Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 9 по 15 грудня

Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 9 по 15 грудня

Укрінформ
РФ завдала один із наймасштабніших ударів по енергетиці України. Трамп виступив проти далекобійних ударів України по РФ але сказав, що використає американську підтримку України як важіль впливу на РФ для припинення війни

ГОЛОВНЕ ЗА ТИЖДЕНЬ

09.12 Рада ЄС схвалила чергову виплату Україні в межах ініціативи Ukraine Facility на суму 4,2 млрд євро.

10.12 Президент України Володимир Зеленський заявив, що зниження призовного віку не є пріоритетом. Він додав, що  ми повинні зосередитися на забезпеченні наявних бригад технікою та на підготовці особового складу для використання цієї техніки. Ми не повинні компенсувати брак обладнання й підготовки молодістю солдатів. Метою повинно бути збереження якомога більшої кількості життів, а не збереження зброї на складах.

Держдепартамент США схвалив рішення про надання послуг Україні щодо технічного обслуговування літаків F-16 та відповідного обладнання на суму $266,4 мільйона.

Міністр фінансів Сергій Марченко вважає, що Україна має зброю та фінансування, щоб тримати оборону «принаймні протягом першої половини 2025 року», навіть без допомоги США.

Обраний президент США Дональд Трамп сказав, що вирішення української кризи буде його головним пріоритетом після вступу на посаду. Ситуацію на Близькому Сході він вважає менш складною. Відповідаючи на запитання, пов’язані з російсько-українською війною. Трамп розкритикував Київ за удари американськими ракетами по території Росії минулого місяця. «Я категорично не згоден із відправкою ракет на сотні миль вглиб території Росії. Чому ми це робимо? Ми лише посилюємо цю війну і погіршуємо її», – додав він. На запитання про те, залишить він Україну чи ні, Трамп відповів, що використає американську підтримку України як важіль впливу проти Росії в переговорах про припинення війни.

12 грудня очільники зовнішньополітичних відомств Великої Британії, Іспанії, Італії, Німеччини, Польщі, Франції, України та Високої представниці ЄС за підсумками зустрічі ухвалили Берлінську декларацію. У декларації зазначено, що метою зусиль є перемога України. Переговори про мир для України не можуть проводитися без України та без європейців на її боці.

США виділяють Україні щонайменше чотири пакети економічної допомоги на сотні мільйонів доларів для підтримки сільського господарства, транспортної сфери, спільних проєктів уряду і Світового банку, а також на професійну підготовку громадян.

Нижня палата Конгресу США ухвалила законопроєкт, який визначає бюджет на оборонні потреби держави наступного року в розмірі $883,7 мільярда. Посол України в США Оксана Маркарова повідомила, що у схваленому Палатою представників США оборонному бюджеті на 2025 рік немає положення про можливість лендлізу для України.

Президент Зеленський використав свою першу зустріч з Дональдом Трампом після виборів у США, щоб пояснити потребу України в гарантіях безпеки в будь-якому переговорному процесі щодо припинення війни з Росією. На зустрічі у Парижі троє лідерів не обговорювали конкретні деталі, але обраний президент США повторив, що хоче негайного припинення вогню і переговорів для швидкого завершення війни.  

КОМЕНТАР: Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»: «Україна готова до переговорів, але не може бути припинення вогню в односторонньому порядку. І як справедливо зазначив Президент Зеленський, для України мають бути вагомі безпекові гарантії в разі припинення вогню, – каже експерт. – Нічого нового з боку Кремля. Путін продовжує висувати ультиматуми».

Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) внесла заповідник «Бабин Яр» та Одеський літературний музей до Міжнародного списку культурних цінностей, які перебувають під посиленим захистом.

Верховний суд Нідерландів відмовив Росії у задоволенні касаційної скарги щодо скасування часткового рішення Гаазького арбітражу щодо відшкодування збитків, завданих незаконним захопленням активів Групи Нафтогаз у тимчасово окупованому Криму.

