Отримую дуже багато відгуків від російських інтелігентних людей, які говорять про те, що я відкрила для них історію України
- Я думаю, до 10-ти відсотків населення. А серед інтелігенції більше. Принаймні, у вузівських підручниках ця історія є. Я отримувала дуже багато відгуків, і отримую дуже багато від російських інтелігентних людей, які говорять про те, що я відкрила для них історію України, що вони по-справжньому не підозрювали про це. Так що багато людей готові це сприйняти. На жаль, книг дуже мало. 90% населення Росії взагалі не знають історію України. У них немає і шляхів дізнатися про неї, передач по телебаченню немає, популярної літератури немає. Вибачте, але у свій час і Україні треба було підготувати науково-популярні програми з історії України та просунути це на російські канали. 15 років тому це ще було можливо. Російський читач не підготовлений, а те, що він чує останні два роки по телебаченню, це - жах. Хоча журналісти частіше цікавляться пізніми періодами. Ім'я Мазепи перестали поминати всує, я тішу себе думкою, що в цьому є і моя заслуга, що його перестали вважати зрадником.
- Під час презентації книги ви говорили про розкол всередині російської інтелігенції. Це розкол на тих, хто готовий опонувати владі і хто не готовий, я так зрозуміла.
- Я б так не сказала. Це глибше насправді, тому, що це - розуміння Росії, росіянами свого місця в світі і того місця, яке вони готові відвести Україні. Це не питання ставлення до влади. Це питання ставлення, можливо, до самих себе. Це більше таке ідеологічне, філософське питання, яке раніше не виникало; і, можливо, Україна стала просто от тим лакмусовим папірцем, який виявив цей насправді глибший, більш широкий розкол.
- Ви якось висловилися у вашому інтерв'ю російським ЗМІ, що нам треба звикати, що наша ідентичність - це не обов'язково Київська Русь. А ви самі готові прийняти те, що Русь - це, загалом, не колиска трьох братніх народів, що Русь - це Україна. І що деревляни, поляни, сіверяни - стародавні праукраїнці. Не те, щоб нам було шкода в колисці ще місце для вас, але це несправедливо.
- Між іншим, зараз вже є теорія про те, що російська ідентичність починається з Ладоги і з приїзду відповідно Олега і Рюрика, і що вона не пов'язана з Києвом. Так що такі теорії є, і вони навіть намагаються протиставити те, що історія старої Ладоги - більш давня, ніж історія Києва.
- Ще одне чутливе питання стосується Голодомору. У Росії не визнають, що це був геноцид. А якщо б Росія визнала, що так - це був геноцид, де людей знищували не за національною, а за становою ознакою. Знищувала радянська влада, представники якої були і в Росії, і в Україні. І наші місцеві, і там українці етнічно були представниками цієї влади. Хіба не легше було б нам будувати стосунки, якщо б офіційна Росія солідаризувалася з нами ось в такій тональності?
- На жаль, у Росії дуже насилу визнають різні такі події. Ну навіть ось, наприклад, події в Катині з Польщею - і ніби воно було на офіційному рівні Росією визнано, та все одно це зустріло величезну опозицію з числа росіян, які не бажали це визнавати. Те ж саме з Голодомором. Я - не визнаю терміну геноцид. Я вважаю, що більш такий правильний з наукової точки зору термін - страшна трагедія. І ця страшна трагедія повинна бути описана, розказана на підставі документів, і ось знову ж таки це має бути публікація російською мовою, щоб вона змогла дійти до росіян, хоча б тих, хто цим цікавиться. І я вважаю, що найбільш перспективною була би спільна якась праця російських і українських вчених, які могли б зробити дослідження паралельні. Наприклад: голод у Поволжі, Голодомор в Україні. Зіставлення аналогічних подій. Це було б дуже важливо саме для взаємного визнання і розуміння спільності трагедії, тому що те, що зробив вождь усіх народів Радянського Союзу Сталін і радянська влада - це страшна трагедія. І я вважаю, що для росіян це була менша трагедія ніж для українців. Нехай у нас не було голодомору, але у нас було багато дечого іншого.
- Наші авторитети вважають, що поки не пройде процес так званої денацифікації, то примирення між Росією і Україною неможливо, ви згодні?
- Я думаю так, що в історії якісь епізоди, вони дуже короткострокові. Якщо брати довгострокову нашу з вами історію, і я не можу сказати, скільки знадобитися років - 10, 20, 100 для того, щоб пережити і забути події останніх років. Можливо, знадобитися кілька поколінь, а можливо знадобитися 10, 20 років. Але я вважаю, що найголовніше, що вже зараз треба починати кроки на шляху зближення.
- Ну як же, поки на Донбасі російські танки, це неможливо.
- Ми повинні протистояти танкам саме спілкуванням інтелігенції. Це те, що ми можемо зараз зробити. Я вважаю, що це необхідно тому, що ми повинні думати про наше молоде покоління.
- А який відсоток російської інтелігенції розуміють Україну і співчувають їй?
- Думаю, що дуже великий відсоток. І мені здається, що ми зараз повинні думати про молоде покоління росіян, щоб вони не виросли з образом ворога. І точно так само мені здається, що це буде правильна відповідь політикам. Ми підписували звернення російських істориків до влади, їх можна знайти в Україні.
- Серед ваших подруг, друзів є путіністи?
- Ні.
Спілкувалася Лана Самохвалова