Делегація Світового конгресу українців відвідала Чернігів та село Ягідне
Як передає Укрінформ, про це СКУ повідомив на своєму сайті.
«Світ побачив, як росіяни творять геноцид, і ми це все мусимо пригадувати, щоб не дозволити повторення», – сказав Президент СКУ Павло Ґрод на зустрічі з в.о. міського голови Чернігова Олександром Ломаком.
Своєю чергою Олександр Ломако розповів делегації СКУ про битву за Чернігів і наголосив, що місто вижило завдяки Збройним силам України.
Делегація СКУ на власні очі побачила наслідки російських злочинів. Зокрема, побувала в напівзруйнованому Чернігівському обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені Т.Г Шевченка. Цьогоріч 19 серпня, на День Преображення Господнього, у вихідний святковий день окупанти атакували будівлю в центрі міста. Російська ракета вбила семеро людей, зокрема дитину, ще 117 людей постраждали.
«Я знаю, що українці хочуть повертатися. Ми прагнемо допомогти їм і хочемо бачити Чернігів сильним успішним містом. Саме тому ми обрали одну з чернігівських шкіл як пілотний проєкт для нашої ініціативи Energize Ukraine», – сказав президент СКУ.
Також провід СКУ відвідав Чернігівську школу №19, яка була зруйнована шістьма цілеспрямованими ракетними ударами росіян у березні 2022 року.
«Я фотографувала, як шість бомб на навчальний заклад полетіли», – розповідає директорка школи №19 Людмила Шелупець. Під час російської облоги шкільна їдальня годувала 2400 захисників. Вчителі навчального закладу закупили за свої кошти ліки й розпочали роботу волонтерського центру.
Під час обстрілу міста в підвалі школи переховувалися жителі, найменшій дитині було три дні. За словами директорки, весь минулий рік школа навчалася дистанційно – вчителі вели уроки для 54 класів з підвалу в складних умовах, у холоді та без стабільного інтернету.
В СКУ зауважили, що напередодні Світовий конгрес українців спільно з фондом Energy Act for Ukraine в рамках своєї ініціативи Energize Ukraine закінчили монтаж гібридної сонячної станції для Чернігівської школи.
Така гібридна сонячна система дасть можливість для 1562 учнів навчатися навіть у період можливих відключень та блекаутів та задовільнить 20% річних енергетичних потреб школи. На даху навчального закладу встановлено 54 панелі потужністю 24,6 Квт, що забезпечить шість годин повноцінної роботи школи під час блекауту.
Також у межах візиту до Чернігова президент СКУ Павло Ґрод, перший віцепрезидент СКУ та співголова Союзу українських організацій Австралії (СУОА) Стефан Романів, Роман Микитенко, віцепрезидент СКУ у Північній Європі, та Роман Ґрод, президент Центрального союзу українських студентів також побували в селі Ягідне.
З 3 по 30 березня 2022 року понад 300 жителів села в голоді й холоді жили в підвалі школи, куди їх зігнали російські окупанти. Серед заручників було майже 50 дітей, декілька немовлят. Від задухи та хвороб 10 бранців померли. У цьому ж селі, 90 років тому, були численні смерті під час Голодомору.
«Вторгнення Росії в Україну – це не звичайна війна. Це спроба Путіна довести до кінця сталінський геноцид української нації», – наголосив пан Ґрод.
Нагадаємо, керівники Світового конгресу українців (СКУ) 25 листопада долучилися до урочистих заходів на найвищому державному рівні зі вшанування 90-х роковин Голодомору-геноциду 1932-33 років в Україні.
Фото: СКУ, Чернігівська міська рада