ВІЙНА ВИГЛЯДАЄ ТАК

09.12/ Братчук: Терористичними обстрілами Росія намагається залякати наших західних партнерів

09.12/ Інтерв’ю Командири нашої перемоги: Герой України Дмитро «Фін» Фінашин про ситуацію на фронті, СЗЧ, ампутацію та післявоєнну кризу

10.12/ Інтерв'ю з морпіхом Володимиром Івановим: Вижив у Маріуполі, але хотів померти у полоні

10.12/ Інтерв'ю Нація непереможних: Ірма Вітовська про акторство, геноцидальну війну, потребу в сатисфакції та «Київську перепічку»

11.12/ Сюжет: Захисників у прямому сенсі ставлять на ноги. Як працює центр реабілітації «Незламні»

11.12/ Інтерв'ю Станція Краматорськ: Твоя мамуля больше нє придьот! Нащо ти прийшов на мою землю? – Буйвол з Азову про бої у Маріуполі

10.12/ Наслідки російського ракетного удару по Запоріжжю

11.12/ Будівництво укріплень на Харківському напрямку

12.12/ Генеральна репетиція балету «Білосніжка і сім гномів» у бомбосховищі Харківської опери

У Львові відбувся забіг з перешкодами Kordon Race

НА ФРОНТАХ

Верховний головнокомандувач 

  • заслухав доповідь головнокомандувача ЗСУ Сирського про ураження військових об’єктів у Росії та ситуацію та фронт;
  • 12.12 приїхав на Запоріжжя, провів засідання Ставки, ключовими темами якого стали ППО та стабілізація фронту;
  • 12.12 заслухав доповідь командувача ОУВ «Таврія» Геннадія Шаповалова про виконані операції, зокрема з використанням далекобійних засобів, особливості застосування систем HIMARS та динаміку постачання боєприпасів до них;
  • 12.12 на Запоріжжі відвідав першу в Україні підземну передову хірургічну групу.

Атаки по РФ

15.12 ГУР спільно із Службою безпеки України та іншими складовими Сил оборони знищили поїзд із 40 цистернами пального та пошкодили залізничну гілку з тимчасово окупованого Криму на Запоріжжя.

У російському місті Ульяновск 14 грудня вибух зруйнував залізничне полотно, логістика армії Російської Федерації зазнала чергового ускладнення.

Вночі 11 грудня підрозділи Сил безпілотних систем ЗСУ та ГУР МОУ завдали удару по нафтобазі «Брянськ». Це наливний пункт нафтопроводу «Дружба», основною функцією якого є прийом, зберігання, розподіл та відвантаження дизельного пального на автоцистерни та залізничний транспорт. Активно використовується для постачання російської армії.

12.12 у Москві ліквідували заступника генерального конструктора, керівника відділу програмного забезпечення конструкторського бюро «Марс» Михайла Шатського, який займався модернізацією крилатих ракет X-59 до рівня X-69 та впроваджував нові БПЛА.

12.12 кіберфахівці ГУР МОУ встановили контроль над вебсерверами офіційних урядових порталів РФ – сайтом Державної думи і Конституційного суду РФ.  Кіберспеціалісти ГУР на сайті Держдуми РФ вивісили банер зі словами «Страны Россия не существует», а сайт Конституційного суду РФ взагалі був заблокований.

10.12 в окупованому армією РФ місті Єнакієво Донецької області ракетним ударом уражено склад боєприпасів загарбників.

12.12 внаслідок удару ЗСУ по Таганрогу Ростовської області РФ 11 грудня було поранено 41 військовослужбовця РФ, ще один військовий загинув.

12.11 у чеченській столиці Грозному дрон атакував один з об'єктів полку поліції спеціального призначення (ППСП) імені Ахмата Кадирова – ЗМІ.

14 грудня підрозділи Сил спеціальних операцій ЗСУ у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали ураження по диспетчерській станції «Стальной конь». Це один з найбільших терміналів нафтопродуктів у передмісті Орла – Генштаб. Розпочалася потужна пожежа.

14 грудня 2024 року у місті Кримськ Краснодарського краю Росії прямо на аеродромі згорів ворожий винищувач Су-30. А днем раніше, 13 грудня, пожежа у місті Краснодар вивела з ладу три російські залізничні локомотиви.

15.12 у чеченській столиці Грозному вранці у неділю безпілотники атакували базу ОМОНу та другого полку Патрульно-постової служби поліції особливого призначення. Дрон також впав на військову базу, звідки зазвичай відправляють в Україну людей.

09.12 у центрі тимчасово окупованого Донецька підірвали ексначальника Оленівської колонії, в якій стався теракт проти полонених бійців ЗСУ. Сергій Євсюков від вибуху загинув. Його дружина перебуває у важкому стані в лікарні.

