Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Ракетна атака: проблема перехоплення касетних бойових частин

Ракетна атака: проблема перехоплення касетних бойових частин

Блоги
Укрінформ
Україні необхідно більше високоефективних систем ППО малого, середнього та великого радіусу дії

У ніч на 28 листопада по території України було запущено 85 дозвукових крилатих ракет, з яких 57 були авіаційного базування типу Х-101, а 28 типу 3М14 “Калібр”, морського базування.

Але є нюанс: що в Х-101, що у 3М14 останнього часу – вони мають бойову частину касетного типу. Про що, до речі, йдеться і в останньому з повідомлень президента України Володимира Зеленського.

Проблематика в тому, що якщо стандартні крилаті дозвукові ракети авіаційного та морського базування РОВ ми мали змогу збивати з мінімальними наслідками, практично всіма типами ЗРК, у тому числі й радянського типу, то з касетною бойовою частиною (БЧ) ситуація ускладнюється.

Справа в тім, що навіть російські системи С-400 мають серйозні проблеми з перехопленням касетних ATACMS. Чому? А тому, що класичні радянські системи ППО орієнтовані на збиття ракети за допомогою підриву поруч із нею, створенням хмари осколкових елементів, а не точкового перехоплення.

Точкове перехоплення – це принцип, наприклад, ЗРК Patriot, зокрема ракет PAC-3 MSE. Пам’ятаєте фотографію Віталія Кличка з якоюсь там БЧ? Так ось, це була саме бойова частина Х-47М2 “Кинджал”, а саме БЕТАБ-500, вражена ЗРК Patriot. Ідеальне фото для бездоганної верифікації.

У цьому й суть. У той час, як той же ЗРК Patriot орієнтується на перехоплення мети по траєкторії її польоту, з безпосередньою поразкою БЧ, – практично всі радянські та російські системи орієнтовані на підрив десь поруч. Що стосується ракети, котра має «класичну», унітарну бойову частину ОФ типу – це допомагає, завдяки формуванню спрямованого осколкового поля. А ось із касетною БЧ – такого ефекту здебільшого немає, і суббоєприпаси розсипаються незалежно від того, була вражена ракета чи ні.

На жаль, у нас більша частина комплексів ППО малого та середнього радіусу, здатних перехоплювати Х-101 і 3М14, і котрі успішно їх перехоплювали з 2022 року, – це системи радянського типу і такої ж схеми роботи, а тому проти касетних БЧ їхня ефективність знижується.

Україні необхідно більше високоефективних систем ППО малого, середнього та великого радіусу дії. РФ адаптується, а ми можемо адаптуватися у питаннях ППО лише за допомогою наших партнерів!

Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач, «Інформспротив»

«Інформаційний спротив»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-