Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Росія поновила масовані ракетні удари, кількість дронів серйозно зросла: аналіз атак по Україні за місяць

Росія поновила масовані ракетні удари, кількість дронів серйозно зросла: аналіз атак по Україні за місяць

Блоги
Укрінформ
На грудень може припасти зо три ракетні атаки як масованого характеру, так і з обмеженим боєкомплектом. Особливо небезпечний період – різдвяні та новорічні дні

У листопаді 2024 року російські окупанти відкрили "сезон" масованих ракетних ударів по нашій країні. Те, що Росія не скасує плани енергетичного терору України, було прогнозовано, але, як і 2022-го, в окупантів стався фальстарт. Однак це не означає, що вони відмовляться від своїх цілей.

Докладніше про це – у матеріалі спільного проєкту OBOZ.UA та групи "Інформаційний спротив".

Перш ніж розпочати огляд категорії ракетних ударів, варто згадати, які орієнтовні запаси в армії країни-агресора були напередодні відновлення енергетичного терору. Станом на початок листопада 2024 року в РОВ у запасах було до 1600 ракет різного типу, але не всі з них ворог застосовує під час своїх комбінованих атак.

Також була певна складність ідентифікації крилатих ракет, якими обстрілювали Україну, оскільки в офіційних джерелах почали вказувати Х-101/555/55 і КРМБ "Калібр" в одній категорії. Попри це очевидно, що під час енергетичного терору ракети Х-101/555/55 як були, так і залишаються основною ударною одиницею.

РАКЕТНІ УДАРИ

У листопаді російські окупаційні війська влаштували дві масовані ракетні атаки по території України, а також завдавали системних одиничних ударів.

Ракетний удар по центру Харкова 25 листопада 2024 р.
Ракетний удар по центру Харкова 25 листопада 2024 р.

Номенклатура та кількість ракет:

► Х-101/555/55 і 3М-14 "Калібр" – 199, з яких було збито 173;

► Х-59/69 – 27, з яких було збито 18;

► 9М723/728 ОТРК "Іскандер-М/К" / KN-23 / балістичні невстановленого типу (НТ) – 18, з яких збито три ракети;

► Х-47М2 "Кинджал" – 9/7;

► Х-22 – 2/2;

► Х-31П – 4/2;

► 3М22 "Циркон" – 1/1;

► невідомого типу – 8.

Масовані ракетні атаки відбулися в ніч проти 17 та 28 листопада. Перерва склала півтора тижня, що відповідає середньостатистичним паузам між масованими ударами за наявності боєкомплекту, але за необхідності дорозвідки, складання польотних завдань, уточнення координат і маршрутів польотів – тобто в межах півтора-двох тижнів.

Усього протягом листопада РОВ застосували 269 ракет різного типу, з яких було збито 206 цілей. Також хотілося б зазначити, що орієнтовний запас Х-101/555/55 і 3М-14 "Калібр" в окупантів становив 730 ракет (за незмінної динаміки виробництва Х-101/555/55 до двох одиниць готової продукції на добу, а 3М-14 "Калібр" – до однієї готової ракети на добу).

Частина російської ракети у день удару 28 листопада
Частина російської ракети у день удару 28 листопада

Також варто звернути увагу на традиційне застосування балістичних ракет 9М723 по районах України, де їх перехоплення неможливе через відсутність відповідних ЗРК, що виводить цю ракету в категорію найменш перехоплюваної. При цьому минулого місяця загальна кількість використаних балістичних ракет не перевищувала середньостатистичного показника. При цьому три засоби ураження були невизначеного типу, що може свідчити про постачання з КНДР нових зразків.

Протягом листопада ракетні удари переважно були сконцентровані по Одеській (7 ударів), Дніпропетровській (7), Сумській (6) та Миколаївській (3) областях.

Руйнування в Одесі. Джерело: ДСНС
Руйнування в Одесі. Джерело: ДСНС

НАЛЬОТИ "ШАХЕДІВ", "ГЕРБЕР" ТА ІНШИХ

У листопаді 2024 року продовжилося встановлення рекордів за кількістю нальотів дронів, і цього разу показник становив 2420 одиниць. Показник влучень – близько 74, або приблизно 3% від загальної кількості.