5 грудня 2024 року у залізничному депо міста Брянськ спалахнула пожежа – згоріли два магістральні тепловози, які забезпечували логістику російської окупаційної армії.

Бойові дії

Станом на 14.12 вже є попередні дані про те, що росіяни почали застосовувати в штурмах солдатів з Північної Кореї. Росіяни включають їх у зведені підрозділи та використовують в операціях у районах Курської області. Втрати серед цієї категорії вже теж помітні. 15.12 українські військові оприлюднили фото та відео вбитих російських та північнокорейських військових. Командир 414-го окремого полку ударних безпілотних авіаційних систем (позивний Мадяр) зазначив, що «це злагоджена та насичена сумісна робота пілотів-фпв Птахів 414 оп, Магури, 95-ої десантників, 36-ої морпіхів, Першоі та 17-ї танкових (бригад)».

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський на Покровському напрямку відвідав воїнів 38-ї окремої бригади морської піхоти. Він додав, що Покровський напрямок вже декілька місяців залишається одним з найскладніших у контексті протистояння з російськими окупантами. Прораховуємо і готуємось до всіх можливих варіантів подальших дій ворога.

Кількість російських військ на російсько-українській війні останнім часом практично не змінювалася. Але після листопада пішла тенденція спаду. Тобто за рахунок мобілізації і контрактів, вони можуть долучити людей менше, ніж ми знищуємо. Вони долучають десь 25-40 тисяч, а в листопаді ми знищили більше 45 тисяч.

Російські окупаційні війська, які мали перевагу над ЗСУ в артснарядах 5 до 1, наразі втрачають її. Станом на сьогодні на різних напрямках перевага противника у використанні артилерійських снарядів складає орієнтовно півтора до одного, а на деяких – становить один до трьох.

За даними розвідки США, Росія має намір запустити ще одну балістичну ракету середньої дальності найближчими днями. Але точна дата, коли це може статися, невідома.

КОМЕНТАР: Тарас Жовтенко, експерт з міжнародної безпеки Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва: «Черговий етап російського ядерного шантажу, зокрема згадування на всіх рівнях «Орєшніка», пов'язане з прагненням Кремля зміцнити свої позиції  до того моменту, як новообраний президент США почне реалізовувати своє бачення мирного врегулювання російсько-української війни. В Кремлі чудово розуміють, що поки не пізно, треба намагатися максимально підняти всі ставки, щоб не дати можливості Трампу силоміць саджати Путіна за стіл переговорів, а зробити так, щоб російського диктатора треба було просити про це і, відповідно, робити йому якісь поступки».

10.12 У Держприкордонслужбі не фіксували спроб заходу військ РФ на територію Сумщини. Інформація про прорив росіянами кордону на Сумщині – це фейк. Це ворожа дезінформація, яка не відповідає дійсності.

09.12 оператори роти ударних БПЛА «Pentagon» знищили механізовану штурмову групу російських військ, яка намагалася зайняти плацдарм на підконтрольному Силам оборони березі річки Снагость на Курщині.

Станом на 10.12 у наступальних діях на трьох тактичних напрямках – Покровському, Курахівському та Времівському – беруть участь близько 150 тисяч окупантів.

10.12 на Покровському напрямку ворог намагається прорватись до околиць міста Курахове. Не припиняються спроби зайняти панівні висоти, щоб взяти під вогневий контроль шляхи і логістичні маршрути, які ведуть до міста.

10.12 активність загарбників не спадає на Запорізькому напрямку та Времівському, де ворог прагне, не рахуючись із втратами, вийти на кордон Донецької і Дніпропетровської областей, взявши під контроль один з найбільших населених пунктів – Велику Новосілку. Сили оборони України продовжують активну оборону, завдаючи ударів ворогу, знищуючи його бронетехніку і живу силу.

11.12 ворог намагається прорватись до Курахового, взяти під контроль панівні і висоти, і шляхи, які ведуть до нього. Підрозділи ЗСУ контролюють Курахове, а диверсійні і розвідувальні групи противника, яким все ж таки вдається прорватися, оперативно знищуються.

11.12 українські бійці відбили механізований наступ російських загарбників біля населеного пункту Кругляківка Куп’янського району Харківської області. ЗСУ за допомогою FPV-дронів пошкодили та зупинили всі вісім бойових броньованих машин і остаточно знищили шість: 1 танк, 3 БМП, 2 МТ-ЛБ.

