У київській галереї «Лавра» експонують знамениту шафку з півником із Бородянки
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, захід організовано Національним музеєм Революції гідності, який зібрав свідчення руйнувань та спротиву українців під час російського повномасштабного вторгнення з 24 лютого.
"Українські Майдани – це річ, яку росіянам не збагнути. Вони нам її не вибачають, тому що не розуміють, про що йдеться. Йдеться про нашу ідентичність, наші традиції, цінності, які ми захищали і на першому Майдані, і на другому Майдані. ... Майдан розпочав власне нашу війну з росією, яка продовжується сьогодні. Майдан був не тільки в Києві. Я повернувся з Херсона в суботу, і головне відкриття – це люди, самі херсонці, які вели свою війну, свій супротив за нашу ідентичність. Тому що росіяни воюють проти нашої культури в першу чергу. Крадуть картини, знищують пам’ятки культури. І нам цю ідентичність надзвичайно важливо зберегти завдяки спільним зусиллям і єднанню з нашими Збройними силами”, – сказав на відкритті виставки міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
Як зазначив на відкритті виставки Герой України, генерал-майор ЗСУ, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна Ігор Гордійчук, зараз дуже важливо зберегти пам’ять про те, що пережила і переживає Україна. "Найголовніше – зберегти пам’ять, щоб хлопці і дівчата, яким на передовій найважче, також відчували, що в тилу все робиться для перемоги. Що майбутня генерація, покоління росте набагато свідомішим, набагато краще підготовлене і гідно забезпечене. Як би нам важко не було, ми їм кажемо, що ворогу нас не здолати, тому що День Гідності і Свободи – те, чого у них (росіян – ред.) немає навіть бажання осягнути... Саме жертовність Небесної сотні надихнула нас, і ми прямо з Майдану пішли уперед. Ми знали, що буде важко, але іншого вибору, як боротьба, у нас немає. Ми обов’язково маємо завершити її перемогою. І саме такі заходи, як тут, пам’ять, дозволяють нам не опускати руки", – сказав Гордійчук.
Загалом на виставці представлено близько 200 експонатів, серед яких – речі, які збирала команда Національного музею революції гідності та Штабу порятунку спадщини в експедиціях на звільнених територіях.
Також в експозиції є експонати з Майдану Незалежності часів Революції гідності – як, наприклад, дерев’яна скульптура Тараса Шевченка, частина новорічної ялинки, каркас якої був встановлений на Майдані.
На виставці представлені також світлини, які робили з початку повномасштабного вторгнення росії.
Одна з перших експедицій відбулася до звільненої Бородянки, з якої команда музею привезла вже всесвітньо відому шафку з півником Васильківської майоліки, які стали символом незламності України. Півник вже експонувався в рамках партнерської виставки в Музеї декоративно-прикладного мистецтва, але це вперше коли і шафка, і півник експонуються разом.
Також на виставці представлені шкільна класна дошка з ліцею в Гостомелі, на якій окупанти написали свої епічні "послання".
Серед експонатів є речі, які команда музею привезла з деокупованих території Харківщини, зокрема з міста Ізюм. Це напис російською мовою на банері, що попереджає про встановлений час комендантської години, яку росіяни запровадили в окупованому місті.
На виставці також представлено багато фотографій зруйнованої культурної спадщини — будинків, церков, історичних та культурних пам’яток, музеїв.
Як зазначив у коментарі Укрінформу директор Музею Революції гідності Ігор Пошивайло, розглядається питання про створення в подальшому мобільної виставки з експонатами.
"Є у нас плани, щоб зробити варіант цієї виставки мандрівним – по країні і за кордоном. Вже готові її прийняти в Сполучених Штатах Смітсонівський інститут, плануємо в Європарламенті. Це попередні домовленості. Українці зможуть побачити експонати з цієї виставки у виставкових проєктах. Як тільки нам пропонують простір, ми радо відгукуємося, у нас багато мандрівних інформаційних проєктів”, – сказав Пошивайло.
Виставка буде тривати до кінця грудня, і за умови запиту від суспільства в галереї готові її продовжити. Протягом 21 листопада вхід на виставку безкоштовний, в подальшому – вхід за квитками галереї "Лавра". Пільгові категорії відвідувачів зможуть відвідати її безкоштовно.