На конкурсі різдвяної атрибутики в Івано-Франківську представили панно «Тризуб»

На конкурсі різдвяної атрибутики в Івано-Франківську представили панно «Тризуб»

Ексклюзив
Укрінформ
В Івано-Франківську понад 20 майстринь взяли участь у конкурсі різдвяної атрибутики, зокрема, Надія Стефанюк з Коломийщини представила півтораметрове панно «Тризуб».

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Панно-«павук» «Тризуб» - це моя авторська робота, моя ідея... Цей «Тризуб» я присвячую нашим воїнам, які нині несуть службу, захищають нас, і їхнім родинам. Також ця робота у пам’ять про тих, хто загинув», - зазначила Стефанюк.

Вона зауважила, що найперше присвячує свою роботу викладачу Гвіздецької школи мистецтв Віталію Сімку. Викладач за класом духових інструментів, він пішов на війну у 2022 році і загинув торік на Святвечір, 24 грудня, поблизу Берестового Донецької області.

За словами майстрині, над півтораметровим панно вона працювала близько місяця. Підготовка ж до роботи тривала майже рік: у жовтні потрібно сіяти жито, у червні – зібрати його та сушити, потім солома потребує очищення.

«Різдвяні «павуки» здавна чіпали до стелі. Казали, якщо діти бешкетують, бабця «запускає» «павука» і ніби заспокоює їх. Ще «павук» був у хаті оберегом від злих сил, тому його не знімали упродовж року», - зазначає етнограф, завідувачка відділу нематеріальної культурної спадщини Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Стефанія Капустинська.

Понад 10 різдвяних дідухів, зокрема один з «бавовною», привезла на конкурс майстриня з Городенки Ганна Левінська. «Я сама вирощую пшеницю, жито, лен, овес, мак і квіти, які потім сушу, щоб створити такі дідухи. Цього року вперше виростила бавовник для творчості», - розповіла Левінська.

Колишній бухгалтер почала займатись створенням дідухів після виходу на пенсію. Майстриня збирає колоски, коли вони тільки починають наливатись, і висушує так, щоб залишались зеленим. Такі вироби, за її словами, можуть стояти довго.

Читайте також: У столиці відкрилася виставка «Різдвяне місто. Київ ХІХ-ХХ століття»

Дідух (дід, коляда, колядник, сніп, король) — українська різдвяна прикраса з колосків, символ урожаю, добробуту, багатства.

Різдвяний «павук» — традиційна прикраса оселі в Україні на різдвяні й новорічні свята, виготовлена з соломи. «Павук» складається з соломинок, які утворюють ромбоїд з підвішеними до його вершин меншими ромбоїдами. Завдяки легкості конструкції він постійно рухається під впливом потоків повітря.

Як повідомлялося, напередодні дня народження Миколи Леонтовича в Університеті Індіани відкрилась виставка «Чотири ноти з України», яка розповідає про українську колядку «Щедрик» і культурну дипломатію періоду УНР.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-