«Картини на дотик»: у Харківському художньому музеї запустили інклюзивний проєкт
Фінансову підтримку проєкту надає Український культурний фонд, повідомила кореспондентові Укрінформу ініціатор проєкту, координатор Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива» Олена Зіненко.
«Наша фундація не вперше реалізує інклюзивні проєкти у Харківському художньому музеї, чий фонд - понад 20 тисяч експонатів. Так, у 2018 році ми створили для музею аудіогіди для незрячих відвідувачів, і вони мали успіх. А у 2019 році наш черговий проєкт - створення аудіогідів для Харківського художнього, музею, а також музею Григорія Сковороди та сільського Пархомівського музею, причому кількома мовами - українською, англійською, німецькою та французькою - вже підтримав Український культурний фонд. Він же підтримав грантом у 500 тис. грн і новий інклюзивний проєкт: зробити рельєфні копії відомих картин з фонду Харківського художнього музею, щоб відвідувачі з порушенням зору могли «прочитати» їх на дотик», - зазначила Зіненко.
За її словами, для реалізації проєкту запросили відомого у Харкові скульптора, яка отримала профильну освіту у Харківській державній академії дизайну та мистецтв, Тетяну Альбіцьку-Костомарову.
«Ми також знайомі з Тетяною як учасники реалізації спільного волонтерського проєкту розвитку художніх здібностей у дітей, зокрема, у школах на контрольованій території Донбасу, де Тетяна навчала дітей вмінню ліпити іграшки з глини. Було дужє приємно, коли Тетяна дала згоду взяти участь у реалізації нового проєкту», - додала Зіненко.
За словами Альбіцької-Костомарової, спочатку в експозиції художнього музею відібрали картини, які б максимально відповідали задуму сприйняття картини на дотик.
«Обрала чотири роботи: картину Репіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану», графічну роботу Дюрера «Прогулянка», натюрморт Ханса ван Санта «Сніданок» та картину відомого українського митця Костянтина Трутовського «Одягають вінок». Все інше, як кажуть - справа техніки. Спочатку - графічне копіювання роботи, причому заввишки не більше 1 метра, щоб відвідувачі з порушенням зору змогли доторкнутися до всіх елементів, потім - копія з пластиліну, яку потім формують у гипсі. І кінцевий результат, рельєфна копія у штучному камені, який гладкий та приємний, теплий на дотик, і це сподобається відвідувачам», - розповіла Альбіцька-Костомарова.
Як зазначила науковий співробітник Харківського художнього музею, куратор інклюзивних програм Ганна Задорожна, готові рельєфні картини наприкінці жовтня будуть розміщені у постійній експозиції музею. Також вона додала, що на черзі – проєкт зі створення копій картин Нарбута у технології об'ємного друку від фундації «Громадська Альтернатива».
Фото: Суспільне Харків