У Німеччині відкрилась виставка «З Одеси до Берліна»

У Німеччині відкрилась виставка «З Одеси до Берліна»

Фото
Укрінформ
В одному з найвідоміших музеїв німецької столиці, Картинній галереї, 23 січня офіційно відкрилася експозиція «З Одеси до Берліна. Європейське малярство XVI-XIX століть», яка представляє 60 творів з колекції Музею західного і східного мистецтва в Одесі.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ця виставка дає зрозуміти: кривава загарбницька війна Росії — це і війна проти культури України. Історичний центр Одеси, де розташований Музей західного і східного мистецтва, постійно зазнає ракетних обстрілів, а знаменитому Спасо-Преображенському собору завдано серйозних пошкоджень. І це лише один приклад з багатьох. У незліченній кількості українських міст у цій війні зазнавали і надалі зазнають пошкоджень пам'ятки архітектури, руйнувалися і руйнуються заклади культури, розграбовувалися і розграбовуються твори мистецтва», - зазначив у вітальній промові федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.

Відео дня

Він додав, що російські атаки на музеї, театри та бібліотеки націлені на стирання культурної пам'яті України, на те, що об’єднує українців впродовж багатьох поколінь, що вони люблять і цінують, що дає їм опору й орієнтацію. Однак, за його словами, ця виставка водночас дає змогу усвідомити, з якою рішучістю, мужністю та силою українці захищають і свою культурну Батьківщину.

Штайнмаєр зауважив, що особливо його вразили пара натюрмортів: Корнеліса де Хема, голландського майстра XVII століття, з одеської колекції та схожий натюрморт із колекції Картинної галереї, намальований батьком Корнеліса Яном Давідзуном де Хемом.

«Такі пари картин, як ця, дають нам нове уявлення про історію мистецтва, і вони демонструють нам, як багато зв'язків існує між колекціями в Одесі та Берліні, наскільки вони схожі між собою за художниками, жанрами та сюжетами», - сказав глава держави.

Але чи не головним, за його словами, є те, що не можна побачити у творах мистецтва з Одеси, а саме драматичну історію їхнього порятунку після початку російської війни проти України.

«Сам факт, що більшість картин не мають декоративного обрамлення, а мають лише просту дерев'яну раму, є видимим свідченням того, що вони не є експонатами, які надані у тимчасове користування, як це зазвичай буває на великих виставках живопису. Тому великою заслугою цієї виставки є те, що вона також проливає світло на те, що означають шедеври з музею в Одесі для людей в Україні, як їх привезли до Берліна, щоб захистити від російських ракет і бомб, і наскільки важливо, щоб ми продовжували підтримувати українців у захисті їхньої культурної Батьківщини», - підкреслив президент ФРН, який взяв на себе патронат над виставкою.

Глава держави висловив пошану тим, хто робить все можливе для збереження культурної спадщини та документації злочинів, а також висловив надію, що всі ці картини незабаром зможуть повернутися назад - до Музею західного та східного мистецтва в Одесі, у вільну і незалежну Україну, де нікому більше не доведеться боятися бомб і ракет.

Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький своєю чергою заявив про «момент народження нової співпраці» і подякувати всім, хто є частиною цього культурного партнерства.

Патронат виставки з боку федерального президента, його підтримка спільних зусиль зберегти українську культурну ідентичність є, за словами Точицького, підтвердженням справжньої солідарності з українцями та одним з елементів того, «як нація може допомогти не тільки озброєнням і боєприпасами». Міністр також підкреслив, що надана Німеччиною ППО допомагає захищати життя та об’єкти культури.

Читайте також: Зеленський у Давосі відвідав виставку, на якій представлені роботи про війну

«Росіяни можуть знищити музей і будівлю, але вони не можуть стерти культурну пам'ять. Варварський наступ на українську культуру – це напад на Європу», - підкреслив Точицький.

Виставка є першим таким великим спеціальним проєктом німецько-української співпраці. Вона поєднує 60 основних творів Одеського музею разом із 25 роботами з колекцій живопису Берліна.

Одеський музей західного та східного мистецтва, відкритий у 1924 році, містить велику колекцію творів мистецтва та історії культури. Невдовзі після початку війни найважливіші твори музею були доставлені на збереження до аварійних сховищ.

«Інтеграція берлінських робіт у виставку приводить до проникливих і несподіваних «зустрічей» і дозволяє по-новому зазирнути в культурно-історичний контекст», - зазначили організатори.

Мета спеціальної виставки – представити широкій аудиторії твори Одеського музею західного та східного мистецтва та продемонструвати зв’язки України із Західною Європою, а також надіслати сигнал солідарності з Україною та сприяти підвищенню обізнаності громадськості щодо війни.

Виставка буде відкрита для відвідувачів Картинної галереї з 24 січня 2025 року по 22 червня 2025 року. Починаючи з осені експозиція буде переміщена в Курпфальцський музей у Гейдельберзі.

Як повідомляв Укрінформ, міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький обговорив зі своєю німецькою колегою Клаудією Рот перспективи поглиблення міжнародної співпраці у сфері відновлення культури та створення можливостей для підтримки митців в Україні під час війни.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: