Член нідерландського парламенту одягне на День принца вишиту українками сукню
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі.
Варто зазначити, що у Нідерландах щороку у третій вівторок вересня відзначають День принца (Prinsjesdag). Традиційно король Нідерландів Віллем-Олександр цього дня виголошує промову та відкриває парламентський рік.
«У нашого клубу є один янгол-охоронець, якого звати Фонс Вегман. Він постійно допомагає нам знаходити нові можливості і генерує неймовірні ідеї. Так і цього разу він просто написав мені листа під назвою «Ідея». Він знав все про нашу мозаїчну софу-вишиванку і що ми обожнюємо вишивати. Тому запитав чи могли б ми створити сукню для Сонгуль. Я не задумуючись відповіла так. Тим паче, що секретарем нашого клубу є Марʼяна Мостова у якої своє власне ательє в Амстердамі. Після моєї відповіді він взяв на себе всю організацію процесу, сам запропонував Сонгуль і вона погодилась», – розповіла Укрінформу голова Фундації «Український клуб» Богдана Постригань, відповідаючи на питання про народження ідеї щодо створення сукні для члена нідерландського парламенту.
Вона також розповіла, що головне завдання сукні – допомогти відкрити в нідерландському місті Зандам українську школу.
«Сукня подарувала крила всім жінкам, які працювали над нею. Сонгуль сама обрала напрямок допомоги, при нашій першій зустрічі я розповіла їй про плани з відкриття суботньої Української Школи в Зандамі. Розповіла, як важливо передати та зберегти в дітях українську мову та культуру. Її зворушила ця історія, і вона захотіла цим проєктом допомогти саме школі. Я створила лист речей першої потреби для школи, намагалася не просити за багато, а лиш те, що найбільше нам потрібно, і те, що відповідає нашій ситуації. Ми хочемо аукціоном зібрати суму в мінімум 3 000 євро: принтер, проєктор, екран та книги, або привернути увагу компанії чи приватної особи, яка має в себе необхідні нам речі та може їх пожертвувати. Аукціон діє до 25–го вересня і на ньому усі охочі можуть купити нашу сукню, капелюшок від нідерландської мисткині Астрід та сумочку-клатч від Івони. Всі мисткині пожертвували свої вироби. Тож гроші в повному обсязі підуть на школу. Кожен може підтримати нас», – каже Постригань.
Вона також розповіла, що вже цієї суботи, 9 вересня 2023, буде перший день в Українській школі, а ще українська фотосесія в сукні.
«Всі вчителі хвилюються, ми всі готуємось зустрічати дітей. Ось тільки повернулась з клубу де разом з однією з наших вчительок Валерією готували матеріали для першого шкільного дня. Завтра цілий день будемо готувати приміщення та пакувати подарунки для дітей. Плануємо зробити жовто-блакитну арку з повітряних кульок, щоб це був по-справжньому святковий день. Також в цей самий час ми запросили Сонгуль на українську фотосесію в сукні. Ми хочемо на день перенести її в Україну, щоб вона відчула силу та незламність українських жінок. Дві українки фотограф Валерія та візажист Влада будуть працювати з самого ранку, щоб створити два образи: українки та нідерландки», – поділилася голова фундації.
Вона також розповіла, що створення сукні також долучилися українські захисники, які передали з передової уламок збитого ними російського штурмовика СУ-5, з якого виготовили два маленькі ґудзики, як символ запеклої боротьби та незламності.
«Брудний шматок російського штурмовика нам передала українка Вероніка, голова фундації Вітрила Свободи (Zeilen Van Vrijheid). Вони допомагають нам передавати допомогу в Україну. Ми відмили цей уламок і знаєте що? Він виявився жовто-блакитним. Хотілось мати щось від наших захисників. Бо ми тут і можемо вишивати сукню завдяки їм. Вони ціною свого здоровʼя та життя збивають ті кляті штурмовики, щоб ми могли відкривати Українські Школи. Ця сукня дарує крила, але ті крила тримаються на двох маленьких ґудзиках від наших захисників. Так і ми тримаємося завдяки нашим захисникам дякуємо їм та усвідомлюємо ціну», – розповідає голова Фундації «Український клуб» Богдана Постригань.
Вона зазначила, що також в українській вишиванці багато символізму, кожен орнамент має своє значення.
«Ці два ґудзики теж несуть в собі силу незламності нашого народу, опору та світлого майбутнього, в якому весь той металобрухт, який скидає на нас Росія перетвориться на щось корисне. Бо ми не руйнуємо, а будуємо», – додала Постригань.
Своєю чергою Марʼяна Мостова, яка створила дизайн сукні розповіла, що загалом у вишиванні сукні взяло участь 10 людей.
«Наш заклик через соціальні медіа, долучитися до нашого проєкту, привернув увагу жінок з різних куточків Нідерландів. Тобто, з декотрими з них, ми навіть не були знайомі. Ця сукня саме моделювалася так, щоб до її створення залучити якомога більше наших українок. Кожна майстриня отримала від мене свій маленький проєкт, з детальним описом бажаного та інструкції виконання. Конверти з матеріалами та викрійками до багатьох надсилались поштою. Це був справжнісінький логістичний марафон. Вишиті деталі потрібно було вчасно вишити та відправити назад мені, щоб я мала можливість їх залучити на певному етапі примірок», – ділиться Мостова.
Каже, що перша примірка макета сукні відбулася 17 липня. У процесі змінювалися колір сукні, фасон рукавів, та корегувалися інші деталі.
«Загалом було 4 примірки, і багато годин пошуку, роздумів та міркувань, щоб знайти золоту середину між моделлю сукні, яка буде личити Сонгуль, кольором та загальним концептом сукні. І мені здається, нам це вдалось на всі 100 відсотків. Пані політик сказала своє чітке «Yes» нашій сукні, тим самим надала голос нашим українкам. Адже кожній майстрині було за велику радість та честь прикласти трохи своєї творчості в її святковий образ на таку урочисту подію. За основу квітів, які ви бачите на сукні, взято взори стародавньої української сорочки створеної в 30-ті роки ХХ століття в борщівському регіоні», – додає Мостова.
Слід відзначити, що в оригіналі ці квіти є чорного кольору. Це пов'язано із давніми трагічними подіями історії, які відбулися у Борщівському краї на Тернопільщині понад п'ять століть тому.
«На цей мальовничий край напали вороги, які розграбували села та жорстоко вбили усе чоловіче населення. Жінки та дівчата, залишившись без чоловіків, батьків, братів та синів на знак жалоби дали клятву – носити траурний одяг, протягом семи поколінь. З того часу вони почали вишивати свої повсякденні й святкові сорочки нитками чорного кольору. На цій сукні ми зберегли оригінальний квітковий патерн, але змінили його колір на більш оптимістичний. Таким чином ми хотіли поєднати трагізм історії нашого народу з надію і вірою на подолання всіх перешкод на шляху до щасливого майбутнього», – пояснює Мостова.
Майстриня каже, що створила такий собі синтез української та нідерландської культури.
«Ця сукня несе в собі старовинний український орнамент, який ми спростили та поєднали з сучасністю. Вишивку ми залишили традиційно на плечах та манжетах, але вишивку горловини перенесли на пояс, який знімається, чим надали сукні більшої варіативності та трошки відійшли від традиційної вишиванки. Ми обрали традиційний для української вишиванки колір – червоний», – зазначає авторка сукні Марʼяна Мостова.
Як повідомляв Укрінформ, у центрі Гааги відбувся щорічний Фестиваль посольств Embassy Festival, на якому українці частували відвідувачів варениками з картоплею, вишнею та м’ясом, борщем і стравами кримськотатарської кухні.
Фото: Фундація «Український клуб»