11.12 противник атакував наші укріплення на Покровському напрямку, внаслідок тривалих боєзіткнень було знищено дві наші позиції і одну втрачено, наразі проводяться заходи з відновлення позицій. Тривають бої на південно-західній околиці населеного пункту Шевченко. Сили оборони стримують наступ противника, завдають йому втрат у живій селі та техніці.

11.12 воїни 36-ї окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського разом з дружніми підрозділами знищили у Курській області чотири російські бойові машини десанту і 17 загарбників.

12.12 Миколаївські морпіхи відбили черговий штурм російських десантників на Курщині, завдавши відчутних втрат ворогу. В результаті операції в районі населеного пункту Зелений Шлях було знищено три БМД ворога та утилізовано інженерну машину розмінування, росіяни втратили 14 ВДВшників, ще 25 загарбників отримали поранення.

На околицях Часового Яру і в самому місті вже майже рік намагається штурмувати російська 98 повітряно-десантна дивізія, яку свого часу наші захисники вже двічі розбили. Вони, звісно, доукомплектувалися, поповнилися і особовим складом, і технікою.Тактика російських десантників не змінюється, каже підполковник Волошин. Вони намагаються перетнути канал Сіверський Донецьк – Донбас, накопичуватися в розбитих будинках та підвалах, а потім атакувати.

13.12 у Торецьку на Донеччині нацгвардійці підірвали будівлю з росіянами, знешкодивши 114 російських піхотинців.

13.12 на Харківщині прикордонники відбили спробу заходу ворожої ДРГ.

14.12 російські загарбники покращили своє положення в районі Пушкіного, Піщаного, а також західніше і східніше населеного пункту Шевченко на Донеччині. Підрозділами наших військ проводяться заходи з відновлення тактичного положення.

Протягом 14.12 росіяни намагались покращити тактичне положення в районі Благодатного, західніше Дальнього та в районі Єлізаветівки, проте успіху не мали, зазнали втрат і відійшли.

15.12 бійці 10-ї гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» відбили масований штурм російських загарбників на Сіверському напрямку та знищили чотири бойові машини піхоти, 13 мотоциклів та МТЛБ ворога. В результаті бойової роботи захисників ліквідовані 52 загарбники, ще 37 поранені. Також знищені 4 БМП, 13 мотоциклів, 4 багі, 1 МТЛБ, 28 FPV-дронів, міномет калібру 120 мм та дрон-камікадзе «Привіт 82».

15.12 ЗСУ звільнили від ворога Колесниківський ліс у Харківській області. Цю інформацію підтвердив командир безпілотних авіаційних комплексів «Ахіллес» 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка Юрій Федоренко.

15.12 біля села Піщане на Донеччині відбувся великий зустрічний бій, в результаті якого ЗСУ вдалося змусити ворога втекти до посадок біля селища Шевченко. Вперше за останні щоденні оновлення карти в актуальній версії «DeepState» не фіксується найменшого просування окупантів на Покровському напрямку.

ТИЖДЕНЬ В ЦИФРАХ І КАРТИНКАХ

Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 09.12 по 15.12 Донецької, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської та Харківської областей 5 людей загинуло, 65 отримали поранення.

НАСЛІДКИ ВІЙНИ

Втрати. Воєнні злочини

Експертні установи працюють над ідентифікацією останків, переданих з Росії під час останніх репатріаційних заходів, чи дійсно ці останки належать українським військовослужбовцям, які загинули під час авіатрощі літака ІЛ-76.

Понад 2000 українських військових зазнали отруєння хімічними речовинами, які застосовує РФ.

14.12 Під час виконання бойового завдання загинув льотчик 299-ї бригади тактичної авіації Повітряних сил Збройних сил України. Ім’я і прізвище Героя не повідомляється.

На фронті загинув військовослужбовець, режисер монтажу проєкту «Реальна історія» Олег Сарело.

У листопаді в Україні загинули щонайменше 165 цивільних і ще 887 отримали поранення, з них восьмеро дітей загинули та 57 отримали поранення.

В Україні загинув білоруський доброволець із позивним «Газ», який служив в Інтернаціональному легіоні. Йому було 25 років.

Станом на грудень 2024 року 301 цивільна українка перебуває у російському полоні. Щонайменше 25 з них позбавили волі ще до початку повномасштабного вторгнення, а 276 – після.

