Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Комбінований удар по Україні став серйозним викликом для ППО: що стоїть за атакою Росії та які висновки потрібно зробити

Комбінований удар по Україні став серйозним викликом для ППО: що стоїть за атакою Росії та які висновки потрібно зробити

Блоги
Укрінформ
Це був акт демонстративного терору без будь-якої логіки та раціонального використання ресурсів

У ніч проти 17 листопада російські окупанти здійснили комбіновану атаку по Україні із застосуванням як дронів, так і широкої номенклатури ракетного озброєння. З одного боку, цей удар давно прогнозувався і про нього неодноразово говорилося, а з іншого – це була радше рефлексія, ніж раціональний терор.

За фактом.

Російські окупанти 17 листопада застосували по території України комбіновану номенклатуру засобів ураження. Це: Х-101/555, КРМБ 3М14 "Калібр", Х-47М2 "Кинджал", Х-22, 3М22 "Циркон", 9М723 ОТРК "Іскандер-М"/KN-23, Х-59/69, Х- 31П, а також дрони-камікадзе Shahed-136 та інші.

Сумарно було застосовано 210 засобів ураження, збито 102 зі 120 ракет і 42 із 90 БПЛА. Сама ракетна атака тривала трохи більше двох годин, тоді як дронова – понад десять. При цьому було реалізовано максимально наближену синхронізацію ударів різними типами засобів.

Наприклад, пуски ракет Х-101/555 з району Каспійського моря було виконано близько 05:30 – на момент підльоту частини дронів до обласних центрів. Пуски КРМБ 3М14 "Калібр" здійснювалися близько 6 ранку, а близько 06:30 було здійснено пуск 3М22 "Циркон". Все це вказує на спробу РОВ синхронізувати перебування у повітряному просторі України одночасно різноманітного типу засобів ураження.

Фрагменти російського дрона піднято з дна Київського водосховища
Фрагменти російського дрона піднято з дна Київського водосховища

Загалом командування РОВ спрацювало за цілком передбачуваним сценарієм ударів по енергетичній системі України, до якого воно готувалося заздалегідь, і від терору по критичній інфраструктурі ніколи не відмовлялося.

Напередодні цього ракетного удару російські окупанти провели один із наймасованіших нальотів дронів на територію України, кілька тренувальних розвідувальних польотів авіації стратегічного призначення, а також здійснили напередодні пуски обмеженим боєкомплектом.

У ЗМІ нещодавні польоти ПКС РФ деякі "експерти" намагалися подати як сигнал новообраному президенту Дональду Трампу: мовляв, ми літаки підняли в повітря, але пусків не зробили, ми готові до переговорів. Цілковита нісенітниця. Нісенітниця, оскільки давати сигнали новообраному президенту, який ще два місяці не виконуватиме своїх обов'язків, якось безглуздо, а ось робити попередні маневри перед ракетними пусками – так, це було саме воно. Підготовка.

РОВ заздалегідь промацували українську ППО нальотами дронів та періодичними пусками, навіть крилатих ракет Х-101/555 у ніч проти 13 листопада.

Було ясно, що масований удар дедалі ближче, і навіть було зрозуміло, за яким сценарієм він проходитиме, але виникало питання: у який саме період, адже наносити його зараз ірраціонально. Але так і сталося.

НАДЛИШОК РАКЕТ, БРАК ТЕРПІННЯ

Масований ракетний удар по Україні саме зараз виглядає справді ірраціонально.

Росія понад два місяці накопичувала боєкомплект для того, щоб відновити енергетичний терор України. Нещодавно я наводив цифри того, що їм вдалося як виробити, так і накопичити для масованих ударів. І питання було тільки в моменті, коли найвигідніше це все застосувати, щоб мати максимальний ефект.

І, відверто кажучи, це зовсім не той період, коли середня температура по Одесі +10°, по Києву +5° та й загалом до суворих і тривалих морозів із перевантаженою енергосистемою ще далеко. При цьому, для розуміння, з 2022 року, коли генерал Суровікін намагався здивувати "верховного" новим рішенням у війні проти України і допустив грубий фальстарт, командування зробило висновки і вже у 2023-му та на початку 2024-го демонстрували раціональніший підхід до терору. Але чомусь не зараз.

Очевидно, вся справа в тому, що нинішній удар по Україні – це була виключно вказівка Путіна, щоб якнайшвидше показати Дональду Трампу те, як Росія може тероризувати українців. Це був акт демонстративного терору без будь-якої логіки та раціонального використання ресурсів. У теплу погоду бити по енергетиці лише у спробі залякування.

Тобто удар по Україні 17 листопада – це послання Трампу від Путіна. Послання, яке чітко описує те, як він має намір розмовляти з 47-м президентом США. І якщо Дональду Трампу подобається тон кривавого шантажу, то у найкращих традиціях БДСМ він цей діалог продовжить у січні 2025 року.

Але Путіну необхідно буде лякати Дональда Трампа й надалі, щоб той не забув про те, які "загрози" несе Росія і що з нею треба домовлятися лише на її умовах і ніяк інакше. А тому це не останній удар по Україні, і найближчим часом варто очікувати менш масовані, обмеженим боєкомплектом, але все ж таки ракетні обстріли та компіляції з дроновими атаками.

Єдиний плюс у цій гнітючій ситуації, до якої морально і психологічно, без будь-яких ілюзій ми мали бути готовими, полягає в тому, що це відбувається в період не лютих морозів, а відносно теплого листопада.

Робота рятувальників у Львівській області
Робота рятувальників у Львівській області

ВИСНОВКИ

Важливо зазначити, що значна частина влучань засобами ураження РОВ припала на ракети, які в більшості областей України перехоплювати не можуть через відсутність відповідних засобів протиповітряної оборони. Ракети 9М723, Х-47М2 залишаються основним засобом терору російських окупантів з максимальною ефективністю там, де немає ЗРК Patriot і SAMP/T.

Проблема України, пов'язана з нестачею ешелонованих засобів ППО, продовжує залишатися актуальною і на третій рік війни, незважаючи на різні анонси від міжнародних партнерів та обіцянки допомогти в цьому питанні. Допомоги, що надається, недостатньо, а наявна може покрити потреби окремо взятих локацій, але ніяк не цілих областей.

Російські окупанти, чудово розуміючи і знаючи вразливості кожного регіону, завдають зараз ударів по них саме тією компонентою, яка може принести в рамках терору максимальний ККД. Хоча ППО Києва знову намагалися прорвати дуже дорогими і не серійного виробництва ракетами 3М22 "Циркон" та іншою номенклатурою.

Загалом 17 листопада 2024 р. для ППО України стало одним із найсерйозніших викликів за весь час повномасштабної війни. І якби в розпорядженні Повітряних сил ЗСУ було б більше засобів західного зразка малого, середнього та великого радіусу дії, то й ефект був би менш руйнівним.

Питання щодо забезпечення України засобами ППО всіх типів вкотре ставиться руба.

Рятувальники ліквідують наслідки обстрілу Полтавщини
Рятувальники ліквідують наслідки обстрілу Полтавщини

Матеріал опубліковано в рамках спільного проекту OBOZ.UA та групи "Інформаційний спротив".

Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач, «Інформспротив»

Oboz.ua

«Інформаційний спротив»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-