Масована ворожа атака: енергооб’єкти постраждали, але відбилися непогано
У ніч на неділю 17 листопада росіяни знову вдалися до масованої ракетно-дронової атаки. На нас летіли 5 ракет «Х-59/Х-69», 4 крилаті ракети «Х-22», «Х-31П» «Циркон» і 8 аеробалістичних «Кинджалів», 101 крилата ракета Х-101 та "Калібр"... Самих лише ударних БПЛА – 90. До повітряного нападу залучили 7 стратегічних бомбардувальників Ту-160 та 16 Ту-95МС, 2 дальніх бомбардувальника Ту-22М3, 5 винищувачів-бомбардувальників Су-34, 4 винищувача Су-27, 10 винищувачів МіГ-31К, 4 кораблі – носії крилатих ракет. Але черговий рекорд цього разу встановили не тільки вороги, а й наші Повітряні сили: збили 144 з 210 цілей – 102 РАКЕТИ ТА 42 БПЛА (43 – теж не долетіли, локаційно втрачені або повернули в бік РФ). Хоча енергетична інфраструктура таки постраждала. Ми дізналися, на що звернули увагу за результатами цієї атаки військові експерти та яку поведінку ворога прогнозують на найближчий час.
Повернули нам вимкнення світла, та загалом цілей не досягли
Нова хвиля бомбардувань завдала таки шкоди енергетиці, хоча масштаб руйнувань традиційно не відкривається. Майже відразу прокоментувало ситуацію видання WSJ. «Після закінчення обстрілів працівники підприємств оперативно розпочали усунення їх наслідків та відновлення роботи обладнання», – офіційно повідомили у ДТЕК, але не конкретизували, що було вражено. Про те, що українські АЕС скоротили виробництво електроенергії після російського удару, повідомили в МАГАТЕ. За даними агентства, обстріл пошкодив кілька підстанцій на різних атомних станціях і в результаті 6 реакторів були змушені зменшити виробництво до рівня 40-90%. Ще один реактор зупинили для технічного обслуговування, отже, тільки два з дев'яти реакторів зараз працюють на 100% потужності. Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська станції не були зупинені, але декілька підстанцій, від яких залежать АЕС, отримали пошкодження, заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі з посиланням на українського оператора. Тому в неділю «Укренерго» попередило про запровадження стабілізаційних відключень світла по всій території країни. Згодом графіки відключень для Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей скасували. Але, як повідомив у понеділок зранку голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко, ще 3-4 дні потрібно для відновлення енергосистеми, а відключення світла можуть тривати і наступного тижня. Найбільше, за його словами, постраждали об’єкти, які забезпечують пікове споживання (вранці та ввечері).
Видно, що росіяни готувалися до цієї атаки, розробляли тактику – одночасно нанести концентрований удар так, щоб на об’єкти підлітала максимальна кількість різних засобів ураження, говорить Валерій Рябих, військовий експерт Defense Express. «Та результат атаки показав, що ми теж готувалися і досягли дуже великої ступені ураження ракет», – говорить він. Що цікаво – не лише довкола Києва, який досі вважався найкраще захищеним і отримував сучасні засоби ППО в першу чергу. По всій території, що зазнала атаки, результат був більш-менш однаковим. «Збили, зокрема, Х-22, які летять по аеробалістичній траєкторії (раніше майже не вдавалося), причому не над Києвом. І «вундерваффе» Кремля – «Циркон», на яку там робили ставку, бо нібито нічим не збивається. Збивається!», – підсумовує Рябих. І не вперше - "Циркон" вже збивали над столицею раніше. 7 з 8 збитих «Кинджалів» в різних пунктах країни говорять про те, що з’явилась необхідна кількість комплексів Patriot, говорить авіаційний експерт Костянтин Криволап. Зокрема, тільки ці комплекси і Samp-T здатні вражати Х-22. «Віднедавна в Одесі, коли туди щось летить, то успішно збивається, ймовірно, вона захищена, і район Дніпра, – міркує Криволап. – Це говорить про те, що ми отримали якщо не все, то значний обсяг обіцяного партнерами – комплексів і ракет до них».