У тимчасово окупованому Криму з 2014 року вважаються зниклими безвісти 24 людини, з них 18 – представники корінного кримськотатарського народу.

Економіка

В Україні близько 23 тис. квадратних кілометрів зазнали критичного впливу війни, і потенційно така територія може бути сильно деградована.

Оновлені оцінки щодо збитків Україні внаслідок збройної агресії РФ можуть перевищити 600 мільярдів доларів.

Відбудова

Тернополяни, квартири яких було пошкоджено через атаку російського «Шахеда» 02.12 , отримають допомогу по 15 тисяч гривень.

УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ

Президент Зеленський

  • 09.12 затвердив емблему і прапор Служби зовнішньої розвідки України;
  • 10.12 сказав, що потрібно додатково 10-12 систем Patriot, щоб забезпечити Україні життя і зробити війну для Путіна беззмістовною;
  • завив, що запрошення в НАТО має бути надане всій території України, а діяти Альянс спочатку може тільки на підконтрольних територіях;
  • підписав зміни до Закону «Про судоустрій і статус суддів» щодо особливостей складання кваліфікаційного іспиту;
  • 13.12 провів першу зустріч Технологічної Ставки.

***

09.12 лідер німецької демократичної опозиції, кандидат у канцлери від консервативного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц приїхав в Україну. Мерц провів зустріч з Президентом Зеленським і сказав, що Консервативний блок ХДС/ХСС підтримує надання Україні далекобійних озброєнь.

09.12 Президент Зеленський обговорив з прем'єр-міністром Естонії Крістеном Міхалом, який прибув з візитом до Києва, участь України в Об'єднаних експедиційних силах (JEF) у статусі постійного члена. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зустрівся з Крістеном Міхалом. Сторони обговорили питання оборони України, відбудови та енергетики. Денис Шмигаль і Крістен Міхал підписали за результатами зустрічі Спільну заяву, в якій закликали до посилення санкційного тиску на РФ і встановлення повного торговельного ембарго, своєчасного і безперешкодного надання Україні військової допомоги. Міністр оборони України Рустем Умєров і прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал обговорили зміцнення співпраці у сфері кібербезпеки, а також підготовку та оснащення однієї з українських бригад.

***

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак провів зустріч із комісаром Європейського Союзу з питань оборони та космосу Андрюсом Кубілюсом, під час якої обговорили ситуацію на полі бою, першочергові потреби Сил оборони України та зміцнення української ППО.

У Міністерстві закордонних справ України чекають на вибачення від ФІФА, яка під час жеребкування на чемпіонат світу 2026 року показала карту України без Криму.

Глава МОУ Умеров повідомив, що Україна веде переговори з європейськими країнами про підготовку бригад стратегічного резерву.

Міністерство оборони України за 11 місяців 2024 року передало Силам оборони понад 1,2 млн безпілотних літальних апаратів різних типів, що включають розвідувальні, ударні та FPV-дрони.

Міноборони України виділило бригадам ₴1,1 мільярда на закупівлю БПЛА.

Україні вдалося відновити 935 медзакладів, які пошкодила з початку повномасштабного вторгнення Росія.

Кабінет міністрів

  • затвердив міжурядову угоду про будівництво мосту через річку Тиса на українсько-румунському кордоні;
  • дозволив реструктуризувати борги теплоенерго й водоканалів, які потрапили під обстріли;
  • виділив 64,8 млн грн із резервного фонду на забезпечення водопостачання Нікополя, Марганця і Покрова Дніпропетровської області;
  • на техніку та інші потреби військових уряд витратив цьогоріч 455 мільярдів;
  • звільнив очільника інституту національної пам'яті Антона Дробовича у зв’язку із закінченням строку призначення на посаду.

На Prozorro оголошені два тендери з розробки проєктної документації на відновлення будівлі головного корпусу НДСЛ «Охматдит».

Міністр оборони Умєров провів робочу нараду за участі представників Збройних сил, Державної служби спеціального звʼязку та захисту інформації й Міністерства оборони, на якій обговорили постачання безпілотних літальних апаратів Силам оборони.

Завдяки новому сервісу в застосунку «Армія+» військовослужбовці зможуть подати електронний рапорт на отримання винагороди за знищену техніку та упродовж 72 годин з моменту погодження рапорту отримати винагороду.

