Лазерна зброя? Цікаво, але перелому у війні поки що не зробить…
Ще один фрагмент фантастичних романів-фільмів про зоряні війни, де фігурують «світлові мечі», стає реальністю: людство майже навчилося воювати лазерною зброєю. Підтвердження цьому – досягнення британських військових, які з лазерної установки, встановленої на бронетранспортері, вразили на значній відстані повітряний дрон. Але чи здатні такі «світлові гармати» кардинально змінити перебіг подій на полі бою, витіснити дороговартісні ракети, зенітні комплекси? І чи можна сподіватися, що це мілітарне ноу-хау наших партнерів буде застосовано проти російських окупантів? Роздумами про це з кореспондентом «Високого Замку» Іваном Фаріоном ділиться авторитетний військовий аналітик, полковник ЗСУ Петро Черник.
ПРИЗВЕЛА ДО РОЗВАЛУ СРСР…
- Лазерна зброя – ніяка не новинка. Ще у часи президента Рональда Рейгана у Сполучених Штатах було розроблено програму, яка передбачала розміщення у космосі лазерів типу «Ескалібур (мали таку ж назву, як і магічний «меч короля Артура»). Саме ця військова програма, вважаю, значною мірою, зламала економічний хребет радянського союзу. срср ув’язався у вельми затратну гонитву озброєнь з Америкою, однак це виявилося йому не під силу, він розвалився. Зазнав краху швидше, ніж очікувалося.
Відтак цю військову космічну програму США згорнули. Але не відмовилися від неї. Перейшли на, так би мовити, локальний рівень використання лазера у військовій сфері. Є вірогідна інформація, що як мінімум у 2017 році Пентагон поставив на свої есмінці важкі лазерні системи.
Лазер – це високоенергетичний промінь з майже такою ж швидкістю, як у світла. Для його виробництва потрібна гігантська кількість електроенергії. Це дуже складне устаткування, складна система. Поза тим, американці її застосували. Підтверджено, що цю лазерну зброю було використано на відстані до 20 кілометрів – променем згаданої установки було пропалено безпілотне надводне судно.
На Заході дійшли висновку, що дрони несуть велику небезпеку, і для протидії їм почали розробляти, удосконалювати лазерні системи. Їх мають не тільки США, а й Китай. Є поки що не підтверджена інформація, що такі установки купила у китайців Саудівська Аравія. І ось тепер британці декларують успішне застосування своєї лазерної новинки DragonFire. За поширеною інформацією, вона здатна вразити будь-який безпілотник на відстані 20 км.
ЧИ Є МАЙБУТНЄ У ТАКОЇ ЗБРОЇ?
- Безперечно! Але є два нюанси, які її розробники повинні обов’язково врахувати. Це насамперед розміри цієї установки. Британці повідомили нам декларативні речі, їхня інформація має узагальнюючий характер. Бо, скажімо, те, що показали американці, що, як мовиться, можна помацати руками – це великі лазерні установки на кораблі. Поза сумнівом, їх треба зменшувати.
Британці кажуть, що їхня DragonFire – це начебто лазерна система, вже інтегрована у бронеавтомобіль чи у бронемашину на основі танка «Челленджер». Але це тільки слова! Реальна бойова робота – зовсім інше…
Чи теоретично можливо, що британці передадуть нам одну-дві такі свої машини – для експерименту, для випробування у бойових умовах? Щоб побачити на практиці, як вони діють проти російських безпілотників. Цілком можливо, чому б ні?
Наведу такий приклад. Німці найновіший свій зенітно-ракетний комплекс ІкRIS, з лінійки IRIS-T SLM, (із коефіцієнтом ураження цілі – 100%!) ще не розгорнули у себе, а нам його передали. Це феномен! Щоправда, ще один дивізіон таких комплексів вони продали єгиптянам. І це при тому, що діє золоте правило: найперше озброюй себе, а потім передавай зброю іншим. Педантичні німці це правило порушили. Можливо, його порушать і британці…
Вони можуть передати нам одну-дві експериментальні установки, щоб зрозуміти, як вони працюють у реальному бою. Наголошую: декларація розробки – це одне. А практика – зовсім інше.
Є безліч прикладів в історії, коли полігонне, я навіть сказав би – «камерне» випробування зброї проходило нібито добре, а коли справа доходила до бою… Взяти, для прикладу, танк «Челленджер-2». У наших умовах добре показала себе тільки одна його гармата. А все решта потребує дуже серйозного доопрацювання…
ПОКИ ЩО РОЗРАХОВУЄМО НА ТРАДИЦІЙНУ ППО
Лазерна зброя має майбутнє. Але зарано казати, що це – надсучасна зброя, яка може переламати хід війни. Якщо і переламає, то точно не у цьому циклі. Навіть якщо вона добре зарекомендує себе на полі бою, треба попрацювати над її здешевленням. Усі експериментальні установки є дорогими. Масовим продуктом вони стануть лише тоді, коли буде прийнятна пропорція між її бойовою доцільністю і ціною. Є унікальні, просто фантастичні розробки багатьох видів зброї, але їх заморозили, бо виявилися такими дорожезними, що проєкт розцінили як недоцільний.
Найголовніший підсумок після «новини дня». Чекаємо, набираємо терплячості. І не дивимося у бік лазерної зброї як такої, яка могла б допомогти нам досягнути перелому у боротьбі із безпілотними системами ворога. Треба більше розраховувати на класичні зенітно-ракетні комплекси і ствольну артилерію зенітного порядку.
Петро Черник, військовий аналітик, полковник ЗСУ
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама