У Чернігові завершили реставрацію старовинної ікони Єлецької Богородиці

У Чернігові завершили реставрацію старовинної ікони Єлецької Богородиці

Укрінформ
У кіот Петропавлівської церкви Свято-Успенського Єлецького жіночого монастиря у Чернігові повернули після реставрації унікальний зразок українського іконопису кінця XVII століття - ікону Єлецької Божої матері.

Про це кореспондентові Укрінформу повідомив директор Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського Сергій Лаєвський.

"Приїхала з Києва художник реставратор Лусіне Михайловська, востаннє оглянула ікону, пересвідчилася, що лак прийнявся і блищить, після чого все пішло за церковним каноном: священики взяли святиню, обережно винесли, встановили в кіот за скляні дверцята, після чого відслужили молебень", - розповів він.

Лаєвський нагадав, що ікону було пошкоджено під час пограбування Петропавлівського храму в лютому 2017 року. Тоді злодії зламали замок, відкрили кіот і викрали золоті й срібні прикраси, залишені вірянами біля святині. При цьому трохи пошкодили ікону, що, втім, дало змогу фахівцям пересвідчитись, що образ потребує негайної реставрації.

Відео дня

"Як виявилось, ми дуже вчасно зреагували, бо ще б трохи - і зображення могло би просто "сповзти". Ікона вже "ледь дихала", - зазначив Лаєвський.

Після пограбування музей висунув вимогу повернути ікону під його опіку, оскільки вона є державною власністю і перебуває в його колекції. Реставрацію ж запропонували провести в Києві, у Національному реставраційному центрі. Однак проти цього активно виступили віряни, які заявили, що ікону не можна вивозити з Чернігова, бо вона є оберегом міста.

Тож було прийнято компромісне рішення й укладено кілька договорів - про передачу в тимчасове користування ікони від музею в монастир, забезпечення належних умов для реставрації та фінансування цих робіт. Відновлення ікони відбувалось на території Єлецького монастиря.

"Реставратори багато часу витратили, щоб зняти, укріпити, повернути на місце й максимально наблизити зображення і оздоблення до первинного вигляду. Багато з того, що ми зараз побачимо, раніше видно не було", - зауважив директор музею.

Читайте також: Божий агнець: сестри Тельнюк презентують проект, присвячений капеланству

Фото відновленої святині можна побачити на сторінці історичного музею у Facebook.

Явлення стародавньої чудотворної Єлецької ікони Божої матері відбулося 6 лютого 1060 року. Це сталося в період князювання в Чернігові онука князя Володимира - Святослава Ярославича, який і заклав на місці явлення ікони монастир.

Фото: Вікіпедія, Facebook

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: