслідки в областях
-
Київ та область
Повітряна тривога в Києві сьогодні сумарно тривала 8 з половиною годин.
“Загалом було виявлено та знищено майже 20 безпілотників ворога, які прямували на столицю", - заявив начальник КМВА Сергій Попко.
За його словами, бойова робота велася на підступах до Києва. Уламки одного з останніх безпілотників впали на трасу Київ – Обухів на межі Голосіївського району столиці. Загорівся автомобіль, постраждав водій.
У Києві під час ракетної атаки на станціях метро укривалися майже 52 тисяч людей / Фото: Олександр Клименко, Кирило Чуботін. УкрінформКрім того, у деяких районах зникло електропостачання та вода. Мер Києва Віталій Кличко пояснив, що відключення повʼязані з проблемами в загальноукраїнській енергетичній мережі. Згодом, о 10:33 Кличко сказав, що енергетики та комунальні служби відновили водопостачання на правому березі столиці, яке невдовзі нормалізується.
Київводоканал повідомив, що через знеструмлення відсутнє водопостачання у Шевченківському, Святошинському, Солом’янському та Голосіївському районах столиці.
Київська міська військова адміністрація оголосила, що розгортає Пункти незламності по столиці через екстрені відключення електрики.
У мережі з'явилися кадри "прильоту" ракети по Київській гідроелектростанції. Керівник Центру протидії дезінформації РНБО України Андрій Коваленко заявив, що зруйнувати греблю Київської ГЕС ракетами неможливо. Він додав, що некоректно порівнювати її з Каховською ГЕС, яку підірвали зсередини. "Росіяни інформаційно використовують цю тему для нагнітання паніки, не більше", — наголосив Коваленко.
Наслідки російських атак на Київщині / Фото: КОВАОбласна адміністрація говорить, що є дані про пошкодження інфраструктурних об’єктів на Київщині: “Маємо інформацію про поранену людину. Її доправлено до одного з районних медзакладів, надається необхідна допомога. Також фіксуємо пошкодження приватних будинків внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей у семи районах області".
У Київській області внаслідок ударів пошкоджені 2 енергетичні об'єкти. А також - понад 40 будинків, п’ять автомобілів, складських приміщень, гаражів та парканів. Поранені 4 людини, серед яких п'ятимісячна дитина – вона випала з візочка й дістала подряпину на стегні. Водночас у її 28-річної матері черепно-мозкова травма.
-
Львівщина
Під час масованої атаки на Львівщині атакували відразу декілька енергетичних об'єктів. За попередніми даними, обійшлося без постраждалих, однак виникли перебої з електропостачанням. Ситуацію вдалося стабілізувати, однак енергетики продовжують роботу над відновленням стабільного постачання світла.
-
Одещина
В Одеській області під прицілом російських ударів опинились як енергетичні об'єкти, так і цивільні. Крім того, від уламків збитих цілей пошкоджені приватні будинки й авто. Наразі відомо про 7 постраждалих мешканців регіону. Серед них 60-річна жінка з пораненнями середнього ступеня тяжкості та двоє дітей віком 8 та 10 років із забоями й саднами.
-
Дніпровщина
Вибухи лунали у Дніпровському та Криворізькому районах області. З-під завалів дачного будинку врятували чоловіка. Ще один мешканець загинув. Загалом там пошкоджені та зруйновані близько 12 будинків. Рятувальники загасили пожежу в Дніпровському районі, а у Криворізькому досі фіксують займання.
Наслідки російського обстрілу в Дніпропетровській області / Фото: Микола М’якшиков. Укрінформ-
Житомирщина
У Житомирській області від атаки постраждали житлові будинки й об'єкти критичної інфраструктури. За попередніми даними загинула одна жінка.
-
Луцьк
Внаслідок ударів пошкоджені багатоповерхівка та приватні будинки, а також об'єкт критичної інфраструктури. Один місцевий мешканець загинув, ще п'ятеро дістали поранення.
-
Запоріжжя
У Запорізькій області є влучання в енергетичний об'єкт. На місці здійнялася пожежа. Також росіяни поцілили ракетою неподалік приватного житлового будинку, внаслідок чого загинула 71-річна жінка, а власниця постраждалого будинку поранена. Однак в Офісі Генпрокурора пишуть про загиблого чоловіка та постраждалу жінку.
Російська ракета влучила поруч з приватним будинком у Запорізькому районі / Фото: Дмитро Смольєнко. УкрінформКрім того, з огляду на безпекову ситуацію міська влада перекривала рух дамбою ДніпроГЕС. Досі керівник ОВА Іван Федоров не повідомляв про відкриття руху, хоча в області оголосили відбій повітряної тривоги.
-
Полтавщина
На Полтавщині ворог обстрілявпромисловий об’єкт. Унаслідок ворожої атаки щонайменше 5 людей зазнали поранень, повідомив очільник місцевої ОВА Філіп Пронін.
-
Хмельниччина
Після масштабного обстрілу в мешканців обласного центра й околиць частково пропало світло. Голова ОВА з'ясовує наслідки обстрілу для регіону.
Наслідки прильотів по Одеському району / Фото: Ніна Ляшонок. Укрінформ-
Миколаївщина
У південному регіоні повідомили про 3 постраждалих жителів. Про влучання чи падіння уламків не йдеться, однак в області діють відключення електроенергії в 4 черги.
-
Кіровоградщина
У небі Кіровоградщини під час тривоги знищували ворожі дрони. Попередньо обійшлося без наслідків для інфраструктури. Одна людина дістала поранення від атаки – її госпіталізували.
-
Вінниччина
Захисники неба Вінниччини зафіксували на території області 15 «шахедів» та 22 крилаті ракети. Підтвердили збиття 2 БпЛА та 4 ракет. Ще 8 безпілотників локаційно пропали.
Однак є влучання в об'єкт критичної інфраструктури. Пошкоджені школи та приватні будинки. Двоє цивільних дістали поранення середнього ступеня тяжкості.
-
Харківщина
У Лозівському районі сталося влучання ракети Х-22 – загорілася трава, обійшлося без постраждалих. Також ворог ударив по об'єкту інфраструктури села у Красноградському районі та цивільному підприємству Ізюмського району. В останньому випадку один чоловік загинув, ще дві людини поранені.
Польська журналістка Моніка Андрушевська постраждала від ракетного обстрілу у Краматорську / Фото надано Андрушевською-
Сумщина
У Сумській області - влучання в обʼєкт залізничної інфраструктури. Пошкоджено контактну мережу та будівлі, поранено помічника машиніста. Його госпіталізували, загрози його життю немає.
Російська армія також завдала ударів по Ворожбянській громаді на Сумщині. Внаслідок атаки під завалами свого будинку перебувала жінка, її вдалося дістати.
Загалом в області пошкоджені декілька об'єктів енергетичної інфраструктури. Без світла наразі 246 000 споживачів регіону.
Укрінформ