Україна представила в ОЗХЗ факти щодо використання Росією хімзброї
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі.
Постійний представник України при ОЗХЗ Олександр Карасевич заявив, що глобальна система нерозповсюдження та роззброєння, яка суворо забороняє використання хімічної зброї, має важливе значення для підтримки міжнародної безпеки та стабільності. Однак наразі ця система перебуває під загрозою через дії окремих держав, зокрема Росії.
"Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну їхні війська дедалі частіше використовують хімічну зброю та агенти боротьби з масовими заворушеннями, порушуючи Конвенцію. Докази свідчать про те, що Росія значною мірою покладається на ці хімічні речовини під час бойових дій, використовуючи їх разом з іншою зброєю, щоб перешкоджати наступальним операціям українських військ", - підкреслив Карасевич під час свого виступу в ході 107-ї сесії Виконавчої ради ОЗХЗ.
Він також наголосив, що "така протизаконна тактика російських окупантів змушує українських військових залишати свої позиції та укриття, будучи вразливими для ударів зі звичайної зброї. Крім того, критичним фактором є психологічний вплив цих хімічних речовин на українських військовослужбовців".
Постійний представник України при ОЗХЗ зазначив, що за даними Міністерства оборони України, з 17 лютого 2023 року по 16 вересня 2024 року було зафіксовано та задокументовано 4 228 випадків застосування противником боєприпасів, що містять шкідливі хімічні речовини, зокрема хлорпікрин, це є порушенням Конвенції.
"Факти порушення Російською Федерацією законів та звичаїв ведення війни із застосуванням цих боєприпасів та хімічних речовин проти Сил безпеки і оборони України як методу ведення бойових дій найбільше фіксуються на Куп’янському, Бахмутському, Покровському, Запорізькому та Херсонському напрямках. У результаті задокументовано 2 058 випадків звернення військовослужбовців по медичну допомогу із симптомами хімічного ураження різного ступеня тяжкості, а також три летальних випадки від гострих отруєнь невідомою хімічною речовиною", - зазначив Карасевич.
За його словами, українська влада активно збирає докази, пов’язані з порушеннями Конвенції, інформацію про розслідування буде передано технічному секретаріату та державам-учасницям ОЗХЗ.
"Ми засуджуємо підтримку Росією сирійського режиму та підтверджене використання хімічної зброї проти мирного населення, атаку ФСБ на Скрипалів у Солсбері, яка призвела до смерті Дон Стерджесс у 2018 році, кібератаки проти ОЗХЗ та отруєння російської опозиції, зокрема Олексія Навального у 2020 році. Така модель поведінки демонструє, що російська держава абсолютно зневажає Конвенцію та найважливіші принципи, які вона підтримує", - сказав Карасевич.
Україна також поінформувала про результати розслідування українських правоохоронних органів щодо застосування російською стороною засобів ведення війни. Зокрема, застосування державою-агресором бойових хімічних речовин, отруйних та інших небезпечних речовин, що заборонені Конвенцією.
Загальними симптомами є ураження слизової оболонки та дихальних шляхів, а також ураження стравоходу (при високих концентраціях речовини), що супроводжується болем у горлі, кашлем, задухою, почервонінням очей і сльозотечою, нудотою і блювотою. У деяких випадках повідомлялося про підвищену втомлюваність.
Як повідомляв Укрінформ, Велика Британія закликає Організацію із заборони хімічної зброї розглянути повідомлення про застосування Росією хімічної зброї проти українських військ. Про це заявила постійна представниця Великої Британії при ОЗХЗ Джоанна Ропер під час 107-ї сесії виконавчої ради організації. Вона нагадала про випадки застосування Росією смертельної нервово-паралітичної речовину "Новічок" у Британії у 2018 році та для отруєння опозиціонера Олексія Навального у 2020 році.
Ропер також нагадала, що уряд Великої Британії у вівторок оголосив про запровадження санкцій проти російських військ радіологічного, хімічного і біологічного захисту, їхнього командувача Ігоря Кирилова та двох підпорядкованих їм лабораторій "за їхню роль у застосуванні Росією хімічної зброї в Україні".