А також про те, що Повітряні сили дійсно готувалися до майбутніх масованих атак, додає Рябих. «Летіло навіть за Карпатами. Кількість засобів ураження була концентрована максимально як для однієї комбінованої атаки, і все одно – не спрацювало», – вважає експерт. Не спрацювало за планом, бо, за його словами, не бачимо повальних віялових відключень електроенергії. А отже, енергетичні об’єкти, які наші фахівці вважали найбільш уразливими і критичними, таки захищені. «Готувалися і вони, і ми, але виглядає так, що подальша ескалація з боку противника саме в цьому напрямку під питанням», – говорить пан Валерій. І навіть якщо росіяни спроможуться ще на потужну (або швидку) атаку, то надійні системи захисту вже є, вважає Костянтин Криволап.
Ту старіють, F-16 – тільки починають політ
Відбулася чи не найбільша атака із застосуванням всього, що мала РФ, за винятком хіба що стратегічного ядерного озброєння, говорить Валерій Рябих. І навіть носії цієї ядерної зброї росіяни застосували – Ту-160. Для запуску ракет зазвичай використовували досі Ту-95МС, та строк експлуатації цих літаків, що, грубо кажучи, ще Сталіна бачили, добігає кінця. «Для великого залпу з використанням ракет Х-101, виходячи з усього відомого, не вистачило потенціалу цих бомбардувальників, хоч теоретично вони могли його здійснити й самі, – говорить експерт. – Ці літаки вже не в тому технічному стані, щоб працювати на повному навантаженні». Якщо взяти кількість запущених Х-101 і поділити на кількість застосованих ТУ-95, виходить, що на кожен припадало б 5 ракет, а це для них вже дуже серйозне навантаження, міркує Костянтин Криволап. Хоча в теорії мали б нести по 8. Зробить надзусилля, полетить – та невідомо, чи виконає завдання, тому росіяни змушені використовувати їх із половинним навантаженням, каже Рябих. «Останнім часом, коли Ту-95 вилітали навіть з 4-5 ракетами, потім кількість цих літаків зменшувалась: спочатку з 20 до 16, далі – до 14, – розповідає Криволап. – Дані від початку року говорять, що в європейській частині РФ Ту-95 функціонувало все менше і навіть пригнали з Далекого Сходу ще 3». Для Ту-160 це було б нормальним навантаженням, але і цих бортів, по правді, всього 13 залишилося (частина – колись отримана від України), і три, за словами Криволапа, з 2022-го застрягли на модернізації. Тож теж економлять.
Виходить, щоб відбувся залп запланованої інтенсивності, таки довелося долучити бомбардувальники ТУ-160 – основу ядерної тріади, приходить до висновку Валерій Рябих. Принаймні, вони найновіші й можуть у двох барабанах для пуску Х-101 нести загалом 12 ракет (досвід атак 2022 року говорить - найімовірніше, використовується лиш один барабан, зауважує Костянтин Криволап). «Очевидно, що з неповним навантаженням, але залучили і їх, що рідко бувало», – говорить пан Валерій. Тобто, навіть така грізна ворожа зброя зношується, не справляється і виходить зі строю.
Ще цікава обставина – у цій атаці проявили себе наші F-16 і проявили, за деякими оцінками (здебільшого авторів популярних Телеграм-каналів), добре. За словами Президента, пілотам вдалося збити 10 цілей. Є навіть відео, як літак женеться за ракетою десь на Буковелем.