Новий склад наглядової ради НЕК «Укренерго» був погоджений Кабінетом Міністрів та затверджений наказами Міністерства енергетики. Нова наглядова рада складається із чотирьох незалежних членів, якими стали: Луїджі де Францискі, Єппе Себастьян Кофод, Ян Генрік Монтелл та Патрік Роланд Грейхен. Представниками держави Міненерго затвердило Юрія Бойка, Анатолія Гулея та Олексія Нікітіна.

Заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції Сергій Боєв і делегація Цільової групи з підтримки України Міністерства Збройних сил Франції на чолі з генерал-майором Седріком дю Гарденом обговорили плани щодо забезпечення України критично важливим озброєнням.

Україна нарощує виробництво сучасної зброї різних видів, що становить вагому частку в міжнародній співпраці нашої держави.

У ході процесу декларування зброї громадяни станом на 11 грудня 2024 року задекларували загалом 709 одиниць вогнепальної зброї.

До Києва 13.12 прибули американський посол з особливих доручень з питань кіберпростору та цифрової політики Нейт Фік та директор Оборонного інноваційного підрозділу Дуг Бек.

В Україні на одному із підприємств АТ «Українська оборонна промисловість» почали виробництво штурмових гвинтівок стандарту НАТО за ліцензією Česká zbrojovka.

ЕКОНОМІКА ВІЙНИ

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) спільно з міжнародним брокером AON запускають Гарантійний механізм відновлення та реконструкції України (URGF) на суму 110 мільйонів євро.

Правління НБУ ухвалило підвищити облікову ставку до 13,5%. Це рішення спрямовується на збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі – 5%.

НБУ уклав меморандум про забезпечення прозорості ринку банківських платіжних послуг з двома профільними асоціаціями та чотирма банками.

За січень – листопад 2024 року валовий внутрішній продукт України збільшився на 4% порівняно з аналогічним періодом минулого року; у листопаді зростання економіки становило 0,9% у річному вимірі.

Українські морські порти з початку 2024 року обробили 91,1 мільйона тонн вантажів, що на 70% більше показника за аналогічний період минулого року.

У січні-листопаді 2024 року товарообіг України становить 101,9 млрд дол. США.

За 10 місяців 2024 року Україна експортувала ІТ-послуг на 5,31 млрд грн, що на 4,4 млн грн менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Річна інфляція в Україні прискорилася до 11,2%; у листопаді 2024 року споживчі ціни зросли на 1,9%.

Компанії Групи «Нафтогаз» у січні – листопаді 2024 року видобули 13,5 мільярда кубометрів «блакитного палива».

Авіакомпанія SkyUp Airlines оголосила про запуск програми прямих регулярних рейсів із Кишинева (Молдова) на популярних європейських напрямках. Початок польотів запланований на квітень 2025 року, а квитки вже доступні для бронювання з 11 грудня 2024 року.

Упродовж 2024 року Україна досягла рекордних показників у деяких галузях АПК, зокрема, експорт цукру очікується на рівні 700 тис. тонн.

ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ

Президент США Джо Байден 12 грудня затвердив новий пакет допомоги Україні, який міститиме додаткові засоби протиповітряної оборони, спроможності для артилерії та інші види озброєнь. Вартість нового пакета оцінюється в 500 мільйонів доларів.

США і Британія запровадили нові санкції проти незаконної торгівлі золотом, яка, за заявами британського уряду, фінансує війну РФ проти України та підживлює корупцію.

У 2025 році Норвегія фінансуватиме навчання українських льотчиків та наземних спеціалістів F-16 у Португалії. Раніше навчання проходили в Данії.

Посли Європейського Союзу 11 грудня погодили новий пакет санкцій щодо Росії. 15-й пакет включатиме нові заходи проти російського «тіньового флоту».

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль прибув з візитом до Берліна.

  • на зустрічі із Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом обговорили напрями співпраці, зокрема розвиток спільних військових виробництв;
  • взяв участь у 7-му Німецько-українському бізнес-форумі і сказав, що загальна допомога Німеччини для України становить 37 млрд євро, що є найбільшою підтримкою серед європейських держав;
  • сказав, що від співпраці з Україною європейські країни можуть отримати стратегічні вигоди у ключових галузях, зокрема в енергетиці та обороні.

Міністерство фінансів США у вівторок, 10 грудня, оголосило про виділення Україні позики на $20 мільярдів в рамках ініціативи G7 на суму у $50 мільярдів щодо використання заморожених російських активів.

