Підсумки «Рамштайну-24»: ППО, гаубиці, ракети... Але це далеко не все
Після майже трьох місяців перерви на авіабазі ВПС США у місті Рамштайн-Мізенбах (Німеччина) відбулось чергове – двадцять четверте – засідання Контактної групи з питань оборони України, яке пройшло в очному форматі. Крім міністра оборони Рустема Умєрова, нашу державу також представляв особисто Президент Володимир Зеленський.
Тлом «Рамштайну-24» стала Курська операція ЗСУ, наступ окупантів на Покровському напрямку та нещодавні смертоносні ракетно-дронові атаки РФ на українські міста – Харків, Суми, Київ, Полтаву, Львів... Відтак ключові очікування України цілком зрозумілі, а саме: постачання додаткових систем протиповітряної оборони, далекобійної зброї і, відповідно, отримання дозволу на її використання для ударів углиб території ворога.
Буквально перед самісіньким початком засідання Зеленський написав у своєму Телеграмі, що сподівається на рішучість партнерів, а також на поставку засобів, які дозволять нашій державі зупинити російський повітряний терор: «Потрібно, щоб уся зброя з уже оголошених пакетів підтримки нарешті потрапила в бойові бригади. І потрібні сильні далекобійні рішення партнерів, щоб наблизити справедливий мир, якого ми прагнемо».
Водночас Умєров повідомив у Фейсбуці, що перед «Рамштайном» мав розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном: «Обговорили з ним ситуацію на фронті. Курськ. Покровськ. Поточну ситуацію, наші плани, потреби. Акцент на ППО – критично важливий компоненті нашої оборони, особливо в контексті захисту цивільного населення та інфраструктури від російських повітряних терористичних атак».
Отже, як усе пройшло, що обговорювалося, чи почули нас партнери, чи задовольнять наші потреби – у традиційному огляді Укрінформу.
БІЛЬШЕ ЗБРОЇ, СИСТЕМ ППО І ДОЗВІЛ БИТИ ПО ТЕРИТОРІЇ РФ: КЛЮЧОВЕ З ВИСТУПУ ЗЕЛЕНСЬКОГО НА «РАМШТАЙНІ»
Виступаючи на засіданні, Президент найперше акцентував увагу на тому, що Україні вкрай потрібно більше зброї.
Зеленський: «Ви всі знаєте, що ми діємо з мінімумом озброєння. Так, ми вдячні за кожен пакет підтримки, який надаєте Україні ви, ваші країни. Але нам потрібно більше зброї, щоб вигнати російські війська з нашої землі, особливо в Донецькій області... Фронт тримається не лише на вірності солдата своїй країні та присязі, але й на достатньому забезпеченні зброєю. Саме тому важливо, щоб кожен пакет допомоги, який оголошується, оперативно потрапляв на поле бою – без жодних зволікань. Від цього залежить перебіг бойових дій на Донеччині. Якщо Путін не матиме успіхів там, він не матиме успіхів ніде й ні в чому».
Також президент звернув увагу на те, що системи ППО, від яких залежать життя українців як на фронті, так і в тилу, передаються партнерами зі значним запізненням.
Зеленський: «Я вдячний усім партнерам за те, що саміт НАТО у Вашингтоні ознаменувався рішеннями щодо систем протиповітряної оборони для України. Я не буду зараз відкрито говорити про кількість систем, які ми отримали, ще раз дуже дякую, але кількість систем ППО, які ще не поставлені, – значна. Це те, про що було домовлено, і це те, що не було виконано в повному обсязі. У світі достатньо систем протиповітряної оборони для того, щоб російський терор не мав результатів. Я закликаю вас бути більш активними в цій роботі з нами щодо протиповітряної оборони. І ми вже почали експлуатувати F-16. Дякую за цю підтримку, міністре! І вам, партнери! Вони збивають ракети й безпілотники, вони дуже ефективні, але їх мало. Ви це знаєте. Нам потрібен набагато сильніший флот F-16, і у мене є пропозиції, які я озвучу, коли преса піде».
Для України вкрай важливим є також питання щодо зняття обмежень, накладених партнерами на застосування західної далекобійної зброї для ураження військових цілей на території РФ. Якби цих обмежень не було б, Україна могла б підірвати потенціал РФ до здійснення атак замість оплакувати їх жертв.
Нагадаємо, що напередодні засідання президент назвав чотири держави, від яких фактично залежить рішення щодо цього питання. Йдеться про США, Німеччину, Францію та Велику Британію.
Зеленський: «Я радий, що тут представлені США, Велика Британія, Франція, Італія. Я хочу сказати це відкрито, щоб не було жодних спекуляцій. Завдяки нашій спільній відвазі ми здійснили дуже важливі операції, зокрема в Криму. Ці операції дозволили нам повернути безпеку в Чорне море і наш експорт продовольства. Зараз ми чуємо, що ваша політика щодо далекобійності не змінилася, але ми бачимо зміни щодо ракет ATACMS, Storm Shadow і SCALP – дефіцит ракет і співпраці. І це стосується навіть нашої території, яку окупувала Росія, включно з Кримом. Ми вважаємо такі кроки помилковими. Ми повинні мати цей далекобійний потенціал не тільки щодо окупованої території України, а й щодо російської території, щоб Росія була вмотивована шукати миру».
Також він наголосив на тому, що Україна потребує інвестицій у свій військово-промисловий комплекс, аби ще активніше нарощувати виробництво власної зброї та працювати над спільним виробництвом, яке допоможе забезпечити безпеку у майбутньому не лише для України, але й для країн Заходу.
Зеленський: «Ми готові виробляти більше власної зброї тут, в Україні. Ми готові працювати з вами над спільним виробництвом. (…) Для цього нам потрібне фінансування – ми готові швидко виробляти все, що допоможе нам закінчити цю війну, а саме – здійснити вирішальний тиск на Росію заради справжнього миру. Зробімо так, щоб ця осінь стала часом падіння російської агресії, яке покладе край війні та відновить надійний міжнародний безпековий порядок».
Нарешті окремо глава держави поділився важливими результатами військової операції ЗСУ в Курській області Росії, яка триває уже рівно місяць.
Зеленський: «Це прикордоння, з якого Путін готувався поширити війну на українській території. Він готувався до нового наступу на наше місто Суми. Але ми перевернули гру і відтискаємо війну на територію Росії завдяки нашому контрнаступу. Сьогодні ми контролюємо 1 300 кв. км Курської області, це понад 100 населених пунктів. (…) Протягом першого місяця нашої операції російські війська втратили приблизно 6 тис. осіб, серед них – і поранені, і вбиті».
ОСТІН, БРАУН, СТОЛТЕНБЕРГ: ІНШІ ВАЖЛИВІ ЗАЯВИ
Ллойд Остін, глава Міноборони США, зазначив, що група почула заклик Президента Зеленського, який брав участь у засіданні, до збільшення безпекової допомоги Україні.
Остін: «Близько 50 країн повернулися сьогодні до Рамштайну і продовжують терміново надсилати Україні необхідні засоби, в тому числі засоби ППО, бронетехніку, артилерійські боєприпаси і нещодавно винищувачі F-16. Ця коаліція виділила понад 106 млрд доларів на безпекову допомогу Україні з лютого 2022 року, і наші друзі продовжують рухатися далі. У відсотках від ВВП десяток наших союзників фактично роблять більший внесок у самооборону України, ніж США».
За словами очільника Пентагону, союзники беруть на себе нові «разючі» зобов'язання щодо допомоги Україні у сфері безпеки.
Остін: «Оголошення Данії про виділення близько 115 млн доларів на короткострокову та довгострокову підтримку України. Це включає закупівлю нового військового обладнання через українську оборонну промисловість. А Норвегія передає оборонні технології через норвезьку промисловість для підтримки виробництва 155-міліметрових снарядів в Україні».
Він додав, що США також роблять свій внесок.
Остін: «Я радий оголосити, що президент Байден санкціонував новий пакет безпекової допомоги Україні на суму 250 мільйонів доларів. Це надасть Україні додаткові засоби ППО, бронетехніку, протитанкові озброєння та боєприпаси для ракетних систем і артилерії. Але ми зосереджені не лише на короткострокових потребах України. Ми також працюємо з союзниками і партнерами, щоб допомогти Україні розбудовувати свою довгострокову безпеку. Ви можете бачити це на прикладі невтомної роботи Коаліції з посилення потенціалу ВПС, яка протягом останнього року тренувала українських пілотів і оснастила Україну першими винищувачами F-16. Ми також працюємо разом, щоб стимулювати інвестиції у власну оборонно-промислову базу України. А національні директори з питань озброєнь допомагають перетворити потреби України на розширені виробничі лінії по всьому світу».
Міністр підкреслив, що контактна група також співпрацює з українськими оборонними компаніями, аби допомогти Україні нарощувати власне виробництво.
Остін: «Ми працюємо з Україною над створенням міцної основи для довгострокової підтримки. Тому ми впевнені, що будуємо правильну структуру, яка допоможе Україні досягти успіху в наступні тижні, місяці і роки. Члени цієї контактної групи розуміють, що поставлено на карту, і ми не відступимо».
Чарльз Браун, голова Об'єднаного комітету начальників штабів США, наголосив, що члени контактної групи не можуть зупинити зараз надавати допомогу Україні.
Браун: «Україні потрібна допомога у відновленні їхніх бойових сил, створенні нових від сьогодні до наступної весни. (…) Це забезпечить потужне внутрішнє виробництво».
Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, теж закликав союзників посилити військову допомогу Україні.
Столтенберг: «Найшвидший спосіб закінчити цю війну – надати Україні зброю. Путін повинен усвідомити, що він не може перемогти на полі бою, і повинен прийняти справедливий і міцний мир, в якому Україна буде суверенною і незалежною державою».
ВІЙСЬКОВА ДОПОМОГА: ЩО ПООБІЦЯЛИ УКРАЇНІ
Напередодні «Рамштайну-24» кілька союзників анонсували передачу нових систем ППО Україні, а саме:
- Німеччина замовила для України 17 систем протиповітряної оборони IRIS-T, які доповнять передані раніше 7 батарей. 4 системи буде відправлено до кінця 2024 року, а решту – починаючи з наступного;
- Румунія оголосила про передачу однієї з двох діючих у країні систем ППО Patriot.
- Велика Британія – 650 багатоцільових ракет Martlet для ППО. Ця ракета має лазерне наведення, швидкість її польоту – півтора Маха, дальність – понад 6 км. Вона здатна вражати безпілотники, вертольоти, літаки та невеликі швидкі морські цілі. Перша партія має надійти до кінця цього року, сума контракту – 162 млн фунтів стерлінгів (близько $213 млн).
А ще – Велика Британія до кінця року передасть нашій державі перші партії артилерійських снарядів на 300 млн фунтів стерлінгів (близько $395 млн).
Безпосередньо в день засідання про нові пакети допомоги оголосили:
- США – новий пакет військової допомоги на 250 мільйонів доларів. До нього увійшли:
- ракети RIM-7 і допомога для ППО;
- ракети Stinger;
- боєприпаси для HIMARS;
- артилерійські боєприпаси калібру 155 мм та 105 мм;
- ракети TOW;
- протитанкові системи Javelin і AT-4;
- бойові машини піхоти Bradley;
- бронетранспортери M113;
- протимінно-стійкі транспортні засоби із захистом від засідки (MRAP);
- боєприпаси до стрілецької зброї та гранати;
- патрульні катери;
- морське навчальне обладнання;
- підривне обладнання та боєприпаси;
- запчастини, допоміжне обладнання, послуги, навчання, транспорт.
Це вже другий пакет допомоги від США за останні два тижні. Перший – на $125 млн – американці оголосили напередодні Дня Незалежності України.
- Канада – понад 80 тисяч ракетних двигунів для некерованих авіаційних ракет CRV-7, 1300 боєголовок до них, а також 970 кулеметів C6, 10 500 9-мм пістолетів, а також запчастини до бронетехніки – списані шасі від 29 БТР М113 і 64 БТР Coyote LAV.
- Нідерланди – обладнання для технічного обслуговування українських F-16 на суму 80 мільйонів євро, а також ракети класу "повітря-повітря", які винищувачі зможуть використовувати для захисту повітряного простору України. Про які ракети саме йдеться – не повідомляється.
- Іспанія – батарею ППО HAWK.
- Німеччина, Данія та Нідерланди – спільно – ще 77 танків Leopard 1А5;
- Також Німеччина передасть 12 самохідних гаубиць Panzerhaubitze 2000. Шість з них надійдуть в Україну цього року, ще шість – у 2025-му.
ЕКСПЕРТИ: ВСЕ ЩЕ Є СКЛАДНОЩІ З ДОЗВОЛОМ НА УДАРИ ПО РОСІЇ, АЛЕ ЗАГАЛОМ ЦЕЙ «РАМШТАЙН» ПРОЙШОВ УСПІШНО
Ми поцікавилися в експертів, які попередні висновки можна зробити за підсумками чергового «Рамштайну»? Наскільки змінила особиста присутність Зеленського робочу атмосферу засідання, чи посилила переговорну позицію української команди? А головне – чи почули там його заклики щодо ключових потреб нашої держави, зокрема, в питанні надання дозволу на використання далекобійного озброєння для ударів углиб території РФ?