Фурор навколо цього факту здебільшого спричинений тим, що про F-16 надходило мало новин і це викликало суспільний подив, мовляв, де ж наші довгождані «ефки», пояснює Костянтин Криволап. «Насправді досі, поки не було ракетних атак, вони працювали по «Шахедах» в певних зонах (а зони, де працюють зенітно-ракетні комплекси і винищувальна авіація, слід розділяти)», – говорить авіаційний експерт. І використання літаків було обмежене – немає відповідної зброї на них. Є тільки ракети AIM-9 Sidewinder, що б’ють (у найкращих модифікаціях) на відстань 40 км. З такими засобами ураження вступати в повітряні бої з СУ-34, СУ-35 чи Су-27, здатних вражати на відстані 110 км, немає сенсу. «А от для крилатих ракет – саме те, що треба, у ближньому повітряному бою вони луплять дуже добре, – пояснює Криволап. – І якщо збили всього 10 цілей – отже, просто літали там, де не було їх багато». Ймовірно, у західній частині України працювали, а там ракет було дещо менше, ніж у центрі.
Шукатимуть лазівки і слатимуть «шахеди»
Далі росіяни змінюватимуть тактику з урахуванням результату останньої атаки, вважає Валерій Рябих. Можливо, спробують ще разів зо два атакувати в цьому ж форматі, але якщо побачать, що це не дієво, то шукатимуть нові сценарії. Зрештою, ніщо не заважає їм продовжувати застосовувати камікадзе – це досить недорого і дає свій ефект. «Думаю, тактику масового запуску «Шахедів» вони також використовували для підготовки, щоб виявити нашу систему ППО і шляхи її обходу, – говорить експерт. – Ракет у них може бути ще на 2-3 подібних за масштабами атак, але це суттєво виснажує можливості ворога». Якісь запаси росіяни здатні відновлювати, але раніше вони демонстрували швидші теми виробництва. Зараз же, на думку Рябих, існує певний поріг, який вони не можуть перевершити як у виробництві, так і доступі до елементної бази. «Доступ обмежується, а замінюючи компоненти альтернативними, вони не роблять свою продукцію більш дієвою і це бачимо навіть опосередковано. Пригадаймо, як під час попередньої атаки бомбардувальники загубили одну з трьох своїх ракет», – говорить експерт. Такі масштабні ракетні атаки можуть призвести до повного виснаження і нездатності РФ не тільки протистояти НАТО (що офіційно декларувалося як причина «СВО»), а й узагалі становити якусь військову загрозу. «Враховуючи все, думаю, будуть щось змінювати, буде період шахедного терору, – міркує він. – Як бачимо, коли військових цілей не досягають (в даному випадку – повного руйнування критичної інфраструктури), то більше концентруються на тероризмі».
Терміни і потужність ракетних атак тепер будуть пов’язані не так із тим, скільки росіяни вироблять ракет, а з тим, скільки мають засобів їх доставки (літаків у першу чергу) і з термінами «нафарширування» літаків боєприпасами, вважає Костянтин Криволап. Останнім часом у цій схемі помітні зміни. Раніше росіяни «фарширували» ТУ-95 на аеродромі «Енгельс», а потім вилітали на «Оленья» і там чекали свого часу. «Потім почали з’являтися фотографії, що під час тренувальних вильотів з «Оленьї» Ту-95 несли на собі по одній ракеті, – говорить пан Костянтин. – Це значить, що вони знімали їх і залишали там, і тепер на «Оленьї» може бути накопичена певна кількість ракет». Довелося вдатися до таких маніпуляцій, бо до «Енгельса» вже досить швидко долітають наші далекобійні дрони, навіть, за словами експерта, «Паляниця». Це вже досить непевна база – принаймні, для зберігання ракет. «Ураження літаків на аеродромі – це помилка персоналу. Завжди є час підняти літаки в небо», – пояснює він. А от склади частіше страждають. Щоправда, «Оленья» не так добре обладнана для експлуатації літаків, як «Енгельс», але те, що ворог змушений маневрувати, очевидно.
В будь-якому випадку, час на аналіз і підготовку до «прийому» наступної порції ракет мають і наші Повітряні сили.
Тетяна Негода, Київ
Перше фото - armyinform.com.ua