Пристрасті навколо "Стуса": медіаюрист дав пораду творцям фільму
Таку думку у коментарі Укрінформу висловив медіаюрист ГО "Платформа прав людини" Олександр Бурмагін.
"Якщо через такі погрози коригувати зміст сценарію і замовчувати історичні факти - це "дно" всьому держапарату. Просто треба зняти так, щоб мати докази під кожен факт, який буде в сценах. По змозі, звісно", - зазначив Бурмагін, коментуючи заяву адвоката лідера "Українського вибору" Віктора Медведчука про те, що у разі виходу в прокат фільму "Стус" з недостовірною інформацією про його клієнта, він залишає за собою право на відповідні правові дії, зокрема спрямовані на заборону через суд демонстрації цього фільму.
Експерт наголосив, що теоретично можливість заборонити фільм через суд є - її передбачено нормою Цивільного кодексу України, а саме ч.2 ст.278: "якщо особисте немайнове право фізичної особи порушене в номері (випуску) газети, книзі, кінофільмі, теле-, радіопередачі тощо, які випущені у світ, суд може заборонити (припинити) їх розповсюдження до усунення цього порушення, а якщо усунення порушення неможливе, - вилучити тираж газети, книги тощо з метою його знищення".
Таким чином, зауважив він, суд може заблокувати показ фільму на території України.
"Звісно, можна потім вилучити ті частини, в яких суд визнає інформацію недостовірною, і запустити знову", - додав Бурмагін.
На уточнююче запитання, яким чином можна довести недостовірність інформації у художньому фільмі, експерт відповів так: "Якщо він на реальних фактах знятий, то чому ні? Це ж не вигадана сюжетна лінія, а реальна".
Водночас можливі строки розгляду судового позову Бурмагін не став прогнозувати: "Якщо вони (сторона Медведчука - ред.) ще підуть через забезпечення позову, то протягом одного дня можна отримати судовий документ (ухвалу про забезпечення позову - ред.) про заборону показу, а потім, скільки буде справа розглядатись, уже не так важливо".
Як повідомлялося, 10 серпня актор Геннадій Попенко написав у Facebook, що з фільму "Стус" вирізали сцену фінального судового засідання над поетом-дисидентом, адвокатом якого був Віктор Медведчук. За його інформацією, це сталося нібито через дзвінки з адміністрації Медведчука до творчого колективу фільму з вимогою прибрати всі згадки про нього.
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман 11 серпня доручив Міністерству культури та Державному агентству з питань кіно розібратись у ситуації навколо фільму про Василя Стуса, а голова Держкіно Пилип Іллєнко заявив, що відомство вже розпочало перевірку фільму "Стус", на виробництво якого виділено державні кошти.
Того ж дня знімальна група фільму "Стус" повідомила, що сцену суду над Василем Стусом буде дознято найближчим часом.