
Оборона Покровська: чому російська стратегія провалилась
Отже… Покровська тема не давала спокою російським генералам весь 2024-й рік, і вони планували захоплення міста протягом минулого року. Потім, з огляду на очевидні зміни, вихід на Покровськ і початок міських боїв було відкладено на кінець-початок 2024-2025, щоб якраз під інавгурацію Дональда Трампа місто стиралося в пил і росіяни могли хизуватися кадрами руйнувань як доказом свого “превосходства”… Але ні.
Покровськ російське командування планувало спочатку оточити, але для цього необхідно було виконати мінімум дві умови: зрізати Курахівський виступ і організувати стабільну ЛБС з флангами.
Крім того, раніше я зазначав, що для того, щоб оточити Покровськ, РОВ необхідний потенціал угруповання чисельністю не менше 150 тисяч осіб, у той час як на всьому Покровсько-Курахівському напрямку зосереджено трохи більше 100 тисяч осіб. Тобто, навіть якщо зняти всі війська з Курахівського виступу і зосередити на Покровському напрямку для проведення операції з оточення міста, їх не вистачить для реалізації задуманого.
Пішла друга половина лютого 2025-го – і що ми констатуємо? Фланги, правий і лівий, у Покровська не сформовані, відсутнє елементарне оточення. Стабільної ЛБС – немає. Курахівський виступ так і не зрізали. При цьому 55-а ОМСБр 41 ОВА втратила боєздатність і була відведена у другий ешелон для відновлення та замінена на 15-у ОМСБр 2-ї ОВА, яка взагалі призначалася для міських боїв у Покровську.
Але далі події розвиваються ще цікавіше. У той час, як на Курахівському виступі 90-а ТД відчайдушно рубається за те, щоб захопити чергову лісосмугу ціною 2-3-х рот, командування РОВ вдалося до цікавих рішень, а саме, перевести 8-у ОВА у складі 20-ї МСД і 150-ї МСД на північ, а точніше, для обходу Костянтинівки із заходу. Іншими словами, від Торецької агломерації це 12 кілометрів, а від Кераміка це взагалі понад 22 км. Тобто, логічно, швидкого ривка не очікується.
Про що це говорить? Це говорить про те, що, розчарувавшись за підсумком у Покровському напрямку, РОВ намагаються щупати нові, серед яких і Краматорський, де Часів Яр, що тримає оборону з жовтня 2023, і Костянтинівка, до якої окупанти поки тільки артилерією дотягуються і кошмарять її, рівняючи з землею.
Скажемо так, навіть з такою перестановкою сил і засобів у РОВ немає можливості в максимально стислі терміни реалізувати свої амбіції ні по Покровську, ні по Костянтинівці. Так, просуватися вони будуть, ціною роти, двох і навіть трьох за квадратний кілометр, але при цьому цілі так і не будуть досягнуті. Витрата ресурсу заради демонстрації можливості його витрачати. Таке собі спалювання стодоларової банкноти в TikTok, щоб збудити малолітні мозочки. А по суті?
А по суті, українські війська продовжують тримати оборону, виснажуючи російські рефлексії і з військової науки, не дають жодного шансу РОВ за станом на зараз поставити нас у невигідне становище. Просто люди, далекі від військової науки, цього не розуміють. Добиваємо, добиваємо, добиваємо…
Скажу так. Передислокація російських військ на Краматорський напрямок може здатися проблемою, але насправді, в нинішніх умовах, це розосередження ресурсу, яке нам вигідно. Нехай б’ються рогом об нову стіну, а попередній напрямок, що був пріоритетним, отримає не просто перепочинок, але й можливо, щось більше.
РОВ виснажені. І саме цим ми зараз користуємося. Незважаючи на те, що там зібралися в Саудівській Аравії копрофаги. Діла нам до копрофагів бути не може, для нас важливіше – примноження добрив для нашої землі, де в світлому майбутньому ми будемо ростити пшеницю, і ростити покоління, що несуть у майбутнє поколінь славу тих, хто стояв стіною перед сараною.

Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач

реклама