В Україні налічується до ста учасників кобзарсько-лірницького цеху - Санін
Про це в інтерв'ю Укрінформу повідомив кінорежисер і лірник Олесь Санін.
«Ми можемо говорити про 40-50 чоловік. У нас є й учні, тож, може, трохи більше. Але це не сотні, йдеться про десятки людей. Зовсім невелика частина з них є майстрами, напевно, троє», - сказав він.
Водночас Санін зауважив, що кобзарсько-лірницька традиція є складною наукою. Зокрема, кожного учня вчать самостійно виготовляти інструменти. Також ідеться про вивчення традицій, молитов, історії, всього репертуару, відомого за 300–400 років, опанування лебійської мови — таємної професійної мови кобзарів.
"Варто усвідомлювати, що для майстра життя непросте. Воно включає старцювання, виконання вуличної музики. Це навіть може бути частиною духовної схими – коли люди відмовляються від створення родин. Як на мене, не обов'язково всім ставати супермайстрами – шлях тут найважливіший", - додав він.
Лірник підкреслив, що сучасні виконавці можуть використовувати давні мелодії в інших музичних жанрах — у року, джазі, електронній музиці.
Крім того, за його словами, фахівці з Північної Європи, які реконструюють давню музику, звертаються до лірників із України, щоби дізнатися про особливості виготовлення струнних музичних інструментів і техніку гри.
"Я сподіваюся, що визнання з боку ЮНЕСКО (кобзарсько-лірницької традиції - ред.) для нас технічно відкриє доступ до бібліотек, де зібране надбання інших народів, а вони своєю чергою побачать наше. Навіть до цієї події ми мали практику, коли до нас приїздили фахівці, що реконструюють музику, з тих країн, де жива традиція не збереглася. Були спеціалісти й із Норвегії, Ісландії, зовсім нещодавно – з Німеччини, які досліджують свою епічну традицію, що нараховує 300, а то й 700 років. Тексти у них залишилися, а носіїв, здатних виконати музику, немає. Отже, вони зверталися до нас, щоби зрозуміти техніку гри, особливості виготовлення музичних інструментів", - сказав він.
Як повідомляв Укрінформ, Міжурядовий комітет включив до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО українську “Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції”.