У художньому музеї Харкова показали тактильні копії картин
Про це кореспонденту Укрінформу розповіла наукова співробітниця музею Ганна Задорожна.
«Проєкт «Крокуємо інклюзією» ініційований Харківською обласною фундацією «Громадська альтернатива» за підтримки Українського культурного фонду. Мета проєкту - не тільки створити інклюзивні продукти - тактильні живописні та графічні копії творів відомих авторів, а й покращити їх сприйняття на дотик завдяки текстовим описам», - зазначила Задорожна.
За її словами, описи створювалися фахівцями музею з урахуванням рекомендацій викладачів школи імені Короленка. Завдання було таке, щоб тексти немовби вели відвідувача від головних елементів твору до другорядних, створюючи повноцінне сприйняття шедевра.
У Харківському художньому музеї продемонстрували тактильні копії картин / Фото: В’ячеслав Мадієвський, Укрінформ«Наприклад, у тактильній копії твору голандського художника 17-го століття Ханса ван Санта «Сніданок» можна відчути на дотик, за описом, і ткану серветку на столі, і нарізаний лимон на круглому тарелі, і ніжку келиха з вином, декоровану об'ємними пухирцями, і круглу хлібину. А ось у гравюрі на міді Альбрехта Дюрера «Прогулянка» (1471-1528) відвідувач завдяки опису не пропустить кучеряві волосся чоловіка, його головний убір, прикрашений великим пір'ям, розкішну сукню жінки. У тактильній копії картини художника 19-го століття Костянтина Трутовського «Надягають вінок» відвідувач відчує на дотик усі елементи стародавнього українського обряду, де серед головних - вінок із квітів на голові дівчинки. Опис допоможе «побачити» і полотно Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», де чимало рельєфних, об'ємних деталей, зокрема хутрові шапки героїв», - пояснила Ганна Задорожна.
За її словами, тактильні копії цих шедеврів, які втілені в об’ємі - зі штучного каменю - створили відомі харківські мисткині Тетяна Альбицька-Костомарова, Ira Olenina і Тетяна Новикова - теж у співпраці з консультантами та педагогами школи-інтернату імені Короленка: «Зараз вони працюють над тактильною копією роботи Георгія Нарбута (1886-1920) «Літера К», до якої також буде створено опис».
Один з відвідувачів музею, учень 9-го класу школи-інтернату ім. Короленка Данило поділився, що завдяки описам він сьогодні вперше «побачив» шедеври, не пропустивши жодної важливої деталі. «Вивчення творів мистецтва на дотик - це вже відомий метод, а створення можливості ознайомитися з шедеврами за допомогою покрокового опису - це справді крута інновація», - відзначив школяр.