Палата громад парламенту Канади затвердила виділення 764 млн канадських доларів (близько 587 млн доларів США) на військову допомогу Україні.

На зустрічі 18 грудня у Брюсселі будуть європейські лідери, генсек НАТО і Президент України Володимир Зеленський. Лідери нібито планують обговорити можливі формати завершення війни та потенційне створення європейської миротворчої місії як одного із запобіжників від нового нападу Росії на Україну.

КОМЕНТАР: Володимир Огризко, колишній глава МЗС України, керівник Центру дослідження Росії: «Якщо відбудеться об’єднання таких країн, як Франція, Британія, Німеччина, Польща, Данія, можливо, ще хтось долучиться, і вони почнуть реально думати над тим, як протидіяти російській агресії, з розумінням того, що ми отримуємо реальні гарантії безпеки, а не просто заморожуємо війну, – тоді в цьому є сенс. Якщо це просто форма примусу України до того, щоб ми відмовилися від територій, то нам на таку пропозицію приставати немає сенсу».

Дональд Трамп обрав кандидатуру Кімберлі Гілфойл, колишньої ведучої Fox News та нареченої його старшого сина, на посаду посла у Греції, а Тома Баррака, голову свого інавгураційного комітету 2016 року, планує призначити послом у Туреччині.

Лідер німецького опозиційного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц, який претендує на посаду канцлера, заявив, що поставив би Україні далекобійні ракети Taurus лише після консультацій зі США.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про виділення шести європейським державам, які межують із Росією та Білоруссю, 170 мільйонів євро на захист кордонів.

Президент США Джо Байден затвердив меморандум про національну безпеку, що має слугувати дорожньою картою для нової адміністрації Дональда Трампа, яка прагне протидіяти зростаючій співпраці між Китаєм, Іраном, Північною Кореєю та Росією.

Нова очільниця дипломатії Європейського Союзу Кая Каллас вважає, що мільярди російських державних коштів, заморожених в ЄС, повинні бути використані для допомоги Україні.

Маршалок нижньої палати польського парламенту, кандидат у президенти РП від партії «Польща 2050» Шимон Головня не виключив участі польських військ у миротворчій місії в Україні, але це має бути під егідою і в межах структури НАТО. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заперечив чутки про відправку польських військ в Україну.

Угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан провів телефонну розмову з Путіним. Розмова тривала годину. Орбан стверджує, що Угорщина вживає «усіх можливих дипломатичних кроків», аби виступити на користь припинення вогню та мирних переговорів. Президент Володимир Зеленський відреагував на телефонну розмову і сказав, що для досягнення миру потрібні рішучість США, єдність Європи та налаштованість усіх партнерів на дотримання принципів Статуту ООН.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що готовий продовжувати переговори з Путіним, хоч і вважає телефонний дзвінок між ними у листопаді «розчаруванням».

Європейський суд з прав людини визнав заборону публічного носіння «георгіївської стрічки» в Україні законною. У рішенні у справі «Борзих проти України» 2017 року суд підтвердив право держави притягувати до відповідальності за використання цього символу.

Обраний президент США Дональд Трамп запросив на свою інавгурацію, яка відбудеться 20 січня, лідера Китаю Сі Цзіньпіна. Але Сі Цзіньпін на інавгурацію 20 січня у Вашингтоні не поїде.

Впливовий американський журнал Time вдруге назвав обраного президента США Дональда Трампа «Людиною року».

14.12 Національна Асамблея Південної Кореї (парламент) проголосувала за імпічмент президента Юн Сук Йола.

14.11 вперше в історії Грузії президента обирало не населення, а виборча колегія. Переможцем президентських виборів, легітимність яких не визнають чинна глава держави та опозиція, став колишній футболіст Михеїл Кавелашвілі. Кавелашвілі отримав 224 голоси – Ехо Кавказа. «Грузинська мрія» оголосила, що інавгурація нового президента відбудеться 29 грудня цього року. Чинна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі сказала, що  що не визнає легітимність виборів і назвала їх «глумом з демократії», висловивши впевненість у тому, що це не завадить Грузії йти європейським шляхом.

КОМЕНТАР: Саломе Зурабішвілі, президентка Грузії: «Особисто я збираюся залишитися президентом після виборів. З одного боку, тому що я дійсно залишуся президентом до кінця мандату, до інавгурації. Але інавгурації легітимного президента. Якщо парламент не є легітимним, якщо він не був скликаний мною відповідно до умов Конституції, якщо він базується на виборах, які не є легітимними – з моєї точки зору і з точки зору народу, то обраний президент теж не буде легітимним, навіть якщо він буде інавгурований».

Кабінет міністрів Молдови на засіданні 11.12 схвалив рішення про запровадження надзвичайного стану в енергетичному секторі з 16.12 на 60 днів через ризики припинення постачання російського газу.

Австрійська компанія OMV розриває довгострокову угоду про постачання природного газу з «Газпром експорт». Зараз OMV більше не має жодних контрактів на постачання з «Газпром експорт» і не здійснює комерційної діяльності в Росії.

Міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац повідомив, що в ніч на 10 грудня ізраїльські ракетні кораблі ВМС знищили сирійський військовий флот у рамках масштабної операції, спрямованої на усунення стратегічних загроз для країни. Спеціальний посланник ООН щодо Сирії Гейр Педерсен закликав Ізраїль припинити завдавати ударів по країні, яка оговтується після падіння режиму Башара Асада.

Росія переконала Башара Асада тікати з Сирії, дійшовши висновку, що його режим не спроможний чинити опір наступу озброєних загонів опозиції. Повалений президент Сирії Башар Асад майже нікому не розповідав про плани втекти з країни, а також збрехав армії про те, що військова допомога Росії вже у дорозі.

КОМЕНТАР: Євген Добряк, експерт-міжнародник: «Асад – дуже небідна людина. І те, що батько його зміг там зібрати, і те, що сам Асад протягом свого 24-річного перебування при владі у Сирії теж дуже багато взяв з сирійського народу... Це все зараз опинилося у РФ. Вони його з цих причин і прийняли. З іншого боку, йому ніхто не дасть розпоряджатися цими мільярдами. Йому залишать на життя, а все інше буде так, як і у Януковича: все це буде працювати на Росію».

Вранці 15 грудня стало відомо, що у Керченській протоці тонуть два танкери «Волгонефть 212» і «Волгонефть-239», їх розламало навпіл, і мазут почав текти у море. Врятували капітана та 13 членів екіпажу російського танкера «Волгонефть 212». Капітан та 1 член екіпажу перебувають в реанімації. 14 людей з екіпажу танкера «Волгонефть-239» ще чекали на порятунок.

ВІЙНА&ЖИТТЯ

10.12/ «Небесне око» бачить біль і несе помсту. Історія операторки дронів

ЦИТАТА: «Навчання проводилося тижні три. Ми виходили з тренерами і літали, вчили різні аспекти, що і як може бути. Бо це лише на перший погляд здається, що просто пультиком водиш і дроном там якось керуєш. Але є багато нюансів, особливо там, де ведуться бойові дії».

10.12/ Таїнство бандури: як кобзарські традиції відстоюють Україну у світі

ЦИТАТА: «Для нас з вами це – визнання наших цінностей, культури, самобутності та ідентичності. Цей здобуток стане частиною нашої Великої Перемоги. Неспровокована Україною війна забирає життя українських митців: 133 загинули, серед них і шестеро братчиків кобзарських цехів, які стали на захист України…Та попри всі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура засвідчує незламність».

11.12/ Дипломатія: Зеленський висловив готовність до миру, Путін скрутив «ультимативну дулю»

ЦИТАТА: «Якщо Путін вирішить вдатися до нових провокацій, важливо, щоб Україна та європейські партнери одразу окреслили ці дії як виклик не лише Україні, але й Сполученим Штатам. Адже Путін у такий спосіб демонструє, що прагне підірвати авторитет США та їх здатність очолювати міжнародний порядок. Це спроба заявити, що замість «Make America Great Again» світ повинен бачити «Росія понад усе».

11.12/ Інфобум від Укрінформу: Більше нагород – красивих і чесних!

ЦИТАТА: «Український народ вже явив світу багато чудес: пройшов дві революції, не зламався, коли ворог хотів взяти «Київ за три дні», та зараз мужньо відстоює свою землю. І одне із таких чудес являють саме кінематографісти, які показують всьому світу, що українське кіно живе і розвивається, незважаючи на відсутність належного фінансування, незважаючи на те, що в країні йде повномасштабна кровопролитна війна».

Підготувала Марина Дмитрів, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-