Нагадаю, що у жовтні було зафіксовано 1917 дронів, з яких близько 86 влучень (5%), а у вересні 1327 із 46 ураженнями цілей (3%).

Укотре наголошую, що крім дронів-камікадзе Shahed-136 у ході нальотів продовжують масово застосовуватися дрони-приманки "Гербера", "Пародія" та їхні аналоги, дешевші та покликані відвертати увагу ППО.

Мобільні групи полюють на ворожі дрони
Мобільні групи полюють на ворожі дрони

Хочу звернути також увагу й на те, що в січні 2024 року на 334 дрони-камікадзе Shahed-136 припало 90 влучень, а в березні на 603 "Шахеди" було 87 уражень цілей – при тому, що в той період дрони-приманки не використовувалися.

Це свідчить про значне зростання ефективності всіх підрозділів і засобів ППО, застосованих для протидії та перехоплення дронів, попри зростання в рази навантаження.

ЗАСТОСУВАННЯ РОВ FPV-ДРОНІВ

Російські окупаційні війська в листопаді показали помірне використання fpv-дронів – у межах 10 тисяч. І це при тому, що кілька місяців поспіль вони встановлювали абсолютні рекорди застосування цієї компоненти: у вересні близько 12 тисяч, у жовтні – понад 13 тисяч fpv-дронів.

Чи пов'язано це з погіршенням погодних умов та скороченням застосування fpv-дронів у несприятливих умовах, або зі зниженням постачань цієї продукції з Китаю – дізнаємося найближчим часом. Але про ймовірне зменшення застосування такого типу дронів до зими, зокрема через скорочення запасів на складах, я писав у попередніх матеріалах.

ББ "ЛАНЦЕТ"

Баражуючі боєприпаси "Ланцет" у листопаді вже традиційно продемонстрували вкрай низьку інтенсивність застосування. Цілком не дивують дні, коли використовуються 2-3 ББ "Ланцет" або не застосовуються взагалі.

ВИСНОВКИ

У листопаді російські окупаційні війська не лише продовжили практику терору тилової України одиночними ракетними ударами суто певної номенклатури, а також нальотами дронів, а й поновили масовані ракетні удари.

Минулого місяця Повітряні сили ЗСУ та всі придані підрозділи зазнали одного з наймасштабніших навантажень на всю систему ППО. Рекордно велика кількість цілей, зокрема тих, що відвертали увагу, мала виснажити й розосередити засоби протидії, підвищивши цим ефективність прориву протиповітряної оборони. Але показник ефективності залишився на досить високому рівні, а збитки енергосистеми з тяжкості й критичності можна порівняти з іншими ударами меншої інтенсивності порівняно з нинішніми.

З іншого боку, це означає, що РОВ відмовляться від практики масованих комбінованих ракетних ударів. І поки в наявності в окупантів є накопичений боєкомплект, вони можуть собі дозволити три-чотири подібні удари з періодичністю на тиждень-два, а також проміжні дорозвідувальні удари обмеженим БК.

Не виключено, що на грудень може припасти принаймні зо три ракетні атаки як масованого характеру, так і з обмеженим боєкомплектом. Особливо небезпечний період – це різдвяні та новорічні дні.

Російські окупаційні війська продовжили активно використовувати в терорі українців дрони-камікадзе Shahed-131/136, а також дрони-приманки, встановивши черговий рекорд, що не відкидає нарощування цієї категорії у грудні.

У листопаді вперше за кілька місяців відбулося зниження застосування fpv-дронів, але про причини такого явища будемо судити з часом. Поки що рано робити попередні прогнози, адже це може бути як через погіршення погоди, так і через зниження постачання цієї продукції з Китаю.

ББ "Ланцет" традиційно демонструє зниження масштабів застосування, і тенденція найближчим часом навряд чи буде кардинально іншою.

Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач, «Інформспротив»

«Інформаційний спротив»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-