За словами Олександра Мусієнка, керівника Центру військово-правових досліджень, формат «Рамштайн» і міжнародна допомога від наших партнерів час від часу також потребують стимулів, тож участь президента Зеленського у сьогоднішньому засіданні Контактної групи з оборони України, очевидно, була націлена на підсилення цієї комунікації.
Крім того, він розповів, які питання стояли на порядку денному: «Чи можемо очікувати якогось проривного рішення щодо дозволу, передусім, від американців на завдання далекобійних ударів по території РФ? Як сказав Володимир Зеленський, якби у нас була далекобійність, то не стояло б питання створення буферної зони у Курській області. Тому враховуючи те, що це питання досить активно обговорюється вже протягом кількох тижнів у медіа, зокрема західних, означає, що, як мінімум, воно на столі, воно обговорюється і воно на порядку денному. Отже, є стриманий оптимізм, що, зрештою, це буде ухвалено і ми отримаємо таке право».
Щодо інших аспектів «Рамштайну»...
«Треба розуміти, що ми зараз теж входимо у дуже непростий період осені, коли Путін буде кидати все у ці 2-3 осінні місяці для того, щоб досягти успіхів на Донеччині. І, звичайно, що перед нами стоять завдання – головне, щоб Захід не повторив тих помилок, які ми пройшли наприкінці минулого року і на початку цього, - каже експерт. - Я маю на увазі, коли у нас розвивалася Авдіївська оборонна операція, коли там ворог дуже активно наступав, а ми опинилися без серйозних пакетів допомоги. Ясна річ, це вплинуло на нашу оборону. І вплинуло, до речі, на те, що російські війська змогли просунутись, зокрема, і до околиць Покровська. І саме це, я думаю, й обговорювалося на «Рамштайні». Власне, поїздка Зеленського туди й мотивована тим, щоб у нас не виникало запитань і затримок саме з допомогою, як раніше».
У цьому контексті пан Мусієнко наголосив, що нам потрібна зброя не тільки і непросто для оборони і для стримування Росії: «Нам потрібна зброя в тому числі для можливості ведення і контрнаступу, хоча б на локальному і тактичному рівні. І, безумовно, це треба пояснювати, і про це говорити. А ще – це швидкість поставок. Протягом літа у нас також виникли певні затримки. Я сподіваюсь, що зараз вони будуть вирішені із тими пакетами, які були обіцяні раніше. Нарешті – це пришвидшення виробництва і закупівлі зброї на міжнародних ринках. В тому числі й створення механізмів кооперації і спільного виробництва зброї в Україні, що, на жаль, відбувається не настільки швидко, як би нам цього хотілося».
Ігор Попов, експерт аналітичного центру «Об’єднана Україна», також вважає, що присутність Зеленського на цьому засіданні позитивно позначилась на подальшій координації України з нашими партнерами. Що стосується безпосередньо «Рамштайну...
«Надання Україні дозволу використовувати далекобійне озброєння для ударів по російських військових об’єктах – це ключове питання «Рамштайну». Звичайно, ці засідання відбуваються за зачиненими дверима. Ба більше, учасники подібних засідань говорили, що і телефони залишаються поза кімнатою засідань. Але ж які підсумки? Думаю, що підсумки стануть відомі, коли буде обговорюватися саме бойове застосування цієї зброї», – коментує пан Попов.
Своєю чергою політтехнолог Олег Постарнак вважає, що присутність на таких заходах Президента Зеленського – це маркер, що військову допомогу Заходу нашій державі потрібно утримувати особистим впливом Президента: «Адже втома від війни в Україні та оборонний егоїзм провідних наших партнерів зростає. І це стратегічно позначається на підтримці. На жаль, ми наразі змушені вдаватись до більш представницьких інформприводів задля повернення уваги до теми оборони України. Це при тому, що і російська машина впливу не стоїть на місці, і Кремль не жалкує грошей на ІПСО в західних країнах».
Відносно підсумків: «Конкретні результати засідань «Рамштайну», як правило, завжди позначаються в профільній координації Міноборони країн-партнерів, які визначають механізми кооперації та співучасті. Але, на мою думку, найголовніший результат – це політичний сигнал поваги міністрам оборони наших партнерів від Президента Зеленського. Адже в своїх урядах саме міністри оборони, як правило, стали головними провідниками інтересів оборонного партнерства з Україною та нарощення підтримки України».
На думку експерта, міністри оборони провідних країн можуть стати «адвокатами» воєнної підтримки України.
«Стати «адвокатами» в умовах, коли інші урядовці можуть виступати за скорочення підтримки та обмеження військових видатків», – резюмував Олег Постернак.
Мирослав Ліскович. Київ