До Києва привезли грамоту часів Мазепи, яку Німеччина передала Україні

До Києва привезли грамоту часів Мазепи, яку Німеччина передала Україні

Фото
Укрінформ
Сьогодні вночі у Борисполі зустріли грамоту 1708 року, видану Петром І митрополиту Йоасафу Кроковському щодо поставлення його на Київську митрополію.

Про це написав у Facebook міністр культури Євген Нищук.

"Це справді надзвичайно цікавий рукописний пергамент, розміром 80 на 58 см у срібно-позолоченій оправі. По поверненні документ доправили до Національного заповідника "Софія Київська", де дуже скоро ми представимо Грамоту до огляду. Ця передача стала результатом роботи Міжурядової комісії з питань повернення переміщених культурних цінностей під час Другої Світової війни", - повідомив міністр.

Читайте також: Що пов'язує Петра Першого та український Томос?

Артефакт, датований 1708 роком, був втрачений в час Другої Світової війни, а з кінця 50-х був у бібліотеці Інституту східно-європейської історії та краєзнавства Університету Тюбінгену.

Як повідомляв Укрінформ, церемонія передачі Україні грамоти 1708 року, виданої Петром І митрополиту Йоасафу Кроковському щодо поставлення його на Київську митрополію, пройшла 14 березня в архіві Міністерства закордонних справ ФРН.

Дослідники зауважують: документ цікавий тим, що в ньому підкреслюється перебування київського митрополита під владою московського патріарха та заборона “відлучатись під благословення й поради вселенських патріархів”.

На думку істориків, це підтверджує намагання Москви запобігти намірам утвердити єдину українську православну церкву "під послухом святійшого апостольського трону константинопольського", які були задекларовані у конституції Пилипа Орлика 1710 року, та доводить, що плани повернення Київської митрополії під омофор Константинополя у середовищі київського духівництва початку XVIII ст. були досить поширеними. Той факт, що пізніше, під час публікації цієї грамоти в XIX столітті із тексту "зникла" саме та частина, де Петро І нагадує митрополиту про обіцянку не звертатися до вселенських патріархів, свідчить про спроби замовчати тему перепідпорядкування Київської митрополії Москві, припускають науковці.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-