Канада згадує незаконно відселених українців
Як передає власний кореспондент Укрінформу, резолюція щодо відзначення цього дня була ухвалена Конгресом українців Канади вісім років тому.
«З 1914 по 1920 роки, 8 579 українців та інших європейців, оголошених «ворожими іноземцями», були заслані до 24 інтернаційних таборів по всій Канаді. Чоловіки, жінки та діти страждали під час Перших національних операцій з інтернування в Канаді не через будь-яку провину, але лише за те, ким вони були й звідки походили», – заявили із цього приводу у Конгресі українців Канади.
У Конгресі пообіцяли докладати усіх зусиль, щоб надалі «покласти край будь-яким проявам дискримінації та несправедливості». «Ми закликаємо всіх канадців вшанувати цей важливий день пам`яті у своїх громадах», – підсумували у КУКу.
Як відомо, Канада застосовувала політику інтернування щодо «ворожих іноземців» під час Першої світової війни та два роки після її завершення. Країна тоді перебувала у стані війни з Австро-Угорщиною, тож 4 000 українців, які мали австро-угорське громадянство, були примусово виселені у табори, а їх майно конфісковане. Пізніше більшість із них були реабілітовані, хоча багатьох зобов’язали регулярно звітувати до поліції.
У 2008 році уряд Канади створив спеціальний фонд та виділив 10 млн дол. на фінансування проєктів, присвячених вшануванню пам’яті тих, хто постраждав у ті часи.
Нагадаємо, до 80-ї річниці Української повстанської армії у Канаді виходить англомовна книга про український визвольний рух 1940-50-х «Enemy Archives» («Ворожі архіви»), яка містить переклад головних документів ОУН і УПА, а також радянських спецслужб.
Фото: uk.wikipedia.org